Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  prawo odpadowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
– Według moich wyliczeń, w Polsce rocznie dochodzi do 24 zmian przepisów prawa odpadowego. Tracimy wiarę w to, że może być inaczej, że ta częstotliwość zmaleje, a stabilność wzrośnie – mówił Daniel Chojnacki z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka podczas sesji „Gospodarka Odpadami”, która odbyła się na grudniowym, 27. Kongresie Ochrony Środowiska ENVICON.
PL
W ramach analiz prowadzonych przez właściwe ministerstwa zdiagnozowane zostały powody uzasadniające konieczność wprowadzenia zmian w obowiązujących przepisach dotyczących odnawialnych źródeł energii. Są to m.in. ograniczenia o charakterze prawnym, w szczególności braki w zakresie definicji biometanu, reguł prawnych dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania biometanu oraz określenia wymogów (w tym dotyczących parametrów jakościowych) dla nowego rodzaju paliwa gazowego.
PL
Przepisy krajowe i unijne nakładają szczególne obowiązki na podmioty odpowiedzialne za postępowanie z odpadami niebezpiecznymi. W praktyce jednak już zasady kwalifikacji do tej kategorii odpadów budzą wątpliwości.
PL
W prawodawstwie unijnym w ostatnich latach zaszły istotne zmiany odnoszące się do odpadów.
PL
Celami prawidłowej gospodarki odpadami niebezpiecznymi są recykling i odzysk. Unieszkodliwianie powinno być traktowane jako swego rodzaju ostateczność i stosowane tylko wtedy, kiedy odzysk nie jest możliwy.
PL
W ostatnim czasie uwaga wszystkich podmiotów branży odpadowej zwrócona jest w kierunku legislacyjnych działań Ministerstwa Klimatu i Środowiska, związanych z wdrażaniem rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), systemu kaucyjnego, a także rozporządzenia w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych odpadów komunalnych.
PL
Nie ulega wątpliwości, że efektywna gospodarka bioodpadami ma niebagatelny wpływ na ochronę środowiska, w tym możliwość osiągnięcia wymaganych przepisami prawa poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu.
PL
Przełom roku 2017 i 2018 obfitował w szereg zdarzeń zapowiadających kolejne zmiany w regulacjach prawnych dotyczących prawa odpadowego. „Jedyną pewną rzeczą w życiu jest zmiana” – sentencja ta idealnie odnosi się do przepisów dotyczących szeroko rozumianego prawa odpadowego. Zmiany w nim są pewne i ciągłe. Dotyczy to zarówno niewielkich nowelizacji, odnoszących się do pojedynczych przepisów, jak i obszernych zmian reformujących szereg instytucji prawnych. Kolejne zmiany i zapowiedzi zmian w tym zakresie przyniósł przełom 2017 i 2018 r.
PL
Celem artykułu jest porównanie wprowadzonej nową ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (ustawa z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, Dz. U. Nr 152, poz. 897) opłaty odpadowej z rozwiązaniem modelowym (PAYT). Punktem wyjścia było przyjęcie założenia, że opłata odpadowa to narzędzie ekonomiczne realizujące cel gospodarki odpadami jakim jest minimalizacja ilości wytwarzanych odpadów oraz unieszkodliwianie odpadów zgodnie z obowiązującą hierarchią postępowania z odpadami określoną w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243). Kryterium oceny stanowiła skuteczność, efektywność oraz akceptowalność społeczna. Niemal wszystkie kraje unijne (ale również USA, Kanada, Nowa Zelandia, Australia, niektóre kraje azjatyckie i afrykańskie) wprowadziły różnego rodzaju opłaty za jednostkę wytworzonych odpadów. Bazując na wieloletnich doświadczeniach zostały opracowane międzynarodowe wytyczne dotyczące wdrażania takiej opłaty oraz raporty opisujące efekty wprowadzenia tego rodzaju rozwiązań. W artykule opisano mechanizm opłaty za jednostkę wytworzonych odpadów oraz oceniono ze względu na te trzy kryteria każdą z metod naliczania opłaty, wprowadzona przez ustawę. Wszystkie rozwiązania ustawowe mają charakter podatkowy, a więc nie mają one charakteru bodźcowego. Różnią się natomiast pomiędzy sobą, kosztami wdrożenia oraz poziomem akceptacji społecznej.
