Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  przepustowość dróg
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote 100 obwodnic w 10 lat?
PL
Ministerstwo Infrastruktury (MI) zamierza doprowadzić do budowy 100 obwodnic w ciągu 10 lat. Ich łączna długość przekroczy 830 km. Drogi, na których budowę przeznaczono 27,9 mld zł, powstaną na sieci dróg krajowych i mają spełniać najwyższe standardy techniczne (przenoszenie obciążenia 11,5 t/oś).
PL
Według szacunków Instytutu Badania Rynku Motoryzacyjnego Samar w 2018 roku w Polsce przybyła rekordowa liczba samochodów – blisko 1,6 mln. Dwa auta w gospodarstwie domowym stały się standardem, a w rodzinach z dorastającymi dziećmi pojawiają się często trzy lub nawet cztery samochody. Średnia w Unii Europejskiej to 505 samochodów na 1000 mieszkańców. Polska plasuje się powyżej średniej – według ostatnich wyliczeń to 571 samochodów, co stawia nas na 6. miejscu wśród krajów UE. Coraz większa liczba uczestników ruchu generuje potrzebę rozbudowy i budowy większej liczby dróg o zwiększonej przepustowości. Od ponad dwóch dekad przybywa nam nowoczesnych dróg, a inne są stale modernizowane. To często ogromne inwestycje, które wymagają właściwego zabezpieczenia.
PL
Jednym z efektów zastosowań Inteligentnych Systemów Transportowych jest zwiększenie przepustowości dróg, co jest możliwe dzięki wykorzystaniu trzech głównych podsystemów: pomiarowego (czujniki), sterującego (algorytmy) oraz wykonawczego (informacje przekazywane do kierowców/pojazdów). Realizacja niezbędnych pomiarów za pomocą metod optycznych (wizyjnych), zarówno w zakresie widzialnym, jak i promieniowania podczerwonego, pozwala na znaczną redukcję liczby wbudowanych czujników pomiarowych (zwykle pętli indukcyjnych). W przypadku małych odległości obiektów od kamery, w celu selekcji pojazdów z tła, stosowane są klasyczne algorytmy przetwarzania obrazów. Dla dużych odległości w celu poprawy dokładności procesu selekcji pojazdów z tła konieczne jest stosowanie algorytmów śledzenia. W przypadku bardzo dużych odległości nawet techniki śledzenia mogą okazać się niewystarczające, stąd w celu sztucznego zwiększenia ilości pikseli obrazu konieczne jest stosowanie algorytmów superrozdzielczości niebazujących na klasycznych technikach interpolacji obrazu. ZZe względu na fakt, iż przy bardzo dużej odległości między pojazdami i kamerą wzrasta rola zakłóceń atmosferycznych (mgła, smog itp.), konieczna jest detekcja pojazdów przy niskim poziomie sygnału do szumów (SNR), co jest możliwe jedynie za pomocą algorytmów śledzenia przed detekcją. Dzięki połączeniu technik superrozdzielczości oraz śledzenia przed detekcją możliwe jest śledzenie pojazdów dla bardzo dużych odległości przy relatywnie niskiej rozdzielczości rejestrowanych sekwencji wideo (np. z kamer przemysłowych). W wyniku przeprowadzonych eksperymentów stwierdzono, iż dzięki wykorzystaniu rozpatrywanej metody możliwe jest znacznie skuteczniejsze śledzenie odległych pojazdów, także w trudnych warunkach atmosferycznych i oświetleniowych. Wykorzystując analizę subpikselową, uzyskano informacje o ruchu pojazdów, których rozmiar na poszczególnych klatkach sekwencji wideo mieścił się w granicach jednego do kilku pikseli.
PL
Niewątpliwie najistotniejszym atrybutem ruchu drogowego jest prędkość pojazdów. Jest ona wyznacznikiem jakości ruchu oraz jego konsekwencji, i to zarówno dla jego poszczególnych uczestników, jak i w wymiarze ogólnospołecznym. Decyduje ona bowiem o komforcie, wygodzie, bezpieczeństwie ruchu oraz o ekonomice transportu i stopniu oddziaływania ruchu na środowisko.
EN
Undoubtedly, the crucial atribute of road traffic is the speed of vehicles, which determines traffic quality and its consequences, for both individuals and society in general. It also decides about the comfort and road safety as well as transport economics and traffic impact on natural environment.
5
Content available remote Sterowanie odstępami między pojazdami w konwoju
PL
W pracy przedstawiono projekt poprawy przepustowości dróg oraz bezpieczeństwa i szybkości podróży poprzez wykorzystanie zautomatyzowanych pojazdów połączonych w konwoje. W rozpatrywanych modelach zarówno prędkości początkowe pojazdów, jak i marszruta lidera generowane są w sposób losowy. Przy wykorzystaniu programu symulacyjnego przeanalizowano różnice w zachowaniu pojazdów dla trzech wariantów sterowania: modelu pierwszego z wykorzystaniem informacji o położeniu, prędkości i przyspieszeniu poprzedzającego pojazdu, modelu drugiego, który oprócz danych z modelu pierwszego wykorzystuje również informację o prędkości lidera, modelu trzeciego, w którym w stosunku do poprzedniego modelu wykorzystywana jest również informacja o zmianie przyspieszenia lidera.
EN
The improved model of control vehicles in platoon with random parameters has been proposed in this paper. Three variants of control with utilization of information about position, speed and acceleration of previous vehicle combined with these information about leader have been considered. The proposed models were tested by simulations and results obtained are illustrated in figures and tables.
6
Content available remote Plan rozwoju infrastruktury transportowej w Polsce do 2015 roku. Cz. 2
PL
Druga i ostatnia część prezentacji dokumentu: "Plan rozwoju infrastruktury transportowej w Polsce do 2015 roku". Zobowiazania wynikające z umów międzynarodowych. Inwestycje kontynuowane. Przedsięwzięcia zwiększające mobilność (np. przepustowość dróg i linii kolejowych) oraz dostosowujące infrastrukturę do obowiązujących standardów. Planowane nakłady na: drogi i autostrady, linie kolejowe, porty lotnicze, porty morskie, drogi wodne śródlądowe, terminale transportu kombinowanego - w wariantach: minimalnym i pożądanym. Źródła finansowania (budżet i środki UE - prognozy). Porównanie nakładów na infrastrukturę transportową w Polsce i wybranych krajach. Znaczenie i główne cele omówionego planu.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.