Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
PL
Truizmem jest stwierdzenie, że sposób stosowania i interpretowania przez organ regulacyjny aktualnie obowiązujących przepisów dotyczących kreacji taryf wod-kan, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii skracania tychże, budzi - eufemistycznie rzecz ujmując - wiele emocji i kontrowersji.
PL
21 lutego br. Senat podjął prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (dalej: projekt). O podjęcie postępowania w sprawie inicjatywy ustawodawczej dotyczącej projektu wniosły Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Nadzwyczajna do spraw Klimatu.
PL
Próbując syntetycznie opisać specyfikę relacji przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych (dalej także: pwk) z organem regulacyjnym na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy, wypada stwierdzić (odwołując się do tytułu książki Ericha Marii Remarque’a): „Na Zachodzie bez zmian”.
PL
Inwestycje są fundamentem rozwoju przedsiębiorstwa, ponieważ tylko one umożliwiają wzrost wartości jego majątku. Celowe wydatkowanie środków na nakłady rzeczowe obarczone jest jednak sporym ryzykiem. W branży wod-kan ograniczone środki, które można przeznaczyć na przedsięwzięcia inwestycyjne, ale i konieczność przewidywania w dłuższej perspektywie czasu czy problemy w zakresie technicznym powodują, że proces planowania jest tu bardzo trudny.
PL
Czy ustawa o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej w jakikolwiek sposób dotyczy przedsiębiorstw sektora wodno-kanalizacyjnego? Formuła poważnego artykułu nie pozwala na użycie sformułowania: „to skomplikowane”, jakkolwiek wiele zależy od kategorii obiektu, jakim jest przedsiębiorstwo wod-kan.
PL
2020 był najtrudniejszym czasem w trakcie mojego już prawie 15-letniego życia zawodowego w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. Myślę, że w nowożytnej historii wrocławskich wodociągów można go porównać tylko z rokiem 1997 - czasem wielkiej powodzi. Wtedy żywioł miał potężnie niszczącą siłę, był dobrze widoczny i dzięki temu w miarę przewidywalny - co nie znaczy, że łatwy w przeciwdziałaniu. Obecnie walczymy również z gigantycznym "wrogiem", choć w pojedynczej skali mikroskopijnym, niosącym śmiertelne zagrożeniem i tym trudniejszym, że niewidzialnym - co nie oznacza, że nie można mu się przeciwstawiać. Jest jeszcze jedna różnica - w tamtym czasie wszystkie siły skierowane były na walkę ze skutkami żywiołu, a dzisiaj cały wysiłek kierujemy na planowanie i zapobieganie.
PL
Przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne należą do specyficznych firm. Ich wyrób gotowy nie jest pięknie zapakowany, nie leży na półkach sklepowych i nie jest reklamowany w mediach. Jednocześnie jest towarem, którego klient pragnie i pożąda zawsze. Dostarczanie wody z biznesowego punktu widzenia jest usługą, jednak jej pozyskanie, uzdatnianie czy utrzymanie parku maszynowego to procesy ściśle produkcyjne. Jak pogodzić te dwa światy? Lean Management nie jest receptą na wszystkie bolączki związane z zarządzaniem, ale umiejętne prowadzenie i stosowanie narzędzi leanowych potrafi powiązać produkcję z usługami z korzyścią dla firmy i klienta.
PL
Jednym z priorytetowych zadań stojącym obecnie przed firmami z branży wod-kan jest tworzenie inteligentnych systemów sieci wodociągowo-kanalizacyjnych. To naturalne następstwo obowiązującej obecnie koncepcji "smart city", ale także dzisiejsza odpowiedź na zaspokojenie przyszłych potrzeb klienta i mieszkańców.
PL
Hurt - tak w skrócie, a zarazem potocznie, określa się sytuację, w której przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne kupuje wodę albo wprowadza ścieki do urządzeń kanalizacyjnych niebędących w jego posiadaniu. Przypadki świadczenia usług hurtowej dostawy wody lub hurtowego odbioru ścieków, jak i korzystania z takich usług, nie są rzadkością, a analiza prawna stosunków w tym zakresie dostarcza wielu ciekawych, a zarazem praktycznych spostrzeżeń.
PL
Coraz więcej spółek wod-kan decyduje się na budowę własnych źródeł energii. Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest jednym z pierwszych kroków, jakie należy podjąć jeszcze przed przystąpieniem do realizacji planowanego przedsięwzięcia instalacji OZE.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.