Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  problem dystrybutora
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W zagadnieniu optymalizacji działalności dystrybutora uwzględniono koszty transportu i ograniczenia związane z możliwością spełnienia kontraktów zawartych pomiędzy dystrybutorem i odbiorcami oraz między dystrybutorem i dostawcami. Do formalizacji istniejących niepewności użyte zostały elementy teorii zbiorów rozmytych. Problem został rozwiązany w dwóch etapach. Do rozwiązania pierwszego etapu użyto rozmyto-przedziałowego uogólnienia tradycyjnej metody programowania liniowego simpleks za pomocą programowania obiektowego. Realizacja operacji arytmetycznych na liczbach rozmytych została oparta na reprezentacji przedziału rozmytego za pomocą sieci ex-przekrojów. W drugim, wielokryterialnym, etapie rozmyte rezultaty pierwszego etapu posłużyły jako podstawa do dalszych obliczeń. Wyniki drugiego etapu to optymalne rzeczywiste wartości szukanych wielkości transportowanych towarów i ilości, które dystrybutor powinien zapisać w kontraktach z dostawcami i odbiorcami, uwzględniające jednocześnie niepewność wykonywanych transakcji. Wychodząc od danych obarczonych niepewnością, dochodzimy do rozwiązania rzeczywistego, uwzględniającego niepewność parametrów zadania wraz z oszacowaniem ryzyka. W drugim etapie zastosowano trzy metody agregowania kryteriów lokalnych: metodę addytywną, multiplikatywną i maksymalnego pesymizmu. Do ich syntezy zastosowano metodę agregowania sposobów agregowania w ramach syntezy zbiorów rozmytych typu dwa i poziomu dwa.
PL
W pracy przedstawiono zakres badań prowadzonych w Zakładzie Systemów Informatycznych i Informatyki Ekonomicznej związanych ze stosowaniem oraz udoskonalaniem podejść wspomagających rozwiązywanie problemów gospodarczych w zakresie prognozowania wielkości produkcji i wartości kosztów w przedsiębiorstwach produkcyjno-usługowych, wpływu problemu wąskich gardeł na pracę systemów produkcyjnych, optymalizacji portfela papierów wartościowych oraz optymalizacji procesu dystrybucji (zagadnienia logistyczne).
PL
W zagadnieniu optymalizacji działalności dystrybutora uwzględniono nie tylko koszty transportu, ale także ograniczenia związane z możliwością spełnienia kontraktu zawartego pomiędzy dystrybutorem i odbiorcami oraz między dystrybutorem i dostawcami. W odróżnieniu od podejść klasycznych do formalizacji istniejących niepewności za pomocą metod probabilistycznych użyte zostały elementy teorii zbiorów rozmytych, pozwalające na uwzględnienie nie tylko obiektywnych informacji otrzymanych za pomocą statystycznej obróbki danych, ale wiedzy i intuicji specjalistów z dziedziny problemu oraz decydentów. Problem został rozwiązany w dwóch etapach. Rozmyto-przedziałowe wyniki pierwszego etapu zostały użyte jako dane wejściowe wielokryterialnego etapu drugiego. Dla rozwiązania pierwszego etapu użyto rozmytego uogólnienia tradycyjnej metody programowania liniowego simplex za pomocą programowania obiektowego. Przy tym w realizacji operacji arytmetycznych na liczbach rozmytych zastosowano procedury ich przedstawienia w postaci sieci a-przekrojów. Istotnym problemem w realizacji tego podejścia jest porównywanie liczb rozmytych, dlatego używano oryginalnej procedury opartej na probabilistycznej interpretacji przedziałów ostrych i rozmytych. W drugim wielokryterialnym etapie rezultaty pierwszego etapu posłużyły jako podstawa do dalszych obliczeń, dających w wyniku optymalne rzeczywiste wartości szukanych wielkości transportowanych towarów, uwzględniając niepewność transakcji. Wychodząc od danych obarczonych niepewnością, dochodzimy do rozwiązania rzeczywistego uwzględniającego niepewność parametrów zadania wraz z oszacowaniem ryzyka.
PL
Zagadnienie optymalizacji działalności dystrybutora sformułowano jako uogólnienie klasycznego problemu transportowego. Uwzględniono nie tylko koszty transportu, ale ograniczenia związane z możliwością spełnienia kontraktu zawartego pomiędzy dystrybutorem i odbiorcami oraz między dystrybutorem i dostawcami. Otrzymano numeryczne rozwiązanie problemu w sytuacji stałych parametrów na przykładzie trzech odbiorców i trzech dostawców: Oprócz tego zagadnienie rozwiązywano w sytuacji niepewności parametrów modelu. Przy tym używano probabilistycznego podejścia do formalizacji niepewności. Problem został rozwiązany algorytmem programowania liniowego simplex przy zastosowaniu liczb losowych z wykorzystaniem metody Monte Carlo. Ciekawym wynikiem zastosowania podejścia Monte Carlo jest niejednoznaczność rezultatów. Otrzymane gęstości prawdopodobieństwa dla ilości dostaw są dwuekstremalne. Jednocześnie oceniono ilość eksperymentów numerycznych losowych niezbędnych do otrzymania adekwatnych rezultatów przy zastosowaniu procedury Monte Carlo w zagadnieniu optymalizacji działalności dystrybutora.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.