Ustawowo określone poziomy odzysku i recyklingu opakowań szklanych zobowiązują producentów, operatorów oraz recyklerów do wspólnych działań na rzecz ochrony środowiska. Najpopularniejszą metodą odzysku odpadów opakowaniowych ze szkła jest selektywna zbiórka, którą organizują zarządy gminne i miejskie.
3
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Praca nawiązuje do publikacji autora pt.: "Gospodarka zużytymi opakowaniami szklanymi" ("Gospodarka Materiałowa i Logistyka" 2/1999) i jest jej rozwinięciem problemowym, opartym na referacie autorskim pt.: "Perspektywy recyklingu opakowań szklanych w przekroju doświadczeń oraz tendencji krajowych i zagranicznych w zarządzaniu odpadami komunalnymi", przedstawionym na III Konferencji naukowo-szkoleniowej "Opakowania a ochrona środowiska". Arka Konsorcjum S.A., Poznań-Błażejewko 1999.
Recykling jest działaniem na rzecz poszanowania zasobów przyrodniczych i gospodarczego wykorzystania odpadów surowcowych. W gospodarce odpadami komunalnymi stałymi przejawia się on w trzech formach organizacji pozyskiwania surowców wtórnych: - gromadzenia rozdzielnego (segregacji) w miejscu wytworzenia, - selektywnej zbiórki poza miejscem wytworzenia, - skupu. Specyficzną odmianą recyklingu jest reusing, czyli ponowne zastosowanie użytkowe przedmiotów, traktowanych w miejscu ich zbywania jako odpady. W Polsce recykling traktowany jest marginalnie pod względem ekonomicznym i ekologicznym.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.