Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  regional aid
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Z każdej strony przemysł napotyka coraz bardziej rygorystyczne wymogi czy rosnące opłaty, np. za pobór wody, odprowadzanie ścieków, odbiór odpadów. Ponadto, cele klimatyczne Unii Europejskiej będą wymagały znaczących wysiłków ze strony przemysłu, szczególnie z uwagi na konieczność odejścia od wykorzystania węgla. Jakby tego było mało, już odczuwamy wpływ pandemii Covid-19 na gospodarkę, a pomimo wysiłków w zakresie szczepień trudno przewidzieć, kiedy wrócimy do normalnego życia. To wszystko sprawia, że znalezienie źródeł finansowania nowych inwestycji nie jest błahostką. Dla wielu przedsiębiorców chęć budowania i prowadzenia działalności nie wynika jedynie z pobudek finansowych. Wspieranie lokalnej społeczności czy możliwość tworzenia nowych miejsc pracy na obszarze o niskim wskaźniku PKB na mieszkańca może stanowić istotną motywację w wyborze lokalizacji nowego zakładu, a nierzadko dbanie o poprawę stanu środowiska i rozwój regionu jest dla kierownictwa misją. W Unii Europejskiej od lat funkcjonują mechanizmy wsparcia, promujące działania, które mają na celu wzmocnienie gospodarki i poprawę poziomu życia na mniej zamożnych terytoriach, poprzez umożliwienie pomocy państwom członkowskim w finansowaniu niektórych inwestycji przedsiębiorstw. Nowa odsłona wytycznych w sprawie regionalnej pomocy państwa dotyka również kwestii związanych z transformacją w kierunku neutralności klimatycznej, dlatego warto zainteresować się tym dokumentem i jego znaczeniem dla pomocy publicznej w Polsce. Tym bardziej, że pomoc regionalna nie wyklucza korzystania z innych źródeł pomocy przy realizacji tego samego projektu inwestycyjnego.
2
Content available remote Prorozwojowe zachęty inwestycyjne w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii
PL
Gospodarkę polską cechuje słaba odporność na konkurencję zewnętrzną. Świadczy o tym: » wysoki deficyt handlowy (deficyt obrotów bieżących), ® niekorzystna struktura eksportu (przedmiotem eksportu są artykuły nisko przetworzone i o niskim wsadzie myśli naukowo-technicznej), 8 specjalizowanie się w przestarzałych strukturach produkcji szkodliwych dla środowiska naturalnego. Niezbędna jest więc modernizacja gospodarki i zmiana struktury eksportu. Dotychczas tylko około 4% inwestycji zagranicznych w Polsce skierowano do branż wysokiego przetwórstwa i nowoczesnej techniki, a aż 60% dotyczyło zakupów akcji, a nie modernizacji i tworzenia miejsc pracy. Do rzadkości należała budowa zakładów od podstaw. Dotychczas zagraniczni inwestorzy zainteresowani są głównie rynkiem usług budowlanych, supermarketów, magazynów handlowych, biurowców i telekomunikacją. Inwestycje te są nastawione nie na eksport, ale na sprzedaż produktów zagranicznych na polskim rynku.
EN
The author starts from the assumption that Poland as other countries should base on Direct Foreign Investments (DFI). Following that assumption the author offers an analysis of the incentive systems os Spain and Great Britain. The author also points to certain negative phenomena in the Polisheconomy and presents the possibilities of reduction thereof the use of investment incenitives for direct foreign investors and for Polish invstors.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.