Główne przyczyny troski państw europejskich o narodowy transport kolejowy. Przyczyny załamania kolei w Polsce. Próba znalezienia dróg wyjścia, podjęta w dokumencie przyjętym przez strony rządową i związkową PKP 29 czerwca br., w uchwalonej przez Sejm 25 lipca br. ustawie o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji Polskich Kolei Państwowych oraz w przyjętym przez Radę Ministrów 26 lipca dokumencie " Polska 2025". Ustawowe zapisy dotyczące: oddłużenia i dotacji, szczególnego trybu komercjalizacji, dyslokacji dziaśalno?ci gospodarczej w istniejących i przewidzianych do wyodrębnienia spółkach, specjalnego trybu uporządkowania sytuacji prawnej majątku PKP, sposobu zadysponowania posiadaną przez PKP substancją mieszkaniową, zmniejszenia liczby zatrudnionych, osłon socjalnych, udziału pracowników w korzyściach z prywatyzacji. Szanse i zagrożenia płynące z uchwalonej ustawy. Współodpowiedzialność i partnerstwo rządu, organów PKP i związków zawodowych w reformowaniu kolei.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Kilka uwag o uwarunkowaniach wykonania ustawy z 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe". Wybrane sprawy regulowane ustawą, których realizacja - zdaniem autora - może być szczególnie zagrożona przez nieprzewidywalny, niezgodny z założeniami projektodawców, bieg wydarzeń.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.