Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  prezbiopia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Psychosomatyczne aspekty korekcji prezbiopii
PL
Magiczne słowo "prezbiopia" to określenie, którym staramy się swoiście zmiękczyć tak pejoratywnie odbierane słowo "starczowzroczność".
PL
Korekcja okularowa pacjentów prezbiopijnych wymaga dokładnego określenia należnej mocy sferycznej i cylindrycznej do dali oraz odpowiedniego dodatku do bliży. Obecnie badanie refrakcji jest wykonywane przez okulistów, optometrystów, a także przez tych optyków, którzy opanowali procedury tego badania.
3
Content available remote Prezbiopia – metody korekcji
PL
Prezbiopia zwana również starczowzrocznością nie jest ani chorobą, ani wadą refrakcji, a jedynie naturalnym procesem fizjologicznym związanym ze starzeniem się gałki ocznej i spadkiem zdolności akomodacji oka. Jak mówi literatura fachowa, o prezbiopii mówimy wówczas, „(..) gdy punkt bliski akomodacji cofa się do miejsca, w którym akomodacja niezbędna do czytania lub innej pracy z bliska staje się trudna lub wręcz niemożliwa. W przypadku większości ludzi praca z bliska staje się uciążliwa, kiedy amplituda akomodacji spada poniżej 5,00D (...)” [1]. Przy czym pamiętajmy, że jeżeli pacjent nie wykorzystuje więcej niż połowy amplitudy akomodacji podczas wykonywania czynności z bliska (zakładając odległość 40 cm, na którą potrzebujemy 2,50D, osoba z akomodacją 5,00D nie zauważy znacznego problemu), jego praca wciąż będzie komfortowa.
4
Content available remote Pierwsze krople na prezbiopię
PL
Prezbiopia, a inaczej starczowzroczność, to stan, który w odpowiednim czasie dotknie każdego z nas. Jest to proces fizjologiczny związany ze starzeniem się organizmu, dotykający soczewki oka, która utraca swoją elastyczność wraz z mijającym czasem. Manifestuje się problemami z widzeniem na bliskie i pośrednie odległości i przyjmuje tendencję progresywną.
5
Content available remote Okularowe soczewki progresywne, cz. 1
PL
Prezbiopia od lat motywuje producentów soczewek okularowych do wytężonej pracy, szukania nowocześniejszych rozwiązań, umożliwiających jak najlepsze widzenie, bez konieczności zmian okularów. Najlepszym obecnie rozwiązaniem, ciągle udoskonalanym, są szkła progresywne. Skonstruowano je w taki sposób, że obszary przeznaczone do bliży, dali i widzenia pośredniego przenikają się, a granice pomiędzy poszczególnymi obszarami są niewidoczne. Moc w soczewkach progresywnych zmienia się w sposób ciągły, płynny od wartości do dali, przez wartości pośrednie, aż do mocy do bliży. To płynne przejście uzyskane jest dzięki równomiernemu zmniejszaniu wartości promienia krzywizny soczewki. Zmiana promienia krzywizny wpływa na pojawienie się zniekształceń na brzegach soczewki – to tzw. aberracje brzegowe wynikające z niechcianego astygmatyzmu (ryc. 1).
PL
Okulary stanowią najchętniej stosowaną metodę korekcji wad wzroku. Zainteresowani dokonują ich zakupu w salonach optycznych – u lokalnych przedsiębiorców i w placówkach sieciowych oraz w punktach poza optycznych, takich jak supermarkety, targowiska, sklepy sportowe czy Internet. Druga kategoria wiąże się z pojęciem tzw. okularów gotowych. Jest to produkt wytwarzany na skalę masową, o jednakowych wartościach korekcji dla oka prawego i lewego oraz stałym rozstawie środków optycznych. Z uwagi na jego charakterystykę, powinien być użytkowany jedynie w szczególnych przypadkach. Niestety, rzeczywistość weryfikuje powyższe zalecenia i niejednokrotnie okazuje się, że ta metoda korekcji często wykorzystywana jest niezgodnie z przeznaczeniem. Takie postępowanie może powodować wystąpienie negatywnych objawów, takich jak bóle głowy, uczucie napięcia oczu, problemy z koncentracją, a nawet podwójne widzenie.
