Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  prawo unijne w transporcie zbiorowym
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Udzielenie i wykorzystanie prawa wyłącznego w Polsce regulowane jest zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i krajowym. Akty prawne w tym zakresie dotyczą przede wszystkim ochrony własności intelektualnej. Mogą także odnosić się do prowadzenia działalności gospodarczej. Możliwość stosowania prawa wyłącznego w publicznym transporcie zbiorowym zawiera rozporządzenie (WE) nr 1370/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. dotyczące usług publicznych w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 1191/69 i (EWG) nr 1107/70. W ustawie z dnia 16 grudnia 2010r. o publicznym transporcie zbiorowym dostosowujące polskie prawo do tej regulacji, przyjęto, że - w zakresie jej obowiązywania - prawo wyłączne nie będzie stosowane. Decyzja ta wywołała wiele kontrowersji. Celem jest więc przeanalizowanie skutków braku bądź wprowadzenia prawa wyłącznego na rynku regularnych przewozów pasażerskich w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem pozamiejskich przewozów autobusowych. Zagadnienia te są przedmiotem niniejszego artykułu.
PL
Komisja Europejska opracowała w tym roku nowe, poprawione projekty rozporządzenia Rady i Parlamentu Europejskiego dotyczące służby publicznej w kolejowym i drogowym transporcie pasażerów. Ten poprawiony tekst stwarza pewne i przejrzyste ramy dla organizacji przez samorządy własnego transportu publicznego w sposób najbardziej odpowiadający potrzebom mieszkańców i finansowania usług użyteczności publicznej. W artykule oparto się o oficjalne dokumenty Komisji Europejskiej w języku francuskim.
PL
Druga część artykułu odnosząca się do opracowania przez Komisję Europejską nowych, poprawionych projektów rozporządzenia Rady i Parlamentu Europejskiego dotyczące służby publicznej w kolejowym i drogowym transporcie pasażerów. Ten poprawiony tekst stwarza pewne i przejrzyste ramy dla organizacji przez samorządy własnego transportu publicznego w sposób najbardziej odpowiadający potrzebom mieszkańców i finansowania usług użyteczności publicznej. W artykule oparto się o oficjalne dokumenty Komisji Europejskiej w języku francuskim.
PL
Tendencje rozwoju transportu zbiorowego w Polsce w najbliższych latach będą w dalszym ciągu wyznaczane przede wszystkim przez samorządy lokalne odpowiedzialne za tę dziedzinę gospodarki. Samorządy podejmując decyzję o rozwoju będą musiały kierować się w coraz większym stopniu standardami i wymaganiami Unii Europejskiej.
PL
W dniu 26 lipca 2000 roku Komisja Europejska przyjęła w Brukseli projekt nowego rozporządzenia dotyczącego wymagań w zakresie służby publicznej oraz zawierania kontraktów na przewozy pasażerskie. Dotyczyć ono będzie wszystkich środków transportu: szynowego (kolej, metro, tramwaje), drogowego (przede wszystkim autobusy!) jak i wodnego (żegluga). Celem tej nowej regulacji jest doprowadzenie do korelacji pomiędzy wymaganiami dla służby publicznej a koniecznością wprowadzenia konkurencji pomiędzy przewoźnikami. Tak określony cel nawiązuje do zaleceń sformułowanych przez Radę Europejską na posiedzeniu w Lizbonie dnia 28 marca 2000 roku, w których zwróciła się do Państw członkowskich o "przyspieszenie liberalizacji m.in. w zakresie transportu". W artykule przedstawiono najważniejsze dyspozycje zawarte w projekcie tego rozporządzenia.
PL
W artykule opisano aspekty prawne dotyczące przewozu osób w Polsce i w Unii Europejskiej. Przedstawiono również warunki jakie Unia Europejska określiła w sprawie dostępu do zawodu operatora pasażerskiego i operatora towarowego transportu drogowego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.