W ostatnich miesiącach do debaty publicznej powrócił temat budowy w Polsce elektrowni jądrowych. Wraz z nim powróciła także dyskusja o tym jakie technologie jądrowe należałoby w Polsce wdrożyć. Jednym z często przywoływanych w niej tematów są tzw. małe reaktory modułowe, określane anglojęzycznym akronimem SMR (od Small Modular Reactor). Zdaniem niektórych uczestników debaty, SMR-y mają być nowocześniejszą odsłoną energetyki jądrowej, która może - i powinna - odesłać w niebyt starsze rozwiązania dużych jądrowych bloków energetycznych. Padają wręcz stwierdzenia o przestarzałości tych ostatnich. Czy słusznie?
Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) ma wymiar istotny dla gospodarki. Jego celem jest włączenie do krajowego systemu elektroenergetycznego elektrowni jądrowej o mocy powyżej 1000 MW w 2025 r. (lub kilka lat później), a docelowa moc energetyki jądrowej ma wynosić 6000 MW. W programie przyjętym przez rząd, w styczniu 2014 r., za referencyjny koszt inwestycji przyjęto 4000 €/kW, a jednostkowy koszt wytwarzania energii elektrycznej na poziomie 86 €/MWh.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.