Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  procedury radiologiczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 lutego 2011 r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej (Dz.U. z 2011 r. nr 51 poz. 265) [1] w części poświęconej audytom klinicznym wskazuje wymóg porównywania dawek promieniowania jonizującego otrzymywanych przez pacjenta w poszczególnych procedurach radiologicznych (iloczynu dawka ekspozycyjna/KERMA – powierzchnia promieniowania jonizującego prostopadła do pierwotnej osi wiązki; dawka ekspozycyjna/KERMA w punkcie przecięcia wiązki pierwotnej ze skórą pacjenta bez i z uwzględnieniem promieniowania rozproszonego) z wartościami referencyjnymi (podanymi dla pacjenta o wadze 70 kg i wzroście 170 cm dla współczynnika wzmocnienia 200 konwencjonalnych zestawów błona – folia wzmacniająca) zawartymi w załączniku nr 2 w/w Rozporządzenia.
2
Content available remote Ocena i zarządzanie ryzykiem w procedurach radiologicznych
PL
Podstawowym celem wszystkich zakładów stosujących promieniowanie jonizujące w procedurach medycznych powinno być dostarczenie wysokiej jakości usług diagnostycznych/zabiegowych/terapeutycznych przy zachowaniu możliwie najniższego ryzyka dla pacjenta. Niestety nie zawsze cele te są osiągane – błędy oraz zdarzenia niepożądane pojawiają się nawet w najlepszych organizacjach. Stąd niezwykle ważne jest, aby te zakłady określiły potencjalne „słabe” obszary i starały się redukować źródła błędów tak dalece, jak jest to możliwe. To wymaga proaktywnego podejścia do zarządzania ryzykiem, które jest strukturalnym podejściem redukowania ryzyka dla pacjentów i personelu do poziomu możliwie najniższego. Ryzyko jest definiowane (EAR i UMESI) jako możliwość/prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpieczeństwa poniesienia straty lub skrzywdzenia.
4
Content available remote Ocena i zarządzanie ryzykiem w procedurach radiologicznych
PL
Podstawowym celem wszystkich zakładów radiologicznych powinno być dostarczenie wysokiej jakości usług diagnostycznych/zabiegowych przy zachowaniu możliwie najniższego ryzyka dla pacjenta. Niestety nie zawsze cele te są osiągane – błędy oraz zdarzenia niepożądane pojawiają się nawet w najlepszych organizacjach. Stąd niezwykle ważne jest, aby zakłady radiologii określiły potencjalnie „słabe” obszary i starały się redukować źródła błędów tak dalece, jak jest to możliwe. To wymaga „proaktywnego” podejścia do zarządzania ryzykiem, które jest strukturalnym procesem redukowania ryzyka dla pacjentów i personelu do poziomu możliwie najniższego. Ryzyko jest definiowane (EAR –The European Association of Radiology i UMES – The Union of European Medical Specialists) jako prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpieczeństwa, poniesienia straty lub skrzywdzenia. Krzywda lub efekty niepożądane mogą dotknąć pacjenta nawet w najlepszym szpitalu i zakładzie radiologii o najwyższych możliwych standardach opieki zdrowotnej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.