Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  recykler
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Recyklery to mobilne maszyny, które służą do powtórnego grzania i przerobu zerwanych nawierzchni bitumicznych, w tym destruktu asfaltowego. Dzięki pracy recyklerów w miejscu remontu nawierzchni odzyskany destrukt jest szybko i sprawnie roztopiony, a następnie ponownie wbudowany w drogę, bez konieczności wstrzymania ruchu na niej.
PL
Recyklery to mobilne maszyny, które służą do powtórnego grzania i przerobu zerwanych nawierzchni bitumicznych, w tym destruktu asfaltowego.
PL
W artykule poruszono kwestie związane z recyklerami do nawierzchni bitumicznych. Autor przedstawił techniczny podział tych maszyn oraz dokonał przeglądu maszyn do przerobu dostępnych na polskim rynku.
EN
The article discusses issues related to road recyclers for bituminous surfaces. The author has presented the technical classification of these machines and has reviewed processing machines available on the Polish market.
PL
„System gospodarki odpadami jest w zapaści, żeby z niej wyjść, trzeba wsłuchiwać się w propozycje rozwiązań wszystkich uczestników tego systemu, starać się osiągnąć konsensus, wybierać najlepsze rozwiązania” - tymi słowami rozpoczął styczniową Konferencję Recyklera Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami w mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim.
PL
Przedstawiciele branży recyklingu zwrócili jednak uwagę na inny aspekt wypowiedzi Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, który stwierdził, że nowe zapisy w ustawie ?nie powinny być problemem dla profesjonalnych firm odpadowych, a monitoring miejsc składowania to koszt kilku kamer??. Dziwi nas takie podejście do problemu, szczególnie że branża już na etapie konsultacji dotyczących nowelizacji wymienionych ustaw informowała o wysokich kosztach wprowadzenia nowych wymagań dla zakładów. Według naszych szacunków zainstalowanie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów, uwzględniającego wysokie parametry techniczne, to koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych dla zakładu.
PL
Począwszy od 2018 roku, obowiązkowe audyty zewnętrzne w branży gospodarki odpadami muszą być wykonane przez weryfikatora EMAS posiadającego akredytację Polskiego Centrum Akredytacji w obszarze gospodarki odpadami. To, czy audyty te spełnią pokładane w nich oczekiwania, zależy jednak od stosowania przez wszystkich weryfikatorów EMAS dobrych praktyk audytowania.
PL
W artykule przedstawiono sprzęt wykorzystywany do utrzymywania dróg w okresie wiosennym, a więc wtedy, kiedy nawierzchnie drogowe wymagają szczególnie intensywnego nakładu prac. Autor opisał najbardziej charakterystyczne maszyny wykorzystywane w drogownictwie do prac w okresie wiosennym, podając ich zastosowanie, cechy konstrukcyjne oraz zasadę działania. Artykuł kończy krótka konkluzja, w której autor zwraca uwagę na przepisy BHP wymagane podczas prowadzenia prac z wykorzystaniem opisanych maszyn drogowych.
EN
The article presents equipment used for spring road maintenance, i.e. in a period when roads require particularly intensive workload. The author has described the most characteristic machines used for road maintenance during the spring season, giving their application, design features and the principle of operation. The summary is a short conclusion which draws attention to health and safety regulations required to be applied during the operation of the described road machines.
PL
Globalizacja przemysłu metalurgicznego i pozyskiwania złomu, oraz skupienie go w międzynarodowych korporacjach skutkuje tym, że normy branżowe w znacznym stopniu odwołują się do norm europejskich. Złom podlega prawnym wymogom i regulacją w ramach Unii Europejskiej. Rozporządzenie Rady Europy nr 333/2011 z 31 marca 2011 r. na mocy dyrektywa 2008/98/WE Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawia kryteria określające, kiedy dany rodzaj złomu przestaje być odpadem. Złom jako odpad jest objęty obowiązkiem ewidencjonowania i w katalogu odpadów znajdziemy odpowiednie kody.
PL
Gdy w 2015 r. w Komisji Europejskiej trwały prace nad przyjęciem założeń do nowego modelu gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), część firm przetwarzających odpady w naszym kraju zrzeszyła się, zakładając Stowarzyszenie „Polski Recykling”. Branża recyklingu od lat wskazywała, iż nieprawidłowości w funkcjonowaniu polskiego rynku gospodarki odpadami stanową barierę, która hamuje dalszy jego rozwój i osiągnięcie tak ambitnych poziomów recyklingu, jakie zakładano już wtedy w KE. Konieczne więc było skonsolidowanie branży i określenie głównych postulatów, mających na celu wsparcie firm przetwarzających odpady, które doprowadzi do zwiększenia mocy przerobowych w tych zakładach i pozwoli na osiągnięcie zakładanych poziomów recyklingu.
PL
Producenci stali i branża złomowa zastanawiają się, dlaczego – a w zasadzie: za co – zostali ukarani wprowadzeniem zmian w ustawie o odpadach. Czy odpady komunalne można postawić w jednym rzędzie z odpadami stanowiącymi surowiec/materiał do produkcji? Odpowiedź nasuwa się sama – nie. Ewidentnym dowodem na to może być fakt, że prawdopodobnie łatwiej byłoby znaleźć na ulicy pieniądze niż złom stalowy.
