Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  raport NIK
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
PL
Warto, aby władze samorządowe, a szczególnie zarządcy dróg wszystkich klas i kategorii zapoznali się z raportem NIK-u dotyczącym polskiej infrastruktury rowerowej. Po to, by ją poprawić, ale również po to, by unikać błędów przy realizacji nowych przedsięwzięć.
PL
Według raportu Najwyższej Izby Kontroli, Polska nie ma możliwości dotrzymania terminu usunięcia materiałów zawierających azbest, ustalonego na koniec 2032 r. Po ponad 12 latach od uchwalenia "Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski” usunięto zaledwie niecałe 17% z ok. 8,5 mln ton zinwentaryzowanych wyrobów azbestowych.
PL
Coraz częściej łamią prawo w miastach i nie są za to w żaden sposób karane. Jakby tego było mało, człowiek nie tylko sankcjonuje ich naganne zachowanie, ale wręcz dba o tych "przestępców”. Ich postępowanie usprawiedliwia jedynie fakt, że kiedyś to oni byli władcami obszarów, które teraz zajął człowiek.
PL
Szanse na szybkie wdrożenie w naszym kraju modelu gospodarki o obiegu zamkniętym są niewielkie, a wolne tempo prac koncepcyjnych i legislacyjnych prowadzonych w ministerstwach nie daje nadziei na ich rychłe zakończenie – ocenia w swoim styczniowym raporcie Najwyższa Izba Kontroli.
PL
Podejmowane przez organy administracji publicznej działania na rzecz zaspokajania potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych o niskich dochodach nie były skuteczne. Gminy, pomimo realizowanych działań, nie doprowadziły do poprawy sytuacji osób oczekujących na mieszkania komunalne.
PL
Najwyższa Izba Kontroli opublikowała dane o wynikach przeprowadzonej w latach 2015-2018 kontroli, które informują, czy gminy prawidłowo realizują zadania z zakresu gospodarki mieszkaniowej.
PL
Kilka tygodni temu w mediach pojawiły się mocno niepokojące tytuły w rodzaju: Awarie, zanieczyszczenia, zawyżone stawki – wodociągi pod lupą NIK (inzynieria.com), NIK krytycznie o wodociągach i jakości wody (portalsamorzadowy.pl), NIK o jakości wody w kranach: kiepska i zbyt droga (rp.pl), Raport NIK: Około 100 tys. rocznie awarii wodociągów. Odnowienie sieci może zająć 100 lat (serwisy.gazetaprawna.pl), NIK: miasta i przedsiębiorstwa wod-kan niedostatecznie dbają o jakość wody (Portal Komunalny), Marna woda rury rwie (nik.gov.pl). Media z reguły lubią postraszyć, a chcąc sprawdzić ich rzetelność ich doniesień należy zajrzeć bezpośrednio do informacji Najwyższej Izby Kontroli – Utrzymanie i eksploatacja sieci wodociągowych w miastach. Co w rzeczywistości wykazała kontrola NIK, czy jest tak źle jak piszą media, czy też raport nie odzwierciedla stanu rzeczywistego, jak twierdzi Przewodniczący Rady Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie (IGWP), w wywiadzie zamieszczonym na Portalu Samorządowym.
PL
Na początku czerwca br. Najwyższa Izba Kontroli opublikowała kolejny raport dotyczący realizacji przez gminy zadań w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi.
PL
Nie zgadzamy się z głoszonymi stwierdzeniami, że stan sieci jest fatalny, a na odnowienie przestarzałej infrastruktury potrzeba nam 100 lat. Rzekoma awaryjność wodociągów rozbija się o to, jak zaprezentujmy liczby.
PL
Najnowszy raport NIK-u dotyczący systemu gospodarowania przestrzenią gminy jako dobrem publicznym, uwzględniający wyniki kontroli przeprowadzonych w ostatnich sześciu latach w 250 gminach, jednoznacznie wskazuje, że przestrzeń naszego kraju jest wadliwie zarządzana, a istniejący chaos pogarsza jakość życia.
PL
Około 9 tys. km zmodernizowanych lub zbudowanych dróg gminnych i powiatowych to wynik czterech lat funkcjonowania Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. I zarazem główny powód pozytywnej oceny zarządzania siecią dróg gminnych i powiatowych przez samorządy. Jednak, niestety, nieprawidłowości też nie brakowało.