PL
W gabinecie optometrysty regularnie spotykamy się z mitami panującymi wśród pacjentów, dotyczącymi widzenia i ochrony wzroku. Dziś zajmiemy się tymi, które spotkać możemy u pacjentów prezbiopijnych i zastanowimy się nad tym, z czego mogą wynikać i jak możemy zapobiegać ich rozprzestrzenianiu. Pacjenci prezbiopijni stają się coraz liczniejszą grupą, jeśli chodzi o osoby odwiedzające nas w gabinecie, ze względu na starzenie się społeczeństwa. Zgodnie z danymi GUS, osoby w wieku 45 i więcej stanowią już 43,8% populacji Polski. Dla porównania, w roku 2000 było to 34,8%, a w 1990 – 29,8%. Ich problemy natomiast stają się bardziej uciążliwe ze względu na to, że coraz więcej stanowisk pracy wyposażonych jest w komputery i inne urządzenia elektroniczne. Mity te zostały podzielone na trzy części związane z możliwościami ich korygowania za pomocą okularów jednoogniskowych, okularów progresywnych i multifokalnych soczewek kontaktowych.
8
Content available remote Niecodzienne sposoby na presbiopię
PL
Czym jest presbiopia, pisana czasem przez 'z', zwana także nieco niesympatycznie starczowzrocznością? Najczęściej można spotkać definicje opisujące ją jako fizjologiczne pogorszenie widzenia na bliskie odległości, wynikające ze zmniejszenia lub utraty z wiekiem zdolności oka do akomodacji. Jednak z punktu widzenia samej optyki wiek ani inne przyczyny nie mają znaczenia i równie dobrze utrata akomodacji może być spowodowana np. chorobą w młodym wieku lub wypadkiem, wymagającym wymiany soczewki. Można zatem na potrzeby niniejszego artykułu poszerzyć definicję presbiopii i przyjąć, że jest to po prostu zmniejszenie lub utrata zdolności do akomodacji. Jak, z kolei, zdefiniować korekcję presbiopii? Nie jest to przecież zwykle przywrócenie zdolności do akomodacji. Wydaje się, że tu również można przyjąć szerszą definicję i powiedzieć, że korygujemy presbiopię, jeśli umożliwiamy odczytanie informacji obrazowej (najczęściej w bliży), niedostępnej bez korekcji. Na rycinie 1 przedstawiony jest schemat zawierający - mam nadzieję - wszystkie miejsca, które nadają się do tego, by zamontować tam korekcję presbiopii. W kolejnych sekcjach omówię najciekawsze, niecodzienne pomysły. Niektóre z nich sięgają bardzo daleko w przyszłość, ale cóż, dzisiejsze marzenia nierzadko jutro stają się rzeczywistością.
9
Content available remote Tradycyjnie czy nowocześnie? Porównanie metod korekcji prezbiopii
10
Content available remote Prezbiopia okiem seniora
PL
Jednym z podstawowych zadań optometrystów jest opieka nad prezbiopami. Wcale nie tak rzadko zdarza się, że pacjenci przychodzą do naszych gabinetów na swoje pierwsze poważne badanie wzroku z powodu problemów z czytaniem. Na zadane pytanie „Co Pana do nas sprowadza?” odpowiadają: „Popsuł mi się wzrok, a nigdy nie nosiłem okularów” lub żartobliwie „Mam już za krótką rękę”. Od razu podejrzewamy, że chodzi o prezbiopię, ale czy tak naprawdę rozumiemy, jakie znaczenie ma ten proces dla komfortu życia naszych pacjentów? Artykuł powstał z myślą głównie o studentach optyki i optometrii, którzy na każdym roku kształcenia zdobywają wiedzę na temat opieki nad prezbiopami. Autorki wyruszyły w podróż po domach seniora z badaniami wzroku i wykładami na temat zmian zachodzących w układzie wzrokowym wraz z wiekiem. Głównym celem tych paru dni było wysłuchanie osób w wieku prezbiopijnym i zrozumienie, jaki wpływ na ich życie ma starczowzroczność.
