Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  różanecznik
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Różanecznik ostrokończysty (Rhododendron mucronulatum Turcz.) należy do rodziny wrzosowatych (Ericaceae) i zaliczany jest do gatunków półzawszezielonych. Liczba utrzymywanych liści zimą związana jest z jej surowością. Został opisany przez rosyjskiego botanika i pisarza przyrodniczego Nikolaia Stepanoviča Turczaninova (1796–1864) w 1837 r. W stanie naturalnym występuje w północno-zachodnich Chinach – w prowincjach Hebei i Szantung, na Półwyspie Koreańskim, w Japonii na wyspach Honsiu i Kiusiu, a północną granicę zasięgu osiąga na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Rośnie tam w formie pojedynczych krzewów lub tworzy zarośla w lasach mieszanych i na ich obrzeżach, na skałach i w górach do wysokości około 1700 m n.p.m. Do uprawy został wprowadzony w 1882 r.
PL
Różanecznik żółty (Rhododendron luteum Sweet), nazywany także azalią pontyjską (Azalea pontica L.), należy do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Wybitny polski botanik, profesor Władysław Szafer (1886-1970), uznał go za najpiękniejszą roślinę naszej flory, chociaż w obecnych granicach naszego państwa występuje tylko na jednym stanowisku – w Woli Żarczyckiej k. Leżajska, w woj. podkarpackim.
PL
Różanecznik Smirnowa (Rhododendron smirnowi Trautv.) jest gatunkiem zawsze zielonym, którego liście raz rozwinięte żyją kilka lat, po czym opadają, ale co roku powstają nowe, dlatego krzew jest zawsze ulistniony, niezależnie od pory roku. W stanie naturalnym roślina występuje w północno-wschodniej Turcji (Lazistan) i w południowo-zachodniej Gruzji – w Adżari (Kaukaz), w górach na wysokości 800-2400 m n.p.m., w lasach mieszanych, krzewiastych zaroślach, na górskich pastwiskach i odkrytych zboczach. Różanecznik ten został odkryty przez M.N. Smirnowa i W.A. Massalskiego w 1885 r. w tureckim Lazistanie, a rok później opisał go E.R. Trautvetter.
PL
Różanecznik dekoracyjny (Rhododendron oreodoxa Franch.) w naszym kraju jest uprawiany bardzo rzadko, zaledwie w pięciu ogrodach botanicznych i arboretach: w Rogowie, Wojsławicach, Warszawie-Powsinie, Przelewicach i we Wrocławiu. Ojczyzną tego różanecznika są Chiny – zachodni Syczuan, Gansu i Hubei. Rośnie tam w górskich lasach mieszanych, w zaroślach oraz na odkrytych stokach, na wysokości 2100-3800 m n.p.m. Do uprawy w Europie wprowadził go sławny podróżnik i „łowca roślin” Ernest Henry Wilson w 1904 r.
PL
Różanecznik ‘Cunningham’s White’ jest niezwykły. Urośnie na glebach cechujących się różnym składem mechanicznym i odczynem, a także odznaczających się rozmaitą żyznością i wilgotnością. Udaje się na suchej glebie bielicowej, a nawet na żwirze. Takich zdolności przystosowawczych nie mają inne pięknie kwitnące różaneczniki. ‘Cunningham’s White’ jest w Polsce znany, ale niezbyt często uprawiany, choć na to zasługuje. Jak wiadomo, inne różaneczniki wymagają gleby co najmniej umiarkowanie wilgotnej, koniecznie o odczynie silnie kwaśnym i kwaśnym (pH 3,0-5,7) oraz podlewania wodą miękką (najlepiej deszczówką) w okresach suszy. Różanecznik ‘Cunningham’s White’ rozwija się dobrze na glebach o odczynie obojętnym (pH 7,2). Może zatem być uprawiany praktycznie w każdym ogrodzie i w innych obiektach zieleni w glebie macierzystej, czyli bez jej wcześniejszego specjalnego przygotowania. Jego zaletą jako krzewu ozdobnego sensu stricto jest obfite kwitnienie już na przełomie kwietnia i maja. Co więcej, służy także jako podkładka do szczepienia różnych odmian różaneczników, dzięki czemu mogą one zdobić ogrody położone na glebach dla nich nieodpowiednich. Rozmnaża się bardzo łatwo wegetatywnie, za pomocą sadzonek pędowych.
PL
Różanecznik Makina (Rhododendron makinoi) otrzymał swoją nazwę w celu upamiętnienia japońskiego botanika, którym był Tomitaro Makinoi (1862-1957). Roślina naturalnie występuje w Japonii, w centralnej części wyspy Honsiu, na wysokości 180-700 m n.p.m., wśród paproci i skał w lasach mieszanych oraz liściastych. W uprawie znajduje się od 1914 r. W Polsce stanowi część kolekcji kilku ogrodów botanicznych, a najładniejsze okazy można zobaczyć w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego we Wrocławiu.
PL
W artykule opisano sześć odmian różaneczników uprawianych u nas bardzo rzadko lub jeszcze nieznanych. Opisy poprzedzono krótką charakterystyką gatunków, od których się wywodzą. Rośliny te warto sadzić na osiedlach mieszkaniowych ze względu na ich dekoracyjny wygląd.
PL
W 2013 roku nadal będziemy prezentować mało znane krzewy ozdobne. Wybrano więc rodzaje i gatunki rzadko u nas uprawiane, przeważnie w ogrodach botanicznych i arboretach oraz w ogrodach prywatnych znawców krzewów ozdobnych. Przedstawiane rośliny mogą upiększyć miejskie tereny zieleni. Pierwszą opisywaną jest różanecznik okrągłolistny.
PL
Różaneczniki należą do najpiękniejszych krzewów ozdobnych. Dlatego warto je sadzić zwłaszcza w grupach w miejskiej przestrzeni publicznej. Dzięki temu nie tylko wpiszą się one lepiej w nowoczesne miejskie krajobrazy, ale i wzbogacą nasze doznania estetyczne związane z zielenią polskich miast.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.