Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  recykling odpadów komunalnych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W ubiegłym roku nastąpiła radykalna zmiana przepisów prawa, nie tylko w zakresie samych procentowych poziomów recyklingu za rok 2022 i kolejne lata, ale przede wszystkich w zakresie sposobu obliczania poziomów recyklingu odpadów komunalnych. Zmiany mają na celu troskę o środowisko i realizują wymogi unijne, ale z pewnością znacząco wpłyną także na zwiększenie kosztów gospodarki odpadami komunalnymi.
PL
Latem 2019 r. w mediach pojawiły się informacje o wielomilionowych karach, jakie gminy będą musiały zapłacić za nieosiągnięcie 50-procentowego wskaźnika recyklingu odpadów komunalnych, przewidzianego na 2020 r. Czy rzeczywiście 16 polskich miast będzie musiało zapłacić łącznie ponad 211 mln zł kary?
PL
Parlament Europejski 18 kwietnia 2018 r. przyjął nowe cele w zakresie gospodarki odpadami. Jednocześnie gminy weszły w ostatni etap realizacji „starych celów” odpadowych. Czy osiągną wymagane poziomy recyklingu i unikną drakońskich kar?
PL
Jak wiadomo, 23 lutego br. Rada UE wstępnie zatwierdziła zmiany w sześciu dyrektywach odpadowych, które mają zaostrzyć normy dotyczące recyklingu odpadów komunalnych i opakowaniowych oraz ograniczyć ich składowanie. Oznacza to, że każdego roku będzie wzrastać masa odpadów przeznaczonych do przetworzenia w procesie recyklingu, niezależnie od tego, czy będzie to opłacalne dla ich wytwórców, czy nie. Oczywiste jest więc, że w nowym systemie zakłady recyklingu będą pełniły bardzo istotną funkcję. To ich ilość i wykorzystanie przez nie innowacyjnych technologii będzie czynnikiem decydującym o tym, czy Polska wywiąże się z unijnych zobowiązań.
PL
Obowiązek odrębnej zbiórki bioodpadów wynika z pakietu o gospodarce o obiegu zamkniętym, co związane jest z celami w zakresie przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. ednym z kluczowych elementów pakietu jest wzrost poziomu recyklingu odpadów komunalnych do 70% do 2030 r. Uzyskanie takiego poziomu recyklingu bez wdrożenia skutecznego systemu selektywnej zbiórki bioodpadów oraz ich recyklingu organicznego wydaje się być niemożliwe. Od 1 lipca 2017 r. należy selektywnie zbierać w całej Polsce: papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne oraz odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów w osobnych pojemnikach o określonych kolorach. Do zbierania bioodpadów przeznaczone są brązowe pojemniki, do których należy wrzucać: resztki warzyw i owoców (w tym obierki itp.), gałęzie drzew i krzewów, skoszoną trawę, liście, kwiaty, trociny i korę drzew oraz resztki jedzenia. Oprócz uregulowań dotyczących tego, w jaki sposób zbierać odpady, należy także zwrócić uwagę na to, w czym należy je zbierać. Niewłaściwie gromadzone bioodpady wykazują tendencje do rozkładu w warunkach beztlenowych, co z kolei skutkuje emisją odorantów i wysoką uciążliwością. Z tego powodu ważne jest zbieranie bioodpadów w specjalnie do tego przystosowanych pojemnikach. Z kolei w przypadku zabudowy wielorodzinnej wsparciem dla gospodarstw domowych w rozwiązaniu problemu zbierania bioodpadów mogą być zestawy składające się z małych pojemników i kompostowalnych worków na bioodpady.
PL
Unia Europejska dąży do wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym. Główne cele tej drogi zostały postawione - niesłusznie - przed podmiotami gospodarującymi odpadami komunalnymi.
PL
Do 30 czerwca 2013 r. gminy są zobowiązane do wdrożenia nowych rozwiązań związanych z nowelizacją Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. W szczególności dotyczy to przyjęcia stosownej uchwały regulującej opłatę za gospodarowanie odpadami. Jest to kluczowy element całej reformy. Przyjęte rozwiązania ustawodawcze budzą wszakże liczne pytania i wątpliwości. Są one tak istotne, że do Trybunału Konstytucyjnego skierowano wniosek Rady Miasta Świdnik w celu zbadania zgodności z Konstytucją rozwiązań odnoszących się do opłaty za gospodarowanie odpadami. Wniosek został zarejestrowany pod sygnaturą K 17/12. Trybunał Konstytucyjny 14 lutego 2012 r. wydał postanowienie o odmowie nadania biegu części wniosku (sygn. postanowienia Tw 24/11).
PL
Z różnych stron kraju dobiega coraz więcej głosów zaniepokojonych wysokością prognozowanych stawek opłat, ujawnianych stopniowo przez samorządy. W mechanizmie ekonomicznym, wprowadzonym przez znowelizowaną ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, stawki te stanowią bodaj najczytelniejszy sygnał, świadczący o stanie i potrzebach inwestycyjnych lokalnej gospodarki odpadami komunalnymi. Batalia o stawki przysłania cel reformy - rozwój recyklingu.
PL
Wybory parlamentarne za nami, lecz jeszcze nie wiadomo, kto będzie ministrem środowiska. Nie ma to jednak żadnego znaczenia, bowiem - jak wskazuje dotychczasowe doświadczenie - osoby piastujące to stanowisko nie kierują się w swoim działaniu żadnymi programami partyjnymi, gdyż takich w zasadzie nie ma.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.