PL
Każdy z przedsiębiorców wystawiających dokumenty DPO, DPR, EDPO lub EDPR jest zobowiązany do rocznego audytu zewnętrznego. Sprawozdanie audytor przekazuje przedsiębiorcy, marszałkowi województwa oraz wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska do 15 czerwca. Redakcja poprosiła ekspertów o podzielenie się spostrzeżeniami w tym temacie.
PL
Do przeprowadzenia audytu, który został wprowadzony ustawą o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, część przedsiębiorców przygotowywała się już od roku. A jednak pojawiają się już informacje o brakach i błędach w prowadzonej przez weryfikowane firmy dokumentacji. Zgodnie z zapisami w Ustawie z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (DzU z 2016 r. poz. 1863, ze zm.), do 30 kwietnia 2017 r. wszyscy przedsiębiorcy, którzy spełniają określone warunki, byli zobowiązani do przeprowadzenia rocznego audytu zewnętrznego. Warto dodać, iż – zgodnie z interpretacją Ministerstwa Środowiska – zapis (art. 46 ust. 1 pkt 1): „posiadają zezwolenie na przetwarzanie, o którym mowa w art. 41 Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach, pozwalające na odzysk odpadów o masie przekraczającej 400 ton” dotyczy wszystkich grup odpadów, a nie tylko odpadów opakowaniowych.
PL
Recyklerzy odpadów tworzyw sztucznych docierają do nowych i atrakcyjnych rynków zbytu dla swoich produktów. Jednym ze skutecznych narzędzi pomagających im w tym jest europejska certyfikacja recyklerów tworzyw sztucznych.
PL
Jakie jest praktyczne znaczenie uregulowań prawnych oraz ich wpływ na system zbierania i odzysku odpadów opakowaniowych w Polsce? Na co wskazują doświadczenia z pierwszej tury audytów recyklerów?
PL
Pod koniec 2017 roku są już odczuwalne efekty audytów recyklera. drzwi uczciwych recyklerów i firm zbierających odpady pukają organizacje odzysku, które nigdy wcześniej nie były zainteresowane droższymi dokumentami DPR/DPO.
PL
Wybór modelu selektywnej zbiórki odpadów powinien być poprzedzony rozpoznaniem rynku odzysku i recyklingu. Można ustalić, że selektywnie będą zbierane np. umyte pojemniki po jogurtach albo że w jednym wspólnym pojemniku należy gromadzić szkło, papier i plastik. Czy jednak ktoś zainteresuje się surowcami pozyskanymi w ten sposób? Jaką cenę za nie zaoferuje? Niestety, bardzo często gminy ustalają zasady selektywnej zbiórki bez podstawowej wiedzy na temat procesu odzysku. Ponadto są przekonane o tym, że na surowcach wtórnych można zarobić duże pieniądze i że wiele firm będzie chciało je kupić. Nic bardziej mylnego. Źle przeprowadzona selektywna zbiórka i brak odpowiednich instalacji w regionie, które doczyszczą surowiec, spowodują, że recykler nie będzie nim zainteresowany lub nie zaoferuje oczekiwanej ceny.
PL
Pakiet ustaw legislacyjnych powstałych na przełomie 2001 i 2002 r., wraz z późniejszymi zmianami, reguluje gospodarkę odpadami, dostosowując polskie prawo do dyrektyw Unii Europejskiej. Przedmiotowe regulacje prawne, ze względu na nałożenie obowiązków na przedsiębiorców poprzez wprowadzenie opłat produktowych i depozytowych, miały nie tylko dostosować nasze prawo do unijnego, ale również stać się finansową bazą dla rozwoju polskiego przemysłu recyklingowego surowców wtórnych.
PL
Do redakcji zwrócił się jeden z naszych czytelników z prośbą o wyjaśnienie warunków, jakie musi spełnić recykler oraz jakie zezwolenia powinien posiadać, by mógł wystawiać karty przekazania odpadów dokumentujące przeprowadzenie recyklingu. O udzielenie odpowiedzi poprosiliśmy dr hab. Włodzimierza Urbaniaka.
PL
W pracy przedstawiono wyniki obliczeń wytrzymałościowych MES umożliwiających identyfikację przyczyny powstawania pęknięć w konstrukcji ramy nośnej recyklera RS2500 będących wynikiem niepoprawnej konstrukcji jednego z węzłów konstrukcji.
EN
In the paper some finite element method analysis, which make possible the identification of the reasons of creation the fractures in the steel construction of the recycler's support frame were presented.
PL
Nowy rok przyniósł nam nowe spojrzenie na problemy ochrony środowiska, związane z wejściem nowych ustaw. Określono nowe zasady współzależności człowieka i otaczającego go środowiska. Wejście w życie nowych ustaw spowodowało wielkie zawirowanie wokół gospodarki odpadami.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.