Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 701

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 36 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  prawo ochrony środowiska
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 36 next fast forward last
PL
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest niezwykle istotna w procesie inwestycyjnym. Po pierwsze, przesądza, czy i pod jakimi warunkami istnieje możliwość realizacji przedsięwzięcia na danym terenie, po drugie - determinuje możliwość wydania kolejnych pozwoleń w procesie budowlanym.
PL
Zbudowaliśmy system gospodarki odpadami, który stoi na głowie. Łamie zasadę „zanieczyszczający płaci”. Przestawianie systemu z głowy na nogi zapowiedziano w Polsce już dziesięć lata temu. Były zapowiedzi polityczne, zobowiązania wobec partnerów z Unii. I co? I nic, przynajmniej jak dotychczas.
PL
Problemy branży odpadów niebezpiecznych nie pojawiły się nagle, jak grzyby po deszczu, lecz są sygnalizowane od lat organom administracji zarówno na poziomie lokalnym, jak i, przede wszystkim, na szczeblu rządowym, który ma realne przełożenie i wpływ na sytuację. Temat, choć nie nowy, na skutek wieloletnich zaniedbań nabrał już takich rozmiarów, że za chwilę i społeczeństwo, i władze będą się potykać o odpady - dosłownie i w przenośni.
PL
Na terenie województwa wielkopolskiego funkcjonuje 11 instalacji komunalnych do mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych (MBP), które posiadają pozwolenia zintegrowane, wydane przez marszałka województwa.
EN
The text present environmental and health challenges of climate changes. It refers to Polish medical spas and law regulating them. It begins with environmental aspects of climate changes and is followed with its health aspects. The scale of health problems caused by the quality of the environmental elements is increasing. This condition has not been improved by the covid-19 pandemic or the ageing population. All this poses challenges for the health system. The next part of the text places medical spa treatments and characterizes Polish spa law. The last part presents areas of spa law which seek for urgent change. The whole is finished with conclusions and list of resources.
PL
Eksploatacja każdej instalacji prawie zawsze wiąże się z dokonywaniem emisji do środowiska. Emisja nie jest cechą charakterystyczną tylko instalacji służących spalaniu paliw. Przepisy regulują sposoby rejestracji i zarządzania różnymi jej rodzajami.
PL
Wbrew powszechnej opinii, aktualnie w przepisach polskiego prawa zawarto obszerny zbiór przepisów regulujących sankcje, które grożą za niedopełnienie obowiązków wynikających z regulacji środowiskowych. To surowe sankcje. Pozostaje pytanie o skuteczność ich egzekucji.
PL
Nie tylko organizacje ekologiczne mogą składać skargi i odwołania do sądu na zezwolenie na inwestycję. Szanse taką mają także inne podmioty, jeśli wykażą, że mają w tym interes prawny.
PL
Dokumenty referencyjne BREF/konkluzje BAT, przygotowane przez Europejskie Biuro Zintegrowanego Zapobiegania i Ograniczania Zanieczyszczeń (ang. European Integrated Pollution Prevention and Control Bureau), tworzone są dla różnego rodzaju działalności przemysłowych, w tym również działalności, które wiążą się z emisją do powietrza substancji zapachowych. W krajach członkowskich Unii Europejskiej powinny być one traktowane przez organy odpowiedzialne za wydawanie pozwoleń zintegrowanych jako dokumenty o charakterze wiążącym.
PL
W prawodawstwie unijnym w ostatnich latach zaszły istotne zmiany odnoszące się do odpadów.
PL
Zielone finanse mają ożywić gospodarki krajów Unii Europejskiej po pandemii COVID-19. Wartość inwestycji ma wynieść 1 bln euro. Póki co, nie funkcjonują jeszcze wszystkie przepisy dotyczące ww. finansowania. Jednak każdy kraj członkowski, w tym Polska, będzie miał obowiązek ich implementowania.
PL
Kluczową kwestią, w trakcie prowadzenia postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, jest wystąpienie organu głównego do organów współdziałających o opinię co do obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania analizowanego przedsięwzięcia na środowisko.
PL
Organizacje ekologiczne uzyskały większe uprawnienia w postępowaniach związanych z uzyskiwaniem zezwoleń na inwestycję. Znowelizowane przepisy nie grzeszą jednak nadzwyczajną precyzją i jasnością.
PL
W Rządowym Centrum Legislacji analizowany jest projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw. Zawarte w nim zmiany dotyczą stref, w których dokonuje się oceny jakości powietrza. Nowelizacja nakłada nowe obowiązki na zarządy województw.
PL
W ostatnim czasie możemy zaobserwować powrót do inicjatyw ustawodawczych ze strony resortu klimatu i środowiska, odnoszących się do przepisów dotyczących postępowania z odpadami.
PL
Organizacja funkcjonowania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych odwołuje się w szczególności do przepisów Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (DzU z 2020 r. poz. 1439, z późn. zm.; dalej u.c.p.g.), a także Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (DzU z 2020 r. poz. 797, z późn. zm.). W praktyce jednak formuła organizacyjna prowadzenia PSZOK-ów budzi czasem wątpliwości.
PL
Tekst poniższy jest kontynuacją rozważań z poprzednich numerów „Przeglądu Komunalnego”, dotyczących postępowania z różnego rodzaju odpadami, które stosunkowo często są porzucane i stwarzają problemy związane z wyegzekwowaniem obowiązku ich usunięcia z miejsca porzucenia. Takim rodzajem odpadów dość często porzucanych i stąd podlegających obowiązkowi usunięcia są odpady budowlane.
PL
Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych jest instytucją prawną w systemie przepisów o odpadach komunalnych dość już zadomowioną. Jednak jego status, organizacja i funkcjonowanie wciąż wywołują wątpliwości i pytania, zwłaszcza w związku z ewoluującymi przepisami, w szczególności Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
PL
Organizacje ekologiczne mogą włączać się w postępowania związane z uzyskiwaniem zezwoleń na inwestycję również na końcowym etapie tego procesu. Nawet jeśli wcześniej nie były stroną postępowania.
PL
Kwestia magazynowania odpadów budzi ostatnio szereg kontrowersji. Ich reperkusją są liczne zmiany przepisów, wprowadzone w ostatnich trzech latach. Zmiany te wprowadzają regulacje coraz bardziej kazuistyczne, czego konsekwencją jest konieczność dokonywania kolejnych zmian wyjaśniających, a te powodują następne wątpliwości.
first rewind previous Strona / 36 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.