Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  recykling odpadów opakowaniowych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Od lat wiele mówi się o konieczności spełnienia coraz wyższych celów - nakładanych na wprowadzających produkty w opakowaniach na rynek oraz na samorządy - w zakresie recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów opakowaniowych i komunalnych.
PL
Irlandzkie zakłady zbiórki odpadów zaobserwowały rekordowy wzrost odpadów z gospodarstw domowych - z zauważalnym wzrostem ilości nieotwartego, przeterminowanego jedzenia, a także zwiędłej zieleni ogrodowej. Miasta przestały poddawać recyklingowi odbiory z powodu braku personelu i obaw przed zanieczyszczonymi odpadami, a wiele surowców wtórnych jest teraz spalanych lub składowanych.
PL
W styczniu 2020 r. w Ministerstwie Klimatu odbyły się drugie konsultacje dotyczące nowego systemu ROP, którego implementacja do krajowych przepisów powinna nastąpić do lipca br., a wdrożenie do 2023 r. Ministerstwo, w celu umożliwienia udziału wszystkim chętnym podmiotom, musiało zorganizować aż trzy spotkania konsultacyjne. Warto podkreślić, że obecni byli na nich nie tylko przedstawiciele firm wprowadzających opakowania na rynek oraz organizacje odzysku opakowań, ale także samorządowcy, producenci opakowań, recyklerzy i duża grupa przybyła w imieniu organizacji branżowych.
PL
Wielkimi krokami zbliża się termin 5 lipca 2020 r. - oznaczający transpozycję przepisów unijnego Pakietu Odpadowego do polskiego prawa, a tym samym zmianę schematu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) za wprowadzane na rynek opakowania.
PL
ROP, czyli rozszerzona odpowiedzialność producenta, to model obowiązujący w gospodarce odpadami opakowaniowymi, w którym producenci ponoszą finansową odpowiedzialność za odpady powstające po wprowadzeniu ich produktów na rynek. Odpowiedzialność ta polega nie tylko na konieczności pokrycia kosztów zagospodarowania odpadów, ale również na odpowiednim zaprojektowaniu opakowania, oznaczeniu produktu oraz poniesieniu kosztów związanych ze społeczną edukacją.
PL
Rolę recyklerów w nowym schemacie funkcjonowania systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta definiuje Ministerstwo Środowiska. Branża recyklingu z zainteresowaniem przyjęła zaprezentowany na spotkaniu konsultacyjnym w MŚ nowy schemat ROP, który w założeniu - wynikającym z prawa Unii Europejskiej - powinien zobowiązywać producentów do pokrywania realnych kosztów zbiórki i przetwarzania odpadów opakowaniowych.
PL
Prognozy wskazują, iż - póki co - nie ma odwrotu i konsumpcja bezpośrednio związana z rozwojem gospodarczym, a tym samym masa opakowań wprowadzanych na rynek nieuchronnie będą wzrastać. Oznacza to, ni mniej, ni więcej, także nieunikniony wzrost ilości odpadów opakowaniowych. Stąd też wyzwaniem najbliższej przyszłości będzie wdrażanie coraz efektywniejszych systemów odzysku i recyklingu odpadów.
EN
The article presents binding legal regulations governing entrepreneurs’ obligations as regards recovery and recycling of packaging and post-use waste. It shows fee rates, recovery and recycling levels for packaging in the years 2007–2009. It gives examples of calculating the product fee that according to the Act must be paid by entrepreneurs for 2007, 2008 and 2009. The author of the article elaborates on regulations that must be complied with by the entrepreneurs who pack products and place them on the market. Furthermore, the article shows how the obligations imposed by the Act on obligations of the entrepreneurs as regards management of certain waste and on product fee are met in Podkarpackie Province.
PL
Artykuł przedstawia obowiązujące akty prawne, określające obowiązki przedsiębiorców w zakresie odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych. Podane zostały stawki opłat oraz poziomy odzysku i recyklingu opakowań w latach 2007–2009. Pokazano przykłady wyliczeń opłaty produktowej za lata 2007, 2008 i 2009, którą ustawa nakłada na przedsiębiorców. W artykule omówiono przepisy, jakie powinni stosować przedsiębiorcy, którzy pakują produkty i wprowadzają je na rynek. Przedstawiono realizację powinności wynikających z ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej na terenie województwa podkarpackiego.
PL
Wielokrotna lub jednorazowa torba na codzienne zakupy jest dziś symbolem kilku bardzo poważnych wyzwań środowiskowych współczesnego świata. Pierwszym z nich, co zapewne nie dla każdego jest oczywiste, jest postępujące ocieplenie klimatu, wywołane w znaczącej, choć nieznanej części przez działalność cywilizacyjną. Produkcja opakowań jest obecnie jednym z najbardziej energochłonnych działów produkcji. A energia (lub raczej zmniejszenie jej produkcji i konsumpcji) jest kluczem do zahamowania globalnego ocieplenia.
PL
Unia Europejska oczekuje od swoich krajów członkowskich minimalizowania ilości powstających odpadów i maksymalnego zagospodarowania tych już wytworzonych. Polska dostosowała swoje prawodawstwo do tych wymogów unijnych, a efekty funkcjonowania systemu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w latach 2002-2007 i prognozę na lata 2009-2014 przedstawiono w niniejszym artykule.
PL
Problematyka opakowań i odpadów z nich powstałych jest zagadnieniem złożonym. Z punktu widzenia Unii Europejskiej, dla potrzeb regulacji na poziomie ponadkrajowym, na plan pierwszy wysuwają się co najmniej dwa aspekty: zapewnienie właściwego funkcjonowania wspólnego rynku oraz odpowiedni poziom ochrony środowiska.
PL
Klasyczne materiały opakowaniowe, jak papier, tektura, szkło i metale, stwarzają niewielkie zagrożenie dla środowiska naturalnego. Od dawna przetwarzane są w systemach recyklingowych. Problem stanowią natomiast opakowania wykonane z tworzyw sztucznych lub materiałów kompleksowych z ich udziałem. Począwszy od lat 70-tych coraz większą wagę przywiązuje się do otrzymywania i stosowania w opakowalnictwie polimerów biodegradowalnych. Wiele laboratoriów naukowych na świecie pracuje obecnie nad: modyfikacją tradycyjnych tworzyw sztucznych, które będą charakteryzowały się zwiększoną podatnością na rozkład biologiczny, oraz otrzymywaniem nowych polimerów biodegradowalnych zastępujących tradycyjne tworzywa sztuczne, a szczególnie polimerów bazujących na surowcach odnawialnych (np. skrobia, celuloza, białka).
PL
Zgodnie z definicją podaną w normie ISO 14021 opakowanie "jest to materiał, który jest użyty do zabezpieczenia lub umieszczenia w nim wyrobu w czasie transportowania, przechowywania, obrotu handlowego lub użytkowania. Termin ten obejmuje również każdą rzecz, która jest fizycznie dołączona do wyrobu lub zawarta w jego opakowaniu w celach marketingowych lub informowania o wyrobie".
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.