Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 45

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  produkcja ciepła
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
PL
Badawczo-rozwojowe projekty opracowane w ramach konkursu NCBR pt. "Ciepłownia przyszłości" pokazują, że zmodernizowane systemy ciepłownicze mogą się charakteryzować wysoką efektywnością i powtarzalnością oraz co najmniej 80-proc. udziałem OZE w produkcji ciepła. Projekty te są też możliwe do realizacji pod względem ekonomicznym, ale przeszkodą jest brak środków inwestycyjnych w ciepłownictwie, m.in. z uwagi na fakt, że regulowane ceny ciepła uwzględniają przede wszystkim bieżący koszt produkcji. Wdrażanie w ciepłownictwie rozwiązań z OZE jest jednak wymagane prawnie poprzez ograniczenia dotyczące emisji i użycia paliw kopalnych.
PL
Kogeneracja, to skojarzona produkcja energii elektrycznej i ciepła, w jednym procesie technologicznym, spalania np. gazu lub biogazu. Pozwala uniknąć strat energetycznych, przyczyniając się nie tylko do zwiększenia efektywności energetycznej przedsiębiorstwa, ale także zmniejszenia jego negatywnego wpływu na środowisko zmniejszając emisję CO2 i zanieczyszczeń. Dzięki kogeneracji wykorzystujemy energię pierwotną znacznie efektywniej, niż w przypadku produkcji w źródłach konwencjonalnych.
PL
W elektrociepłowni PGE Energia Ciepła S.A. w Gorzowie Wielkopolskim przeprowadzono, jak i planuje się, wiele inwestycji mających na celu systematyczne zmniejszanie wpływu procesu wytwarzania ciepła i energii elektrycznej na środowisko.
PL
Wysoka cena gazu ziemnego (szczególnie obecnie podyktowana imperialną polityką Niemiec i Rosji), którego koszt może zatem nawet przekraczać 70-75% rocznych kosztów działania elektrociepłowni gazowo-parowych [6], powoduje często nieopłacalność ekonomiczną ich zastosowania (rys. 4, 5). Opłacalność tę można poprawić przez zastosowanie w nich akumulatorów ciepła (rys. 5). Dzięki nim w sezonie ogrzewczym w szczycie potrzeb Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) produkowana będzie w elektrociepłown dodatkowa ilość energii elektrycznej, a w sytuacji zmniejszonego na nią zapotrzebowania w dolinie obciążenia KSE będzie miało miejsce jej obniżenie.
PL
Kogeneracja jest pożądaną i potrzebną technologią pozwalającą na produkcję ciepła i energii elektrycznej. Wynika to z tego, że jednoczesna produkcja energii elektrycznej i ciepła pozwala na osiąganie znacznie większych sprawności (sprawność przetwarzania energii chemicznej na ciepło i energię elektryczną) w porównaniu do generacji rozdzielonej. To przekłada się na znacznie mniejsze emisje z produkcji takich samych ilości ciepła i energii elektrycznej w układach rozdzielonych. Niestety ta duża efektywność energetyczna nie przekłada się w tak pozytywny sposób na efektywność ekonomiczną.
PL
Ciągły rozwój cywilizacyjny wymaga dostarczania coraz większej ilości energii, Wdrażanie polityki oszczędzania energii nie przynosi istotnych rezultatów, więc zaczynamy odczuwać jej istotne braki, a wraz z problemem dostępności wzrasta jej cena. Czynniki te spowodowały, że sięgamy po rozwiązania dotychczas pomijane, takie jak źródła ciepła nisko parametryczne, których niedawno w ogóle się nie eksploatowało. Pomimo, że technologia pompy ciepła znana jest od lat, to dopiero niedawno została rozpowszechniona i znalazła szerokie zastosowanie przesyłowe. Należy też dodać, że dzięki administracyjnemu zakwalifikowaniu ciepła pochodzącego z pomp ciepła do „energii zielonej”, ułatwiono podmiotom chcącym inwestować w ten rodzaj produkcji ciepła dostęp do funduszy oraz dotacji krajowych i unijnych.
PL
O najbliższej przyszłości polskiego sektora ciepłowniczego, czekających go w najbliższych latach istotnych zmianach, które wpłyną bezpośrednio na funkcjonowanie nie tylko przedsiębiorstw, ale też całej krajowej gospodarki, z prezesem PGE Energia Ciepła Przemysławem Kołodziejakiem rozmawia Dominik Szymański.
PL
Problem przedstawiony w tytule dotyczy znaczącej większości przedsiębiorstw ciepłowniczych w Polsce, w tym również MPEC Nowy Sącz. Realia legislacyjne oraz zmieniające się warunki ekonomiczne wymuszają podejmowanie istotnych decyzji w zakresie źródeł ciepła. Proces dekarbonizacji staje się faktem niepodważalnym, a od przedsiębiorstw ciepłowniczych zależy, jak przejdą metamorfozę. Od tych decyzji zależy też ich "być albo nie być".
