Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  promieniowanie niebieskie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Soczewki relaksacyjne
PL
Na rynku optycznym obecnych jest bardzo wiele marek tzw. soczewek relaksacyjnych. Jeśli do tego dołożymy specjalne materiały blokujące część promieniowania niebieskiego oraz powłoki antyrefleksyjne np. typu Blue, których zadaniem jest odbijanie części tego promieniowania, wyjdzie nam kombinacja kilkudziesięciu, a może i nawet kilkuset produktów (nie wspominając już o różnych indeksach czy wersjach fotochromowych). Jak zatem odnaleźć się w tych konstrukcjach, które najlepiej sprawdzą się dla naszego pacjenta? Czy soczewki relaksacyjne możemy proponować każdemu pacjentowi, jakie wartości wsparcia akomodacji powinniśmy wybrać – o tym dowiedzą się Państwo z niniejszego artykułu.
2
Content available remote Metody spowolnienia progresji krótkowzroczności – przegląd literatury
PL
Krótkowzroczność (łac. myopia) jest najczęściej występującą wadą układu optycznego, w której długość osiowa gałki ocznej jest zbyt długa > 25 mm bądź moc łamiąca rogówki jest zbyt silna, co prowadzi do załamania promieni świetlnych przed siatkówką [1]. Szacuje się, że ponad 22,9% światowej populacji (blisko 1,5 mld) ma krótkowzroczność, z czego 2,7% osób o wysokiej wartości powyżej -6,00D [2]. Podczas badania populacji polskich uczniów w wieku 6–18 lat, u 13,3% zaobserwowano miopię, a także zauważono, że częstość jej pojawiania znacznie wzrasta pomiędzy 7. a 8. rokiem życia [3]. Przewiduje się, że do 2050 roku wadę tę będzie mieć 49,8% populacji, co stanowi blisko 5 mld osób [2]. Wynika to z faktu, że wraz z rozwojem technologicznym zwiększa się intensywność pracy wzrokowej w bliskich odległościach, a ponadto więcej czasu spędzamy przy urządzeniach emitujących promieniowanie niebieskie, które niekorzystnie wpływa na narząd wzroku. Tendencja ta szczególnie widoczna jest wśród dzieci i młodzieży, u których ryzyko wystąpienia krótkowzroczności i jej progresji znacznie wzrasta [4]. Istnieją metody mogące spowolnić postęp krótkowzroczności, wśród nich wyróżnić można terapię farmakologiczną, stosowanie okularów wieloogniskowych, multifokalnych miękkich soczewek kontaktowych, ortokeratologii oraz zmianę zachowań pacjenta [4].
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.