Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  proces widzenia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
PL
Czytając traktaty historyczne z zakresu medycyny, doszukując się w źródłach powiązań z metodami postępowania proponowanymi dzisiaj, można by wysunąć wniosek, że niewiele mamy wspólnego w naszymi przodkami po fachu. W tym manuskrypcie bliżej przy jrzymy się myśli, filozofii i metodom stosowanych w postępowaniu z zaburzeniami widzenia przez starożytnych. Zachęcamy Cię drogi Czytelniku, abyś odbywając z nami tę podróż w czasie, poddał się refleksji, czy rzeczywiście metody i pojmowanie procesu widzenia przez ludzi tej epoki powinny pójść w zapomnienie, czy jednak możemy się czegoś nauczyć od tych, którzy budowali fundamenty współczesnej, jakże rozwiniętej technologicznie i szeroko pojętej nauki o widzeniu.
2
Content available remote Podstawowe patologie rogówki. Cz. 1, Anatomia i fizjologia rogówki
PL
Znajomość poszczególnych struktur gałki ocznej pozwala lepiej zrozumieć proces widzenia oraz zmiany w nim zachodzące w przypadku patologii narządu wzroku. Ważnym elementem układu optycznego oka jest rogówka – przezroczysta, awaskularna część błony włóknistej budująca wraz z twardówką ścianę gałki ocznej. Dzięki cienkiej warstwie filmu łzowego, który pokrywa rogówkę, uzyskiwana jest nie tylko gładka powierzchnia optyczna, ale także możliwe jest prawidłowe funkcjonowanie tej struktury.
3
Content available remote Widzenie w sporcie
PL
Układ wzrokowy i sam proces widzenia odgrywają kluczową rolę we wszystkich formach aktywności ruchowej, w tym sportowej. Co więcej, nie można w tym przypadku oddzielić wzroku od bardzo mocno z nim powiązanych, praktycznie wszystkich zdolności percepcyjno-motorycznych. Idąc dalej, aby poprawić wyniki w danej dyscyplinie sportowej, należy nie tylko przeanalizować oraz stwierdzić, jakie wymagania wizualne się z nią wiążą, ale także przeprowadzić stosowny proces treningu prowadzącego do poprawy widzenia. Trzeba też rozważyć ilość oraz zakres parametrów, które mogą być w tym przypadku modyfikowane poprzez „szkolenie wzroku”.
4
Content available remote Soczewki kontaktowe w sporcie
PL
Czy 19% to dużo? Trudno to jednoznacznie stwierdzić. Aby odpowiedzieć na tak postawione pytanie, potrzebny jest szerszy kontekst. Dodając nawet, że liczba ta dotyczy aktywności fizycznej, wciąż niewiele to mówi. 19% – taki właśnie odsetek Polaków deklaruje, że uprawia sport codziennie.
5
Content available remote Fizyka procesu widzenia
PL
Obecnie coraz bardziej zrozumiały staje się fakt, że na jakość procesu widzenia ma wpływ szereg różnorodnych czynników, które można powiązać albo z jakością odwzorowania układu optycznego, albo z procesem detekcji światła. Przekazywanie informacji wzrokowej jest procesem niezwykle złożonym i, pomimo postępu nauki, nadal trudnym do fizycznego modelowania.
PL
Aby określić, czy osoba przebywająca w danych warunkach oświetleniowych narażona jest na wystąpienie u niej zjawiska olśnienia, trzeba znać rozkład luminancji w jej polu widzenia. Nowe możliwości w zakresie fotometrii powierzchniowych rozkładów luminancji stwarzają przetworniki obrazu CCD. Z tego względu w przypadku proponowanego stanowiska wygodnie jest zastosować detektor analizujący. W artykule omówiono podstawowe wielkości opisujące przetworniki CCD, takie jak czułość, liniowość, zakres pracy, zdolność rozdzielczą i właściwości spektralne.
EN
The configuration of an objective glare measuring device is presented in the article. The basic properties of CCD matrix are desribed.
PL
Celem oświetlenia jest stworzenie takich warunków, aby znajdujący się w nich człowiek mógł wykonywać pracę wzrokową w sposób efektywny i sprawny przy jednoczesnym komforcie widzenia. Stąd konieczna jest znajomość fizycznych, fizjologicznych i psychologicznych czynników wpływających na zachowanie człowieka w określonym środowisku świetlnym oraz wpływu oświetlenia na każdy z tych czynników. W artykule przedstawiono budowę układu wzrokowego człowieka oraz procesy umożliwiające przystosowywanie wzroku ludzkiego do różnych warunków oświetleniowych. Omówiono niekorzystne, również z punktu widzenia wygody pracy wzrokowej, zjawisko olśnienia (przeszkadzającego i przykrego) oraz opisujące je zależności matematyczne. Przedstawiono zalecenia dotyczące ograniczania olśnienia przykrego we wnętrzach.
EN
In the article the structure of the human vision system and the processes enabling its adaptation in various lighting conditions are discussed. Disability and discomfort glare and the recommendation mentioning their limitation in interior lighting are also described.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.