PL
Już w połowie 2023 r. mieszkańcy Olsztyna skorzystają z ciepła wyprodukowanego w sposób w pełni ekologiczny, zgodny z najwyższymi europejskimi normami. Będzie to możliwe dzięki strategicznej dla całego regionu - zarówno w obszarze ciepłowniczym, jak i gospodarowania odpadami - inwestycji. Podmiotem odpowiedzialnym za jej realizację jest spółka Dobra Energia dla Olsztyna.
PL
Najważniejsze, aby w przestrzeni, w jakiej funkcjonujemy my - ciepłownicy, było spełniane równanie (7bPE)+(URE)+(PEP2040) = zaspokajanie potrzeb i oczekiwań naszych klientów i partnerów biznesowych.
PL
W ostatniej dekadzie obserwowany jest systematyczny spadek wykorzystania węgla kamiennego w ciepłowniach zawodowych i niezawodowych. Jeszcze w 2007 r. zużycie to wynosiło blisko 4,8 mln ton, a w 2018 r. jedynie 3,1 mln ton. W kolejnych latach prognozowane jest dalsze obniżanie się konsumpcji tego paliwa w polskim ciepłownictwie z uwagi na transformację, jakiej doświadcza branża.
PL
W rządowym dokumencie "Długookresowa Strategia Rozwoju Kraju do 2030 r." energia, w tym jej zasoby i źródła wytwarzania, wymieniana jest jako jeden z decydujących czynników wpływających na rozwój i bezpieczeństwo Polski. Pozostałe to m.in. demografia, nowe technologie, energetyka, warunki środowiskowe, a także układ sił w świecie. W tym zakresie istotną funkcję pełnią gminy, które zobowiązane są do planowania i organizacji zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe na swoim obszarze.
PL
W artykule przedstawiono wyniki analizy termodynamicznej obiegu elektrowni jądrowej z reaktorem typu BWR, w którym zastosowano wymiennik ciepłowniczy. Głównym celem tej analizy było zbadanie wpływu produkcji ciepła na sprawność energetyczną układu. Na podstawie opracowanego modelu matematycznego układu przeprowadzono wariantowe obliczenia termodynamiczne bloku jądrowego przy założonych wartościach maksymalnego zapotrzebowania na ciepło. Wyniki obliczeń termodynamicznych posłużyły do oszacowania skumulowanej oszczędności energii chemicznej węgla wynikającej z zastąpienia konwencjonalnych metod produkcji ciepła wytwarzaniem ciepła w bloku jądrowym.
EN
The paper presents the results of thermodynamic analyses of the nuclear power plant cycle with a BWR type reactor, producing electricity and heat. The main purpose of these analyses was to examine the impact of heat production on the energy efficiency of the cogeneration system. Based on the developed mathematical model of the system multivariate thermodynamic calculations were carried out assuming various values of the maximum demand for heat and changeability of ambient temperature. The results of thermodynamic calculations were used to estimate the cumulated chemical energy savings resulting from the replacement of conventional heat production methods with heat generation in the nuclear unit.
EN
Studies concerning nature and fodder value, yielding and calorific value of the community Glycerietum maximae Hueck 1831 from extensively managed meadows were conducted in the years 2012-2015 in the Noteć valley varying in moisture content and trophic conditions. The analyses were made on a total of 28 relevés of the association, prepared according to the Braun-Blanquet method [1]. Recorded data included the taxonomic affiliation, botanical composition of the association, percentage shares of individual species in the community as well as the current habitat conditions based on Ellenberg's indicator values [3]: F, R and N, while moisture content conditions were determined according to Oświt [20]. Mean values of EIVs and Oświt's indexes showed a significant effect of moisture content, soil reaction and nitrogen content on trophic conditions, species composition of flora, yield and economic value as well as species diversity. These indicators indicate their applicability in the evaluation of directions in the transformation of rush flora. In their typical form the rushes are strongly dominated by one species Glyceria maxima, (S= IV and D =6485.0). This community due to strong inundation, late cutting, lack of fertilisation or cultivation has poor swards (FVS=2.2) of low fodder value and moderate nature value. However, thanks to huge yielding potential and relatively high fibre content it is one of the most promising energy crops, which is confirmed by the calculated lower heating value of 17.1 MJ·kg-1 DM and higher heating value of 18.1 MJ·kg-1 s.m.
