Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  recycling indicator
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Przedstawiono średni wiek pojazdu samochodowego poruszającego się po drogach krajowych oraz Unii Europejskiej. Przedstawiono fazy wycofywania pojazdów samochodowych po okresie jego eksploatacji. Opisano nielegalny proces złomowania wraków samochodowych przez tzw. „szarą strefę”. Przedstawiono proces recyklingu odpadów wraków samochodowych z bilansem materiałowym. Pokazano uzyskane i wymagane wskaźniki odzysku i recyklingu wraków samochodowych w kraju. Przedstawiono zależność procesu recyklingu wraków samochodowych, a Gospodarką o Obiegu Zamkniętym (GOZ).
EN
The average age of a motor vehicle traveling on Polish roads and in the European Union is presented. Phases of withdrawal of motor vehicles after the period of its operation are presented. The illegal process of scrapping car wrecks by the so-called "grey zone" was described. The process of recycling of waste vehicles with a material balance is presented. The obtained and required rates of recovery and recycling of car wrecks in the country are presented. The relationship between the recycling process of waste vehicles and the Circular Economy is presented.
PL
Niektóre europejskie kraje osiągają bardzo wysokie wartości wskaźników opisujących gospodarkę odpadami komunalnymi, a zwłaszcza recyklingu. Mimo że nierzadko ich systemy są zbliżone do polskiego, to jednak Polska nie osiąga tak dobrych wyników. Dlaczego? Aktualnie gospodarka światowa znajduje się w okresie transformacji. Jednym z wyzwań jest zorientowanie na szeroko rozumianą zasobooszczędność, co znalazło swój wyraz m.in. w strategii Europa 20201. W kontekście szeroko rozumianej zasobooszczędności obszarem stosunkowo słabo wykorzystanym jest pozyskiwanie surowców z odpadów komunalnych. Co prawda, polityka UE w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi zawiera już pewne elementy, które stanowią bodźce do zwiększenia pozyskiwania surowców z odpadów. Jednak efektywność tych rozwiązań okazuje się niewystarczająca. Problemem są też niejednolite zasady sprawozdawczości, które przekłamują efekty działań w tym zakresie w poszczególnych państwach członkowskich, utrudniając ich porównywanie. Wskaźnik poziomu recyklingu jest jednym ze kryteriów stanowiących podstawę do oceny, na ile dany kraj członkowski wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Założone poziomy, które kraje członkowskie są zobowiązane osiągnąć, nierzadko wydają się wyśrubowane, dlatego też obawy budzą plany dalszego ich zwiększania. Mimo to niektóre kraje europejskie osiągają bardzo wysokie wartości wskaźników opisujących gospodarkę odpadami komunalnymi, a zwłaszcza recyklingu. System gospodarowania odpadami w tych krajach niekiedy jest bardzo zbliżony do systemu polskiego, niemniej jednak Polska nie osiąga tak dobrych wyników. Przykładem kraju o podobnym do naszego systemie, ale osiągającym bardzo dobre wyniki w gospodarce odpadami komunalnymi, jest Słowenia.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.