Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  product tax
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Jedną z funkcji danin publicznych, które mają służyć ochronie środowiska, jest ich redystrybucyjny wymiar. Oznacza to, iż środki pochodzące z wpływów z tych daniny powinny następnie być przekazane na finansowanie zadań związanych z ochroną środowiska. Często są one gromadzone na rachunkach specjalnie powoływanych do tego funduszy i przez nie administrowanych.
PL
W poprzednich wydaniach „Recyklingu” (3/2008 i 4/2008) ukazały się artykuły poświęcone zakresowi podmiotowemu i przedmiotowemu projektu ustawy o gospodarowaniu odpadami poużytkowymi (opublikowany na stronach Ministerstwa Środowiska). Kolejna część tego cyklu odnosić się będzie do regulacji dotyczącej opłaty produktowej jako instrumentu ekonomiczno-prawnego.
PL
Przedmiot opłaty produktowej, z którym wiąże się obowiązek ponoszenia tej opłaty, jest ściśle powiązany z symbolami Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), określonymi w załączniku do ustawy.
PL
Ustawa o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU z 2008 r. nr 141, poz. 888) została uchwalona 10 lipca 2008 r. Weszła ona w życie w terminie 45 dni od dnia ogłoszenia, czyli 20 września br.
PL
Na przełomie czerwca i lipca br. media donosiły, iż producenci oraz sprzedawcy sprzętu elektrycznego i elektronicznego zamierzają podwyższyć ceny. Uzasadnienie tego rodzaju działań należy, zdaniem producentów i sprzedawców, doszukiwać się w wartości kosztów związanych z zagospodarowywaniem odpadów zużytego sprzętu.
PL
Podmiot opłaty produktowej stanowi element konstrukcyjny danej daniny, ujęty w hipotezie normy prawnej. Jest nim ta jednostka życia społecznego, na którą ustawa nakłada obowiązek daninowy. Tak rozumiany podmiot daniny publicznej powinien być odróżniony od podmiotu stosunku prawno-daninowego, którym może być nie tylko podmiot obciążony daniną publiczną, ale także płatnik, a nawet inkasent lub inny podmiot.
PL
Wzorem dotychczasowych ustaw śrdowiskowych, opartych na zasadzie rozszerzonej odpowedzialności producenta za produkt, w ustawie o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym jako sposób realizacji celów ustawowych związanych z ochroną środowiska ponownie wybrano instrumenty fanansowo-prawne, a mianowicie opłate produktową.
PL
Temat organizacji krajowego systemu odzysku i recyklingu opakowań jest wciąż aktualny. Pomimo wielu działań w tym zakresie, pozostaje jeszcze wiele niejasności oraz spraw wymagających naprawy. Dlatego Krajowa Izba Gospodarcza oraz Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku S.A., pod patronatem miesięcznika „Recykling” zorganizowały seminarium pt. „Opłaty produktowe – bilans 2002 roku”, które odbyło się 8 maja br. w warszawskiej siedzibie KIG. Spotkanie, odbywające się pod patronatem Ministra Środowiska, miało na celu uzyskanie konkretnych propozycji zmian w obowiązujących zapisach prawnych, zgromadziło zatem przedstawicieli rządu oraz największe organizacje odzysku, firmy recyklingowe, a także niezależnych ekspertów w dziedzinie odzysku i recyklingu opakowań.
PL
Inspekcja Ochrony Środowiska ogłosiła w maju raport realizacji zadań za 2002 r. Skontrolowano ponad 17 tys. firm, z czego aż 1/3 stanowiły podmioty zajmujące się gospodarką odpadami. Tutaj też wykryto najwięcej uchybień. IOŚ brał pod uwagę m.in. ocenę prawidłowości postępowania z odpadami, w tym z odpadami niebezpiecznymi, oraz przeciwdziałanie nielegalnemu, transgranicznemu przemieszczaniu odpadów, ocenę realizacji obowiązków, wynikających z Ustawy z 11.05.2001 r. o opakowaniach i odpadach opakowaniowych oraz z Ustawy z 11.05.2001 r. o postępowaniu i obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej.
PL
Z początkiem 2002 r. zaczęła obowiązywać Ustawa z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej, która określa obowiązki importerów oraz wytwórców produktów, zwanych dalej „przedsiębiorcami”, związane z wprowadzaniem na rynek krajowy produktów w opakowaniach (załącznik nr 1 do ustawy) i produktów, wymienionych w załącznikach nr 2 i 3 do ustawy, oraz określa zasady ustalania i pobierania opłaty produktowej i opłaty depozytowej.
PL
Wprowadzona w Polsce Ustawa z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (DzU Nr 63, poz. 639) nałożyła na przedsiębiorców, wprowadzających do obrotu wyroby w opakowaniach, obowiązek recyklingu tych opakowań. Jednym ze sposobów realizacji obowiązku recyklingu, podobnie jak w systemach unijnych, jest współpraca z wybraną organizacją odzysku i wpłacenie na konto tej organizacji, zgodnie z uprzednio podpisaną umową, opłat recyklingowych.
PL
EKO-PUNKT SA otrzymał wiele pytań od producentów i importerów produktów w opakowaniach, dotyczących nowelizacji ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (DzU Nr 63, poz. 639). Została ona znowelizowana ustawą z 19 grudnia 2002 r., która w art. 3 wprowadziła aż 20 bardzo istotnych zmian, uściślających oraz uzupelniających tekst pierwotny.
PL
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, gminy mają obowiązek organizacji selektywnej zbiórki, segregacji oraz magazynowania odpadów komunalnych, co wiąże się z wyższymi kosztami w porównaniu ze zbiórką nieselektywną. Możliwość pozyskania środków na te działania stworzyła ustawa o obowiązkach przedsiębiorców. Środki mogą pochodzić bezpośrednio od przedsiębiorców, od organizacji odzysku lub z NFOŚiGW, jednakże ich uzyskanie wiąże się ze spełnieniem określonych warunków.
PL
Wszyscy wiemy, że Polska, dążąc do wstąpienia do Unii Europejskiej, musi dostosować swoje przepisy prawne do wymogów Unii, czyli wprowadzić tzw. Dyrektywy. Dotyczy to również ochrony środowiska i gospodarki odpadami. Jedną z najbardziej kontrowersyjnych była Dyrektywa 94/62, która częściowo jest ujęta w obecnej ustawie o obowiązkach przedsiebiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i depozytowej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.