PL
Badania dotyczące walorów przyrodniczych, użytkowych, plonowania i wartości energetycznej zbiorowiska Glycerietum maximae Hueck 1831 z łąk ekstensywnie użytkowanych przeprowadzono w latach 2012-2015 w dolinie Noteci o zróżnicowanych warunkach wilgotnościowych i troficznych. W badaniach wykorzystano i przeanalizowano 28 zdjęć fitosocjologicznych wykonanych metodą Brauna-Blanqueta [1]. Określono systematykę, skład botaniczny zespołu, procentowy udział gatunków w zbiorowisku oraz aktualny stan warunków siedliskowych na podstawie wartości liczb wskaźnikowych Ellenberga [3]: F, R i N, a także identyfikację warunków wilgotnościowych metodą Oświta [20]. Średnie wartości wskaźników Ellenberga i Oświta, wykazały istotny wpływ wilgotności, odczynu gleby i zawartości azotu w glebie na warunki troficzne, skład gatunkowy flory, plon i wartość gospodarczą oraz różnorodność gatunkową. Wskaźniki te wskazują na możliwości ich zastosowania w ocenie kierunkowości przemian flory szuwaru. W typowej formie szuwar zdominowany jest przez jeden gatunek Glyceria maxima, (S= IV i D =6485,0). Zbiorowisko ze względu na silne podtopienia, późne koszenie, brak nawożenia i pielęgnacji ma ruń ubogą (Lwu = 2,2) o małej wartości użytkowej i umiarkowanych walorach przyrodniczych. Ze względu jednak na ogromny potencjał plonotwórczy oraz stosunkowo wysoką zawartość włókna, należy do najbardziej perspektywicznych roślin energetycznych. Potwierdza to wyliczono wartość energetyczna w MJ·kg-1 s.m., która wynosi 17,1 i ciepło spalania – 18,1 MJ·kg-1 s.m.
EN
The paper presents the methodology of analyzing the impact of technical and economic parameters on the specific cost of heat production in CHP station in cokery. The value of the specific cost of heat production is relative to the technology in which it is generated. Technology determines the level of the investment necessary to build a combined heat and power plant, its energy efficiency and the annual period when its peak power can be utilized. This cost also depends on the interest rate on the investment capital, fuel prices and the cost associated with the use of the environment, and importantly, on the variability of these values in time.
PL
W niniejszym artykule przedstawiono problematykę produkcji ciepła z wybranych nośników energii, w tym biomasy. Oszacowano wielkość emisji zanieczyszczeń powietrza z kotłów małej mocy, wynikającą ze zużycia energii na ogrzewanie pomieszczeń i podgrzanie wody użytkowej dla domu jednorodzinnego o powierzchni 100 m2. W oparciu o aktualne, uśrednione ceny paliw oszacowano również koszty wytworzenia 1 GJ energii. Stwierdzono, iż w chwili obecnej najdroższym z analizowanych paliw jest olej opałowy (ok. 100zł/GJ), natomiast najtańszym węgiel (ok. 35 zł/GJ).
EN
In this article the problem of heat production from selected energy carriers including biomass was presented. Emissions of air pollutants from low power boilers, resulting from energy consumption for rooms and water heating for a detached house with an area of 100 m2, was estimated. The natural gas proved to be the cleanest fuel from the ecological point of view. Based on current, average fuel prices the cost of producing 1 GJ of energy was also estimated. It was found that from the analyzed fuels a heating of( is the most expensive (approx. 100 PLN / GJ), while a hard coal is the least expensive (approx. 35 PLN/GJ).
PL
W pracy przedstawiono wyniki obliczeń symulacyjnych uciepłownienia nadkrytycznego bloku parowego na potrzeby dedykowanego odbiorcy ciepła. Na podstawie wykresu uporządkowanego temperatur dla lokalizacji odbiorcy ciepła oraz tabeli regulacyjnej parametrów dostarczanego ciepła rozważono dwa warianty uciepłownienia bloku parowego: pierwszy za pomocą dedykowanego wymiennika ciepła (DWC) zasilanego parą z upustu turbiny, drugi za pomocą absorpcyjnej pompy ciepła APC pracującej jako podstawowe źródlo ciepla wraz wymiennikiem szczytowym (SWC). Opierając się na wymaganych przez odbiorcę parametrach ciepła ustalono moc nominalną absorpcyjnej pompy ciepła oraz moc wymiennika szczytowego. W celu realizacji obliczeń opracowano model symulacyjny absorpcyjnej pompy ciepła, który został zintegrowany z nadkrytycznym blokiem parowym o mocy 900 MWe. Model pompy ciepła został opracowany z wykorzystaniem charakterystyk rzeczywistego urządzenia. W wyniku przeprowadzonych obliczeń symulacyjnych ustalono, że dla analizowanego przypadku pompa ciepła o mocy 17,5MWt pozwala na pokrycie produkcji ciepła na potrzeby dedykowanego odbiorcy w 90%. Stwierdzono ponadto, że zastosowanie absorpcyjnej pompy ciepla wraz ze szczytowym wymiennikiem ciepła pozwala na zmniejszenie o 35% negatywnego wpływu na produkcję energii elektrycznej, w porównaniu do wariantu z dedykowanym klasycznym wymiennikiem ciepła. Efekt ten jest bezpośrednim wynikiem zwiększenia sprawności wytwarzania energii w kogeneracji, dzięki zastosowaniu absorpcyjnej pompy ciepła.