PL
Jedną ze zmian następujących w organizmie człowieka wraz z jego starzeniem się jest zmniejszanie się amplitudy akomodacji utrudniające obserwację położonych blisko przedmiotów. Konieczne staje się zastosowanie u prezbiopów korekcji uwzględniającej dodatek do bliży – często są to okulary z soczewkami dwuogniskowymi lub progresywnymi. Osoby w wieku podeszłym ulegają też znamiennie częściej urazom w wyniku upadków. Podjęto zatem próbę rozważenia, czy określony rodzaj korekcji okularowej zastosowanej u osoby starszej może zmodyfikować ryzyko wystąpienia u niej upadku, a tym samym obrażeń. Choć okulary wieloogniskowe poprawiają komfort funkcjonowania we współczesnym świecie, to jednak zastosowanie korekcji jednoogniskowej zmniejsza ryzyko upadku podczas poruszania się po przestrzeni miejskiej. W przypadku korekcji dwuogniskowej - ryzyko to będzie największe. Należy zatem indywidualnie rozważyć wybór odpowiedniej korekcji okularowej dla danej osoby.
EN
The aging process in humans concerns i.a. changes in a crystalline lens, namely its amplitude of accommodation decreases. Thus, presbyopic patients have difficulties when focusing on close objects and they need to wear glasses for near vision activities. They often use bifocal and multifocal lenses. Fall-related injuries appear also more frequently among elderly people. It was considered, if wearing particular kind of lenses may influence fall and injury risk in older adults. Although the multifocal glasses improve living comfort in a modern world, single lens glasses reduce the risk of falls when walking outside, whereas bifocal lenses – amplify it. Therefore, every patient should be individually evaluated for the most appropriate glasses .
12
Content available remote Zrozumieć soczewki wieloogniskowe i sprawić, aby zadziałały
13
Content available remote Metody korekcji prezbiopii
PL
Sławny amerykański uczony i polityk Benjamin Franklin w liście do Jeana Baptiste’a Leroy napisał: „Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”. Nie dodał jednak trzeciej, pewnej rzeczy, która czeka każdego z nas, a mianowicie prezbiopii. Benjamin Franklin miał również duży wpływ na rozwój metod korekcji starczowzroczności, których przeglądu dokonam w tym artykule. Prezbiopia to utrata zdolności akomodacyjnych, wynikająca z wieloczynnikowego, fizjologicznego procesu starzenia się oka. Wśród powodów prezbiopii wymienia się przede wszystkim twardnienie i utratę elastyczności soczewki [1]. Starczowzroczność objawia się pogorszeniem widzenia w bliskich odległościach. Z tym zjawiskiem można spotkać się coraz częściej, a wynika to z powszechnie znanych faktów o wydłużeniu czasu życia i starzeniu się społeczeństwa. Prezbiopii nie da się wyleczyć w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, można ją jednak korygować zarówno metodami optycznymi, jak i chirurgicznymi. Tabela 1 przedstawia dostępne obecnie metody korekcji prezbiopii.
14
PL
Niemal wszystkim spowszedniało już korzystanie z multifokalnych okularów i soczewek kontaktowych do korekcji prezbiopii. Wykorzystujemy ich różnorakie wariacje, aby zapewnić możliwie najlepszy komfort użytkowania ludziom ze starczowzrocznością. Jednak zastosowanie ich w przypadku dzieci, choć nie takie nowe, budzi w dalszym ciągu wiele wątpliwości i kontrowersji. Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie tego dyskusyjnego zagadnienia, przedstawienie poglądów, badań oraz możliwości w tym zakresie.
15
Content available remote Modelowanie komputerowe a konstrukcja wieloogniskowych soczewek kontaktowych
PL
Starzenie się populacji wymusza na producentach soczewek kontaktowych opracowywanie technologii specjalistycznych soczewek umożliwiających korekcję prezbiopii. Jak sprostać ogromnemu wyzwaniu, jakim jest stworzenie uniwersalnej konstrukcji pozwalającej na jednoczesną korekcję widzenia do bliży, na odległościach pośrednich i do dali? Poniżej podajemy kilka poczynionych niedawno spostrzeżeń dotyczących najlepszego, jak wydaje się obecnie, opisu zjawiska prezbiopii, a także techniki modelowania komputerowego jako narzędzia umożliwiającego uchwycenie zmienności indywidualnych cech, co z kolei pozwoli stworzyć rzeczywiste konstrukcje soczewek kontaktowych.