EN
The aim of this article is to compare new waste charge fee (introduced by the new Act changing the previous Act about maintaining cleanliness and order in communes, Act as of 1st July 2011, The Official Journal of Laws No. 152, item 897) with the model solution (Payt As You Throw, PAYT). The starting point was the assumption that waste charge fee is an economic instrument to obtain the goal of waste charge administration, which is waste production minimalization and waste neutralization in accordance with biding hierarchy of waste treatment described in an Act as of 27th April 2001, regarding waste (The Official Journal of Laws as of 2010, No. 185, item 1243). The criterion for the evaluation was effectiveness, efficiency and social acceptance. Almost all EU countries (but also USA, Canada, New Zeland, Australia and some Asian and African countries) have implemented different kinds of charges for the unit of waste. Based on years of experience, international guidelines were formulated regarding introduction of such a charge as well as reports describing effects of introduction of such solutions. The paper describes "the charge per unit" mechanism and estimates each charge calculation methods introduced by Act, according to those tree criteria. Each of those methods are kind of tax so aren't incentive as PAYT system. Futhermore those ones have different implementation costs and level of social acceptance.
PL
Pod koniec października 2007 r. Ministerstwo Środowiska skierowało do konsultacji społecznej projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych innych ustaw z 17 października 2007 r., z przewidywanym terminem wejścia w życie od 1 stycznia 2009 r. Propozycje resortu dotyczą m.in. usytuowania i roli gminy w systemie gospodarki odpadami.
PL
Zawsze kiedy planujemy nowości lub zmiany w jakiejś branży, warto odwołać się do stanu poprzedniego i ocenić system, jeśli takowy był, pod względem jego funkcjonalności. Na kreatywność można sobie pozwolić, gdy tworzy się coś od podstaw, w innym przypadku stratą byłoby nieskorzystanie z doświadczeń.
PL
W latach 2007-2013 na gospodarkę odpadami, głównie komunalnymi, Polska może przeznaczyć 3,3 mld zł z funduszy strukturalnych. Stanowi to zaledwie 22% potrzebnych w tym czasie środków na podstawowe inwestycje. Konieczne jest dodatkowe zaangażowanie sektora prywatnego w wysokości 11,7 mld zł, dla tego jednak główną przeszkodą jest niestabilne prawo odpadowe.
PL
Ustawa z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (DzU nr 180, poz. 1495), zwana dalej ustawą o zużytym sprzęcie, dokonuje transpozycji do prawa polskiego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2002/96/WE z 27 stycznia 2003 r. w sprawie odpadów sprzętu elektrycznego i elektronicznego (Dz. Urz. WE L 037 z 13 lutego 2003 r. i L 345 z 31 grudnia 2003 r.).
PL
Wymagania prawne dotyczące zakresu, sposobu i formy sporządzania planów gospodarki odpadami zostały zawarte w rozdz. 3 ustawy o odpadach (DzU z 2001 r. nr 62, poz. 628, z późn. zm.) i Rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie sporządzania planów gospodarki odpadami (DzU z 2003 r. nr 66, poz. 620). Z kolei tryb uchwalania planów wojewódzkich, powiatowych i gminnych - jako części odpowiednich programów ochrony środowiska - określono w dziale III tytułu I Prawa ochrony środowiska (DzU z 2001 r. nr 62, poz. 627, z późn. zm.).
PL
Obowiązek rekultywacji wynika bezpośrednio z przepisów prawa. W ujęciu ustawy P.o.ś. jest to obowiązek doprowadzenia stanu gleby i ziemi do stanu zgodnego ze standardami jakości lub przywrócenia stanu poprzedniego. Notabene jest to fikcja, bowiem w praktyce można tu mówić jedynie o doprowadzeniu do stanu właściwego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.