Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 41

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  przedsiębiorstwo wodociągowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
PL
Zaopatrzenie w wodę w sytuacji kryzysowej (lub inaczej - w warunkach specjalnych) jest niełatwym zadaniem. Obowiązki w tym zakresie przypisane są samorządom, które z kolei przenoszą je na przedsiębiorstwa wodociągowe.
PL
W wielu przedsiębiorstwach wod-kan można znaleźć braki i błędy w funkcjonowaniu rachunku kosztów. Zarządy tych przedsiębiorstw tym samym nie zawsze wiedzą, gdzie i jakie są koszty ich działalności.
PL
Jak budować dobry wizerunek spółki wodociągowej, kiedy od lat przechodzimy od jednego kryzysu do drugiego? Jak tłumaczyć mediom zawiłości cenowej taryfy, żeby uspokoić odbiorców, ale jednocześnie nie zrazić wszechmocnego państwowego regulatora? Jak pomagać niszczonej przez wojnę Ukrainie i nie narazić się na krytykę za rozrzutność, bo przecież „nasza chata z kraja”?
PL
Infrastruktura MPWiK we Wrocławiu składa się m.in. z 2150 km sieci wodociągowej, na której funkcjonuje blisko 55 tys. wodomierzy głównych oraz 1820 km sieci kanalizacyjnej, którą obsługują 82 przepompownie ścieków. Sprawne i skuteczne zarządzanie tak rozległą siecią wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi informatycznych. Wrocławskie wodociągi w codziennej pracy wspierają rozwiązania systemu informacji przestrzennej (GIS).
PL
Kluczem do sukcesu organizacji jest różnorodność talentów naszych pracowników. Trzeba tylko wiedzieć, w jaki sposób tego klucza użyć i co tak naprawdę chcemy zrobić z potencjałem, który odnajdziemy.
PL
Pojęcie "smart technologie" jest dziś odmieniane przez wszystkie przypadki. Być smart to konieczność. Trend, którego nie da się już zatrzymać. Trwa swoisty wyścig na nowoczesne technologie i rozwiązania pomagające w zarządzaniu. Dotyczy to także sektora wod-kan. Rozwiązania takie można oczywiście kupić, implementując gotowe schematy do warunków firmy, lub samodzielnie zaprojektować i wdrożyć, by w pełni odpowiadały na potrzeby przedsiębiorstwa.
PL
Zmieniające się realia rynkowe potęgują potrzebę posiadania właściwych środków w zakresie cyberbezpieczeństwa. A niestety coraz częściej obiektem cyberataków stają się przedsiębiorstwa wod-kan.
PL
W ostatniej dekadzie, pomijając oczywiście wszystkie niespodzianki związane z epidemią COVID-19, nastapił znaczny rozwój edukacji ekologicznej prowadzonej przez społecznie odpowiedzialne przedsiebiorstwa wodociągowe. Obserwowany w ostatnich latach wzrost społecznej świadomości ekologicznej oraz ogólnoświatowy ekotrend, budują w nas coraz mocniejsze przekonanie, że aspekt edukacyjny naszej działalności ma bardzo duże znaczenie.
PL
Branża wod-kan coraz częściej musi wdrażać niestandardowe koncepcje realizacji „standardowej usługi”, z wykorzystaniem technologicznych nowinek, a wręcz kompleksowej transformacji cyfrowej. Jej przykładem jest nowa Dyspozycja Ruchu, którą uruchomiło Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. należące do Grupy Veolia.
PL
Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce..., czyli jakieś 15-20 lat temu w Polsce, dziennikarz był dziennikarzem, rzecznik rzecznikiem, PR-owiec PR-owcem, polityk politykiem, a czytelnik czytelnikiem. Dziś wszystko sie pomieszało. Dziennikarze stali się politykami, rzecznicy PR-owcami, a czytelnicy dziennikarzami. Jak więc zrobić dobry PR wodociągów w dobie postprawdy i fake newsów, w dodatku w warunkach pandemii? Nie mam na to jednej recepty, za to kilka rad praktycznych.
