Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  recycling of tires
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W artykule przedstawiono analizę wykorzystania regeneratu i ścieru gumowego otrzymanego ze zużytych opon samochodowych metodą recyklingu materiałowego jako dodatku do mieszanek gumowych polepszających ich właściwości fizyko-mechaniczne. Na podstawie przeprowadzonych badań fizyko-mechanicznych oraz ich analizy można stwierdzić, że ścier gumowy jest dobrym modyfikatorem mieszanek gumowych podnoszących ich twardość i ścieralność. Poprzez podniesienie twardości i ścieralności mieszanki gumowe mogą być wykorzystywane w gospodarce jako dodatki do asfaltów, nawierzchnie placów zabaw, boisk sportowych a także wykładziny dźwiękochłonne i amortyzujące uderzenia.
EN
In the article analysis of using was described regenerate and rags rubber obtained from worn out car tyres with method of the material recycling as the addition to blends rubber of properties ameliorating them physico-mechanical. Of examinations on the base carried out physico-mechanical and it is possible to state their analyses, as of rags rubber a hardness and an abrasion are a good modifier of rubber blends picking them up. Through raising the hardness and the abrasion of blend rubber can be used in the economy as additions to asphalt, surfaces of playgrounds, sports courts as well as soundproof padding and cushioning blows.
PL
Według danych statystycznych z instytucji zajmujących się unieszkodliwianiem zużytych opon w Polsce w 2005 r. było ich ok. 140 tys. ton. Z tej ogólnej ilości ok. 80-85% podlega unieszkodliwieniu w całości lub w formie granulatu poprzez spalanie energetyczne, głównie w cementowniach.
PL
Przemysł gumowy, ze względu na stosowany proces technologiczny, wytwarza duże ilości odpadów poprodukcyjnych i poużytkowych. Ostateczną formę i parametry użytkowe wyrobów gumowych uzyskuje się w nieodwracalnym procesie wulkanizacji. Jest to ostatni z cyklu artykułów poświęconych tematyce recyklingu używanych opon.
PL
Bez opon nie byłoby naszej opartej na transporcie samochodowym cywilizacji wraz z całą infrastrukturą drogowo-usługową. Skutkiem tej sytuacji jest wzrastająca od lat ilość zużytych opon, które zanieczyszczają środowisko naturalne. Rozwiązanie problemu stanowi ich odzysk, w tym recykling.
PL
Przemysł gumowy jest ważną gałęzią gospodarki narodowej. Znaczący udział jego produkcji stanowią opony, które po zużyciu stają się największą grupą poeksploatacyjnych wyrobów gumowych, a ich recykling nastręcza więcej trudności niż innych wyrobów przemysłowych. Jest to pierwszy z trzech artykułów poświęconych tematyce zużytych opon. Następne dotyczyć będą technologii recyklingu oraz zagospodarowania produktów uzyskanych z przerobu.
PL
Zużyte opony zostały zakwalifikowane do kategorii odpadów przeznaczonych do wykorzystania przemysłowego. Nie dopuszcza się ich deponowania na składowiskach. Jednakże nieodwracalność procesów chemicznych występujących przy produkcji opon sprawia, że ponowne użycie materiału z recyklingu wymaga stosowania wielu zabiegów technologicznych i organizacyjnych.
PL
Przemysł gumowy generuje znaczne ilości odpadów poprodukcyjnych i poużytkowych. Wynika to ze specyfiki procesu technologicznego. Ostateczną formę i parametry użytkowe wyrobów uzyskuje się w nieodwracalnym procesie wulkanizacji. Światowy przemysł gumowy produkuje rocznie ok. 35 mln t wyrobów. Z punktu widzenia ochrony środowiska największym problemem są opony, które stanowią 60-70% produkcji przemysłu gumowego i od lat większość z nich trafiała na składowiska.
PL
Pod tym tytułem odbyło się w Piastowie w grudniu ubiegłego roku seminarium zorganizowane przez Stowarzyszenie Ekoguma, we współpracy z Instytutem Przemysłu Gumowego "Stomil" i Instytutem Badawczym Dróg i Mostów. Celem seminarium była prezentacja nowego źródła materiałów dla budownictwa drogowego pochodzących z recyklingu opon oraz przedstawienie technologii ich stosowania. Autorami referatów byli pracownicy naukowi Politechniki Warszawskiej, Białostockiej, Gdańskiej i Wrocławskiej, Instytutu Przemysłu Gumowego "Stomil", Instytutu Badawczego Dróg i Mostów oraz NFOŚiGW.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.