PL
Niezgodne z przepisami postępowanie z osadami ściekowymi stwierdzono w przypadku aż 32 podmiotów na 36 skontrolowanych przez NIK jednostek eksploatujących komunalne oczyszczalnie ścieków w latach 2011-2012.
PL
Organizacje zajmujące się statutowo ochroną praw zwierząt i opieką nad nimi biją na alarm, bowiem w wielu gminach sytuacja czworonogów jest nie do pozazdroszczenia. Błąkające się psy, dziko żyjące koty i przepełnione schroniska – to główne bolączki w tym obszarze. Stąd NIK skorzystał ze swych uprawnień i po raz kolejny skontrolował gminy pod kątem wykonywania przez nie zadań dotyczących ochrony zwierząt.
PL
Dotychczasowe kontrole NIK-u, związane z wydawaniem zintegrowanych pozwoleń na korzystanie ze środowiska, nie pozostawiały wątpliwości, że obszar ten wymaga wielu zmian m.in. w zakresie obowiązującego prawa. Co prawda, przepisy dotyczące tych aspektów były już nowelizowane, jednak nadal budzą one sporo wątpliwości interpretacyjnych, choć zdecydowanie poprawiły jakość i terminowość wydawanych pozwoleń. Dowodzi tego, sformułowana przez NIK, ocena wydawania, analizowania i kontroli pozwoleń zintegrowanych w woj. podkarpackim.
PL
Tereny publiczne to wspólne dobro, które powinno być utrzymywane z dbałością o czystość, porządek i ład przestrzenny. Dlatego tak istotny jest prawidłowy sposób utrzymania i pielęgnowania roślinności, a także dbałość o elementy infrastruktury technicznej, w tym małej architektury. Jednak nie wszystkie odpowiedzialne za te zadania jednostki prawidłowo je realizują.
PL
Jednym z głównych celów działalności regionalnych dyrekcji ochrony środowiska (RDOŚ) jest dbałość o utrzymanie równowagi pomiędzy gospodarczym rozwojem województwa a ochroną terenów cennych przyrodniczo. NIK postanowił sprawdzić, jak RDOŚ-e radzą sobie z tym zadaniem. Okazało się, że choć w toku kontroli wykryto pewne nieprawidłowości, to jednak ogólna ocena jest pozytywna.
PL
Kształtowanie polityki przestrzennej samorządów należy do ich zadań własnych. Niestety, gros gmin marginalizuje kwestię sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (m.p.z.p.), a takie dokumenty jak studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przygotowywane są według różnych standardów. Mając zatem na względzie niewielkie zaangażowanie gmin w realizację zadań z ww. zakresu, NIK postanowił zbadać, jak radzą sobie w tym obszarze samorządy w woj. łódzkim.
PL
Sytuacja prawna dotycząca oświetlenia dróg i innych przestrzeni publicznych jest bardzo niespójna. Z jednej strony, gminy są odpowiedzialne za całość zagadnień związanych z oświetleniem ulic, z drugiej zaś – w sporej części nie są właścicielami majątku oświetleniowego. Zagmatwane stosunki własnościowe nie pozwalają jednoznacznie wskazać, czyim obowiązkiem jest jego odtwarzanie. Stąd też NIK postanowił sprawdzić, jak gminy radzą sobie z realizacją zadań w tym zakresie.
PL
Los zwierząt trafiających do schronisk czy przytulisk budzi sporo kontrowersji. Dyskusje na ten temat odżywają szczególnie w momentach, gdy ujawniane są przypadki niehumanitarnego traktowania czworonogów. Tak było m.in. w przypadku opublikowania w 2010 r. wyników kontroli NIK-u odnoszącej się do przestrzegania praw zwierząt w gminach. Niestety, jak pokazała kolejna inspekcja, niewiele się w tym obszarze zmieniło.
PL
Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) budzi wśród samorządów zarówno nadzieje na sfinansowanie wielu projektów, jak i strach, że podjęte w tym obszarze działania mogą zostać uznane za niegospodarne lub nawet nielegalne. Swoiste asekuranctwo oraz często niewiedza w tej mierze powodują, że wciąż nie ma chętnych na ponad 60% ofert wychodzących spod ręki urzędników. Nie dziwi więc fakt, że NIK postanowił przyjrzeć się realizacji przedsięwzięć w tej formule.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.