PL
Każdy menadżer, jeżeli już nim zostanie, może stać się liderem, na swoją miarę. Może nie będzie Stevem Jobsem, ale z pewnością może do tego dążyć.
PL
Zmiana stylu zarządzania zespołami w firmie, który przyczyni się do zwiększenia satysfakcji i zadowolenia pracowników, rozwinięcie kompetencji przywódczych, by skutecznie zarządzać sobą i zwiekszyć własną produktywność oraz poprawa zdolności budowania relacji z innymi - to niektóre z celów, jakie stanęły przed uczestnikami Akademii Przywództwa, zorganizowanej w Zielonogórskich Wodociągach i Kanalizacji Sp. z o.o.
PL
22 marca br. ruszyła kampania "Toaleta to nie śmietnik", przygotowana przez Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego. A 10 lat temu na terenie oczyszczalni Gigablok, Katowickie Wodociągi utworzyły ścieżkę edukacyjną. Oba projekty służą edukowaniu w zakresie funkcjonowania systemu kanalizacji i oczyszczania ścieków. Pierwszy ma charakter regionalny, a w przyszłości może i ogólnopolski, a drugi lokalny. Jeden wspiera drugi i wzajemnie się uzupełniając tworzą niepowtarzalną całość.
PL
Zima to nie tylko wyzwanie dla drogowców. Przygotować się do niej powinny także inne służby komunalne.
PL
Podstawowym warunkiem skutecznego zarządzania projektem powinno być zintegrowanie zarządzania ryzykiem ze wszystkimi procesami zarządzania projektem. Niestety, zarządzanie ryzkiem jest często traktowane jako zło konieczne. Wszystkie etapy procesu zarządzania ryzykiem są ze sobą wzajemnie powiązane. Dlatego też zarządzanie ryzykiem powinno być traktowane jako powtarzający się proces, a nie jako odrębne fazy identyfikacji, oceny, łagodzenia i kontroli podjętych działań.
PL
Zagospodarowanie ścieków przemysłowych niesie dla przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych liczne wyzwania zarówno prawnej, jak i praktycznej natury. Te pierwsze są w dużej mierze konsekwencją tego, że materiał normatywny odnoszący się do tytułowej problematyki jest – eufemistycznie rzecz ujmując – zróżnicowany pod względem źródła, rangi i specyfiki przepisów, z kolei na te drugie wpływają takie czynniki, jak uwarunkowania lokalne, geograficzne, ekonomiczne czy – last but not least – różnorodne aspekty techniczne związane np. ze specyfiką danego systemu produkcyjnego.
PL
Od kilku lat w firmach wodociągowych mamy do czynienia z coraz silniejszym zjawiskiem odpływu pracowników i naturalnej wymiany pokoleniowej. Oznacza to, że zarządy stają przed trudnym zadaniem znalezienia sposobu na przyciągnięcie nowych osób do pracy. Jakie są na to szanse, jeśli często nie możemy konkurować finansowo z innymi firmami? Jakie są sposoby na skuteczne pozyskanie wartościowych pracowników? Jak budować sprawnie i skutecznie działające zespoły? Na te i nie tylko te pytania odpowiadają specjalistki z agencji VIS Media, zajmującej się tworzeniem strategii i komunikacji oraz działaniami informacyjno-promocyjnymi firm i instytucji z sektora publicznego, a także prywatnego.
PL
Zgodnie z art 24b ust. 2 Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne przekazuje organowi regulacyjnemu wniosek o zatwierdzenie taryfy w terminie 120 dni przed upływem okresu obowiązywania dotychczasowej taryfy. Oznacza to, że termin na złożenie nowych wniosków taryfowych do organu regulacyjnego upływa już w I kwartale 2021 r. Proces przygotowania i zatwierdzenia taryfy jest nie tylko żmudnym, ale często również długotrwałym postępowaniem, które już na etapie przygotowania wniosku może nastręczać wiele problemów.
PL
Niemal każda spółka wod-kan ma opracowany dokument strategiczny. Czy jednak we właściwy sposób? Jakie elementy powinny znaleźć się w strategii?
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.