Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  rachunek niepewności pomiaru
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Dwadzieścia lat konwencji GUM oceny niepewności pomiaru II. Wybrane zagadnienia
PL
Artykuł omawia wybrane zagadnienia oceny niepewności pomiaru, uregulowane przez konwencję GUM. Koncentruje się na tych zagadnieniach, gdzie wprowadzone regulacje wprowadziły istotne zmiany do metod obliczania, nazewnictwa i notacji w porównaniu do stosowanych dotychczas. Przedstawiono w szczególności wielkości określające dokładność cyfrowych i analogowych przyrządów pomiarowych (niepewność graniczna, klasa przyrządu). Przedyskutowano popularny błąd dotyczący porównania wyników dwóch pomiarów z określonymi wartościami niepewności rozszerzonej. Omawiane zagadnienia mają znaczenie dla nauczania rachunku niepewności pomiaru w pracowni fizycznej.
2
Content available remote Dwadzieścia lat konwencji GUM oceny niepewności pomiaru. I. Powstanie i rozwój
PL
Minęło już dwadzieścia lat od pojawienia się międzynarodowych uzgodnień dotyczących rachunku niepewności pomiaru. Ta rocznica skłania do podsumowań, niemniej, bezpośrednim impulsem do podjęcia tematu było opublikowanie na łamach Postępów Fizyki artykułu Bilskiego, Dobies, Kozak i Makrockiej-Rydzyk pt. „Analiza danych i planowanie eksperymentu fizycznego zgodnie z normami ISO” [1], Ponieważ od lat interesuję się zagadnieniami niepewności pomiaru, a niedawno wydałem uniwersytecki podręcznik dotyczący tego tematu [2], chcę odnieść się do szeregu stwierdzeń wspomnianego wyżej artykułu, a przede wszystkim dostarczyć informacji, których brakuje w piśmiennictwie polskim. Uważam temat za istotny, gdyż prowadzone przez nas zajęcia na Pracowni Fizycznej są często pierwszym źródłem informacji o niepewności pomiaru nie tylko dla studentów fizyki, ale również dla studiujących kierunki techniczne.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.