Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  railway package
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W artykule zrelacjonowano transformację do prawa polskiego czterech tzw. pakietów kolejowych UE, za zerowy pakiet uznając „konstytucję” europejskiego prawa kolejowego – dyrektywę 440/91.
PL
Do końca tego roku wejdą w życie, po uprzedniej akceptacji Parlamentu Europejskiego, nowe regulacje UE umożliwiające większą konkurencję na rynku kolejowym. Przekształcona dyrektywa kolejowa zajmuje się trzema głównymi aspektami: zwiększenie uprawnień krajowych organów regulacyjnych, poprawa ram dla inwestycji kolejowych; zapewnienie sprawiedliwego dostępu do infrastruktury kolejowej i kolejowych usług pokrewnych. Są one bezpośrednią odpowiedzią na wiele skarg od operatorów pojawiających się w ostatnich latach. Nowe przepisy mają znacząco zmienić warunki konkurencji na rynku kolejowym. Mają one zamknąć luki w obecnych przepisach, które mogą pozwolić na dyskryminację nowych firm i blokowanie operatorów w świadczeniu nowych usług. Główne elementy przekształconej dyrektywy poprawy funkcjonowania rynku kolejowego. Należą do nich: 1. W odniesieniu do nadzoru regulacyjnego. Dodatkowe przepisy w celu zapewnienia niezależności kolejowych organów regulacyjnych; ich pracownicy mogą być zatrudniani tylko przez władze publiczne, zwolnieni mogą być tylko dyscyplinarnie, ale nie za decyzje, które podejmują. Nowe okresy, w których mogą odstąpić od umowy maja służyć kontrolowaniu ruchów kadrowych pomiędzy regulatorem a kontrolowanymi przedsiębiorstwami.
PL
W grudniu 2007 r. opublikowano 4 akty prawne, które w istotny sposób wpłyną na rynek przewozów kolejowych. Pierwszy z nich, dyrektywa 2007/58, liberalizuje zasady dostępu do rynku międzynarodowych przewozów pasażerskich, drugi - rozporządzenie 1370/2007 - określa zasady organizacji publicznych usług transportowych. Komisja Europejska przeforsowała tym samym swoją koncepcję, aby oba te dokumenty weszły w życie prawie jednocześnie, tak aby cały sektor pasażerskich przewozów kolejowych był regulowany spójnymi przepisami, zapewniającymi równowagę między otwarciem rynku a ochroną usług transportu publicznego.
PL
Komisja Europejska przedstawiła propozycje czterech aktów prawnych, które stanowią trzeci z kolei pakiet propozycji mających na celu ożywienie rynku kolejowego w państwach Unii. Dotyczą one stopniowej liberalizacji międzynarodowych przewozów pasażerskich, jednolitych zasad certyfikacji kwalifikacji maszynistów oraz praw pasażerów i klientów przewozów towarowych. Te dwie ostatnie propozycje mają na celu zabezpieczenie klientów kolei przed potencjalnymi skutkami niekontrolowanej rygorami zewnętrznymi konkurencji między przewoźnikami.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.