Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  projekt wentylacji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Paradygmat projektowania wentylacji zmienia się wraz z wiedzą o znaczeniu jakości powietrza wewnętrznego dla komfortu, wydajności pracy i nauki oraz zdrowia użytkowników pomieszczeń. Doświadczenia z pandemią COVID-19 i sezonowymi zachorowaniami na grypę wskazują zarówno na istotną rolę wentylacji w ograniczaniu rozprzestrzeniania się chorób układu oddechowego, jak i na związane z tym zadaniem luki w procesie projektowym opartym tylko na kryterium komfortu.
PL
Projektowanie systemów wentylacji pożarowej w garażach podziemnych stanowi skomplikowane, wieloetapowe zagadnienie, które niejednokrotnie nastręcza projektantom wentylacji wielu problemów. Dzieje się tak z uwagi na złożony charakter zjawisk fizycznych, jakie towarzyszą powstawaniu i rozwijaniu się pożaru, przed którego skutkami system wentylacji pożarowej powinien stanowić ochronę. Pomocnym narzędziem, sprawdzającym się w ocenie skuteczności pracy systemów wentylacji pożarowej na etapie projektowym, jest wykonywanie analiz cieplno-przeplywowych służących odzwierciedleniu warunków panujących w garażu podziemnym podczas pożaru.
PL
W artykule omówiono pojęcie systemu wentylacyjnego opartego na koncepcji „wejście-wyjście” oraz scharakteryzowano tzw. podejście systemowe jako sposób redukcji złożonych sytuacji do postaci prostszych. Prowadzi to do wydzielenia w otoczeniu systemu tzw. otoczenia bliższego istotnie powiązanego z wejściami i wyjściami systemu. Praktyczne omówienie podejścia systemowego przedstawiono na przykładzie projektowania i kierowania wentylacją oddziału eksploatacyjnego. Wskazano sposób wyboru otoczenia bliższego, wejść i wyjść dla tworzonego w oddziale eksploatacyjnym systemu wentylacyjnego.
EN
The article discusses the notion of the ventilation system based on the conception “input-output” and characterises the so-called system approach as a way of reduction of complicated situations in order to obtain more simple forms. This leads to the separation in the system environment of the so-called nearer environment essentially connected with the inputs and outputs of the system. The practical discussion of the system approach was presented on the example of ventilation design and control with respect to a mining district. The way of selection of the nearer environment as well as the inputs and outputs for the ventilation system created in the mining district were indicated.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.