Wiele kopalni używających refulera spotkało się z tzw. recyrkulacją wewnętrzną, w komorze roboczej pompy, czyli zawrotem części pompowanego materiału w kierunku ssania. Zjawisko to bardzo negatywnie wpływa na żywotność oraz sprawność pomp. Jak mu zapobiec? W artykule zaprezentowano kilka przykładów, w tym dwa z polskich kopalni, w których porównano wyniki uzyskane na pompach konkurencyjnych oraz na pompach KREBS gravelMAX.
W kopalniach odkrywkowych kruszyw naturalnych do wydobywania złóż zalegających na dnie akwenów wodnych służą koparki ssące, tzw. refulery. Głównym urządzeniem zapewniającym ich efektywną pracę jest pompa. Niniejszy artykuł omawia nowe propozycje pomp do refulerów wykorzystywanych w kopalniach kruszyw.
Warunki geologiczno-złożowe i hydrogeologiczne mają decydujący wpływ na wybór metody wydobywania kruszywa. W kopalniach odkrywkowych kruszyw naturalnych większość kopalin wydobywa się ze złóż zawodnionych. Obecność poziomu wody na wysokości lub powyżej stropu kopaliny przesądza o prowadzeniu eksploatacji podwodnej, przy której wykorzystywane są m.in. pogłębiarki ssące. Urabianie kopalin pospolitych spod wody z wykorzystaniem tych maszyn jest treścią niniejszego artykułu. W części I przedstawiono pogłębiarki ssące, w części II pogłębiarki ssąco-refulujące.
Warunki geologiczno-złożowe i hydrogeologiczne mają decydujący wpływ na wybór metody wydobywania kruszywa. W kopalniach odkrywkowych kruszyw naturalnych większość kopalin wydobywa się ze złóż zawodnionych. Obecność poziomu wody na wysokości lub powyżej stropu kopaliny przesądza o prowadzeniu eksploatacji podwodnej, przy której wykorzystywane są m.in. pogłębiarki ssące. Urabianie kopalin pospolitych spod wody z wykorzystaniem tych maszyn jest treścią niniejszego artykułu.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.