Z Mikołajem Józefowiczem, dyrektorem Europejskiej Platformy Recyklingu Polska Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, rozmawia koordynator konkursów o Puchar Recyklingu Maria Siarka.
Trwa XV edycja ogólnopolskiego Konkursu o Puchar Recyklingu, skierowana do gmin, przedsiębiorstw i instytucji prowadzących selektywną zbiórkę odpadów oraz działających na polu edukacji ekologicznej. Na zgłoszenia udziału w I etapie Konkursu organizatorzy czekają do 30 kwietnia br. Tegoroczna edycja wprowadziła kilka istotnych zmian w zasadach Konkursu określonych w regulaminie. Po pierwsze, w deklaracjach udziału oraz szczegółowych formularzach zgłoszenia uczestnicy zobowiązani są do wprowadzenia danych związanych z prowadzoną selektywną zbiórką odpadów z podziałem na dwa półrocza – osobno za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2013 r. oraz odrębnie za okres od 1 lipca do 31 grudnia 2013 r. Podział ten wynika z wprowadzonej w życie 1 lipca 2013 r. „ustawy śmieciowej”. Druga istotna zmiana dotyczy kategorii „Edukacja Ekologiczna”. W XV edycji będziemy oceniać działania edukacyjne zgodnie z rokiem szkolnym, a więc od 1 września 2012 r. do 31 sierpnia 2013 r. Ponadto w szczegółowym formularzu zgłoszenia, oprócz całościowego opisu prowadzonych działań edukacyjnych, znajdą się osobne rubryki, dotyczące aktywności edukacyjnej ukierunkowanej na daną frakcję odpadów – baterie, tworzywa sztuczne, puszki aluminiowe czy makulaturę. Za te działania będą przyznawane specjalne nagrody, ufundowane przez partnerów przedsięwzięcia związanych z konkretnym surowcem.
Podobno numer trzynasty przynosi pecha, jednak wbrew przesądom tegoroczna, XIII już edycja Konkursu o Puchar Recyklingu okazała się całkiem pomyślna. Główny powód do zadowolenia daje ilość zebranych selektywnie przez uczestników odpadów – ponad 124 tys. ton. Do organizatora – redakcji „Przeglądu Komunalnego” – wpłynęło łącznie 295 szczegółowych zgłoszeń od 90 podmiotów w dziewięciu kategoriach („Szklana Statuetka” – 51 zgłoszeń, „Srebrna Puszka” – 19, „Lider Zbiórki Tworzyw” – 51, „Złota Bela Makulatury” – 40, „Zielona Bateria” – 28, „Zielony Kontakt” – 25, „Edukacja Ekologiczna” – 48, „Lider Sortowni” – 18, „Rekordowy Karton” – 15). Najwięcej formularzy nadesłano z województw śląskiego i dolnośląskiego – po 11, następna plasuje się Wielkopolska – 10. Ogółem udało się zgromadzić 40 tys. t szkła, 508 t puszek aluminiowych, 9,9 tys. t tworzyw sztucznych, 18,9 tys. t makulatury, 130 t baterii, 54,7 tys. t zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz 450 t opakowań po płynnej żywności. Biorące udział w Konkursie sortownie wydzieliły 60,25 tys. t surowców wtórnych, które zostały przekazane do recyklingu. Ponadto zasięg programów edukacyjnych zgłoszonych tylko w kategorii „Edukacja Ekologiczna” objął ok. 7,2 mln mieszkańców (2 mln więcej w porównaniu do poprzedniej edycji), a suma ich budżetów wyniosła ponad 4 mln zł.
Zakończyła się kolejna, XII edycja Konkursu o Puchar Recyklingu, którego organizatorem jest „Przegląd Komunalny”. Nadszedł zatem czas na podsumowanie dokonań uczestników.
Jubileusz Konkursu "Przeglądu Komunalnego" o Puchar Recyklingu to dobra okazja na refleksje, przemyślenia i podsumowanie tych dziesięciu lat. To także odpowiedni moment, aby w obecnej, XI edycji wprowadzić zmiany w regulaminie, które pozwolą na lepsze funkcjonowanie Konkursu i zachęcą większą liczbę podmiotów do udziału w nim.
Czas na podsumowanie XI Konkursu o Puchar Recyklingu. Tegoroczna edycja to zarówno wzrost liczby uczestników, większa ilość selektywnie zebranych odpadów, jak i przełomowe zmiany w regulaminie. Ponadto rekordowa okazała się pula nagród finansowych - 329 tys. zł.
Zakończenie dziesiątej edycji Konkursu "Przeglądu Komunalnego" o Puchar Recyklingu to dobry moment na wyciągnięcie wniosków i zadanie pytań o to, czy warto realizować tego typu przedsięwzięcia i czy należy je kontynuować. Organizatorzy poprosili długoletnich współorganizatorów i partnerów Konkursu, w tym tych, którzy są związani z nim od pierwszej edycji, o kilka słów podsumowania zarówno tych dziesięciu lat, jak i ostatniej jubileuszowej edycji.
W ciągu jednego roku można bardzo wiele dokonać w dziedzinie edukacji ekologicznej i tym samym przyczynić się do ochrony środowiska. Przykładem jest Gminne Przedsiębiorstwo Oczyszczania (GPO) w Bogatyni, którego działania zyskały uznanie w oczach Kapituły – zdobyło ono tytuł „Mistrza Edukacji Ekologicznej” w VIII edycji Konkursu „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu.
Drugi etap Konkursu „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu zakończył się w sierpniu. Na podstawie nadesłanych zgłoszeń można stwierdzić, że Konkurs cieszy się większym zainteresowaniem niż w roku ubiegłym. Otrzymano ich ponad 300 w dziewięciu kategoriach. Najwięcej wpłynęło w kategorii Szklana Statuetka – 55, Lider Zbiórki Tworzyw – 48 oraz Edukacja Ekologiczna – 41. Wśród województw w ilości zgłoszonych jednostek dominują dolnośląskie, wielkopolskie i śląskie.
IX edycja Konkursu „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu dobiegła końca. Podczas uroczystej Gali Zjazdu Ekologicznego 26 października br. w Poznaniu wręczono cztery Puchary Recyklingu. Następnego dnia podczas finału, który odbył się w historycznym pawilonie „Iglica”, znajdującym się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, rozdano statuetki, wyróżnienia i pozostałe nagrody.
Zakończyliśmy IX edycję Konkursu „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu. Kapituła, której posiedzenie odbyło się 29 września br. w siedzibie Banku Ochrony Środowiska w Warszawie, wyłoniła tegorocznych laureatów. Oprócz tradycyjnie wręczanych statuetek i wyróżnień przyznano nagrody finansowe, ufundowane przez Narodowy oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Z każdym rokiem w Konkursie „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu przybywa nie tylko kategorii, ale także współpracujących przy nim, specjalistów i znawców branży odpadowej. Organizatorzy Konkursu poprosili ich o kilka uwag i zarazem podsumowanie IX edycji. Dziękujemy tym, którzy znaleźli czas, aby podzielić się nimi z czytelnikami „Recyklingu”.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.