EN
This paper presents the results of numerical simulations of absorption heat pump application for cogeneration electricity and heat production delivered to dedicated recipients. Two cases of heat production were analysed. First, as a reference unit, the study examined a standard heat exchanger (DWC) fed with steam taken from turbine steam bleeding. The second analysed configuration was an absorption heat pump (APC) equipped with a pick heat exchanger (SWC). The heat parameters were assumed based on the structured graph of outer air temperatures for a dedicated recipient locality as well as on a regulation table. The nominal thermal power of APC and SWC was also assumed based on the dedicated recipient’s needs. The simulation model of the absorption heat pump was developed and integrated with a model of a supercritical, 900MWe power plant. The absorption heat pump model was developed with the use of real APC characteristics. The results of the calculations performed show that the analysed heat pump of 17.5MWt power makes it possible to cover almost 90% of particular receiver of heat. Moreover, application of an absorption heat pump equipped with a pick heat exchanger decreases the negative impact on electricity production by about 35% when compared to heat production by heat exchanger alone. This is a direct result of increasing the cogeneration efficiency for simultaneous production of heat and electricity, due to the application of APC.
PL
Geotermalny system ciepłowniczy jest to system wytwarzania i dystrybucji ciepła do odbiorców z centralnej ciepłowni geotermalnej. W Polsce funkcjonuje obecnie (2013 r.) sześć takich systemów (Podhale, Pyrzyce, Stargard Szczeciński, Mszczonów, Uniejów, Poddębice) o łącznej mocy zainstalowanej z geotermii 101,9 MWt. W Europie działa 216 geotermalnych systemów ciepłowniczych o łącznej mocy zainstalowanej około 4900 MWt, natomiast do roku 2015 planowane jest uruchomienie 170 nowych instalacji, których moc zainstalowana wyniesie około 4000 MWt. Potencjał geotermii wskazuje na możliwość jej wykorzystania w znacznie większym stopniu niż dotychczas. Znalazło to oddźwięk w niektórych Krajowych Planach Działania dotyczących rozwoju wykorzystania OZE w końcowym zużyciu energii do 2020 roku. W celu zdefiniowania barier rozwoju oraz promowania geotermalnych systemów ciepłowniczych w Europie realizowany jest m.in. Projekt IEE Promote Geothermal District Heating Systems in Europe (GeoDH), w który zaangażowane są zespoły z czternastu państw europejskich (w tym Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN). Obecny stan rozpoznania zasobów geotermalnych w Polsce pozwala określić obszary perspektywiczne dla instalacji geotermalnych systemów ciepłowniczych. Są to przede wszystkim basen wewnątrzkarpacki oraz zbiorniki dolnokredowy i dolnojurajski na Niżu Polskim.
EN
Geothermal district heating system shall be understood as a system of production and distribution of heat to the customers from a central geothermal heating plant. n Poland, there are currently (2013) 6 such systems (Podhale, Pyrzyce, Stargard Szczeciński, Mszczonów, Uniejów, Poddębice) with a total installed geothermal capacity of 101.9 MWth. In Europe, 216 geothermal heating systems with a total installed capacity of ca. 4900 MWth have been operating, while in 2015 it is planned to launch 170 new installations with installed capacity of ca. 4,000 MWth. The potential of geothermal energy indicates the possibility of its use to a much greater extent. This was included in some of the National Renewable Energy Action Plans of European states. In order to define the barriers to the development and promotion of geothermal heating systems in Europe IEE project “Promote Geothermal District Heating Systems in Europe” (GeoDH) has been carried out since 2012, which involves 14 European countries, including Poland. Current state of geothermal resources in Poland let to define prospective areas for the installation of geothermal heating systems, particularly in the Inner Carpathians reservoir and in the Lower Cretaceous and the Lower Jurassic reservoirs in the Polish Lowlands.
PL
Budowa nowych budynków może przyczynić się do wzrostu zapotrzebowania na ciepło. Spadek z kolei związany będzie z wdrażaniem procesów efektywnościowych i z malejącą liczbą odbiorców ze względu na zbyt wysoką cenę ciepła sieciowego po wprowadzeniu opłat za emisję CO2. Jak wygląda przyszłość ciepłownictwa?
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.