PL
Demografia jest nieubłagana. Przeprowadzone przez Instytut Gallupa w 2008 roku badanie pokazuje m.in., że liczba potencjalnych użytkowników soczewek kontaktowych w Stanach Zjednoczonych wzrośnie do prawie 34 mln w ciągu następnej dekady. Procentowy wzrost tej grupy (9,2%) będzie większy niż ogólna prognoza tempa krajowego wzrostu populacji (8,4%). Stanie się tak m.in. dlatego, iż znacząco wzrośnie liczba zainteresowanych soczewkami kontaktowymi, które pozwolą uwolnić się od okularów do czytania. W czasie krótszym niż 10 lat, osoby w wieku 50 lat i więcej stanowiły będą grupę 16 z aktualnych 34 mln użytkowników soczewek kontaktowych, którzy obecnie mają 13 lat lub więcej. Szybkim krokiem zbliżamy się więc do chwili, kiedy liczba osób z prezbiopią przekroczy na świecie 1,5 miliarda. Oczywiste jest, że skoro rosnąca liczba naszych pacjentów żyje dłużej i prowadzi aktywny styl życia, zainteresowanie wieloogniskowymi soczewkami kontaktowymi będzie znacząco rosło.
17
Content available remote Soczewki kontaktowe w prezbiopii – przegląd konstrukcji
PL
W przypadku większości prezbiopów nadal najbardziej powszechnym, optycznym rozwiązaniem są wciąż okulary „do czytania”, noszone na zmianę z tymi „do chodzenia”.
PL
Celem badań zrealizowanych w ramach niniejszej pracy było porównanie wyników pomiarów parametrów montażowych niezbędnych do wykonania korekcji okularowej z soczewkami progresywnymi. Analizie (także statystycznej) poddano takie parametry, jak: jednooczny rozstaw źrenic do dali i do bliży, jednooczna wysokość źrenic, odległość wierzchołkowa, kąt pantoskopowy oraz kąt krzywizny oprawy, a pomiary wykonano przy użyciu różnorodnych metod oraz przyrządów pomiarowych. Wyniki uzyskane za pomocą tych metod porównano z pomiarem wykonanym za pomocą elektronicznego systemu wideocentracji.
EN
The aim of the research carried out within this study was to compare the results of measurements of the parameters necessary to make the spectacle correction with progressive lenses. There were parameters analysed ( including statistical analysis) such as: monocular pupil distance for distance and for near, monocular pupil height, vertex distance, pantoscopic angle, and face form angle. The measurements were made using a variety of methods and measuring instruments. The results obtained by these methods were compared with measurements made by an electronic video centration system.
19
Content available remote Nowoczesne metody korekcji prezbiopii
PL
Starczowzroczność, czy też lepiej prezbiopia, jest następstwem wieloczynnikowego, fizjologicznego procesu stopniowej utraty zdolności akomodacyjnych oka z powodu twardnienia i zmniejszania elastyczności soczewki [1,2]. Dotyka ona większość osób po 45. roku życia i stanowi nieuchronne następstwo procesu starzenia. W związku ze wzrostem długości życia w krajach wysoko rozwiniętych, rozwojem czytelnictwa, używaniem monitorów komputerowych i podniesieniem poziomu życia [3], zwiększa się również zapotrzebowanie na korekcję prezbiopii. Dążenie do coraz doskonalszego jej korygowania doprowadziło do rozwinięcia badań naukowych w tej dziedzinie i od wielu już lat stanowi wyzwanie dla okulistów, optyków i optometrystów.
PL
Zanim nastał system boloński Hiszpania ma długie tradycje rozwoju optyki i optometrii, sięgające XVII wieku. W roku 1623 ukazało się drukiem wydane w Sewilli dzieło Benito Daza de Valdés, notariusza zakonu jezuitów, zatytułowane (zgodnie z dzisiejszą pisownią): „Uso de los anteojos para todo genero de vistas: en que se enseña a conocer los grados que a cada uno le faltan de su vista, y los que tienen cualesquier anteojos” („Użycie okularów dla każdego rodzaju wzroku: w którym opisujemy moc optyczną, której brakiem dotknięty jest wzrok jakiejkolwiek osoby i którą to moc mogą posiadać zwykłe okulary”). W dziele tym Daza de Valdés nie tylko opisuje zasady korekcji okularowej podstawowych ametropii sferycznych, lecz także wspomina o korygowaniu prezbiopii, o przeprowadzaniu operacji zaćmy i o ochronie wzroku przed promieniowaniem słonecznym przy pomocy okularów.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.