Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  rain waters
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Jednym ze skutków działalności człowieka jest uszczelnianie zasiedlonych terenów zielonych, przez co opady atmosferyczne zostają przekształcone w spływy opadowe, a następnie w ścieki deszczowe. Wskutek zachwiania dotychczasowego przepływu na danym terenie woda, nie znajdując naturalnego ujścia, zaczyna stanowić poważny problem dla funkcjonowania obszarów zurbanizowanych. Tymczasem odpowiednie odwodnienie umożliwia naprawdę efektywne użytkowanie posiadanych zasobów, do jakich z całą pewnością należą wody opadowe.
PL
Tereny nieprzekształcone w wyniku działalności człowieka charakteryzują się tym, że istnieje na nich dynamiczna i naturalna równowaga ilościowa występująca pomiędzy zjawiskami opadu z jednej strony a procesami spływu, wsiąkania i parowania wody opadowej z drugiej. Urbanizacja i rozwój terenów miejskich powoduje ekspansję powierzchni uszczelnionych na obszary do niedawna słabo zagospodarowane i pokryte roślinnością. Wpływa to na zwiększenie intensywności odpływu wód opadowych, oddziałujące niekorzystnie na funkcjonowanie infrastruktury miejskiej i odbiorniki wód. Problem okresowego nadmiaru wód wymaga podjęcia szeregu działań mających na celu ich zagospodarowanie, a w przypadku, gdy są one zanieczyszczone, również utylizację.
PL
Budowa kanalizacji i retencji wód deszczowych staje się poważnym problemem w eksploatacji kanalizacji deszczowej na terenach zurbanizowanych. Podjęto próbę oceny technicznych możliwości wykonania sieci kanalizacji deszczowej wraz ze zbiornikami retencyjnymi. Do analizy techniczno ekonomicznej przyjęto średnice kanałów DN: 1000,1800,2600 wraz ze zbiornikami retencyjnymi o pojemności V=750 m3 systemu betonowego, CC-GRP i PEHD. Na podstawie ofert wybranych firm wykonano kosztorysy inwestorskie i na ich podstawie dokonano oceny kosztów wykonania 1 km kanalizacji wraz ze zbiornikiem retencyjnym.
EN
Waste water network and retention tanks construction for rain water starting to be a serious problem in high urban area. A research was made to analyze waste water network within retention tanks construction possibilities. Research was made for DN: 1000,1800,2600 duct diameters with V=750 m3 retention tanks made of concrete system CC-GRP and PEHD. On the basis of chosen proposals and investment evaluation was prepared. On its basis cost analysis of 1 km of waste water network with retention tank was prepared.
PL
Od 1997 r. praktycznie corocznie powtarzają się w Polsce powodzie pochodzące od opadów, aczkolwiek wcześniej zjawisko to było traktowane jako mało prawdopodobne w naszym klimacie. Zwraca się wielokrotnie uwagę na znaczenie zmieniających się warunków meteorologicznych, przede wszystkim wzrost w miarę upływu czasu intensywności opadu o określonej częstotliwości (prawdopodobieństwie) występowania. Stąd opad miarodajny staje się coraz większy, a równocześnie trzeba zaakceptować to, że opad nawalny może (obserwacje łódzkie) trwać nie kilkanaście, ale kilkadziesiąt i więcej minut. Konsekwencje tego czynnika omawiane są np. przez Kotowskiego, generalnie zagadnienie sprowadza się do powiększenia przepływów obliczeniowych, a więc działań przeciwnych w stosunku do wynikających z metody natężeń granicznych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.