Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1492

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 75 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  prawo
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 75 next fast forward last
PL
Nad bezpieczeństwem użytkowników tuneli drogowych czuwają systemy detekcji dymu, temperatury i gazów, a nawet pracownicy centrum zarządzania monitorujący sytuację przez 24 godziny na dobę i 365 dni w roku. Na co dzień spotykamy się m. in. z zakazami wjazdu do tunelu, zmianami prędkości poruszania się w nim czy wyłączeniem pasów ruchu z powodu kolizji lub prowadzonych robót. Największym zagrożeniem w tunelu jest jednak pożar pojazdu i to na wypadek takiej sytuacji tworzone są systemy bezpieczeństwa, w tym wentylacji pożarowej, pozwalające przyspieszyć i usprawnić ewakuację oraz ułatwić działania ratowniczo-gaśnicze.
4
Content available remote Mediacja i koncyliacja przed sądem polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP
PL
Mediacja i inne pozasądowe metody rozstrzygania sporów zyskują na popularności. Obszarem, w którym jeszcze do niedawna nie były popularne, był szeroko pojęty sektor publiczny. Podmioty publiczne niejednokrotnie wolały rozstrzygnąć sprawę przed sądem niż negocjować ugodę. Powodów było wiele, ale jeden z najistotniejszych stanowiła obawa przed kwestionowaniem decyzji o polubownym rozstrzygnięciu sporu jako niegospodarności, a nawet naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Wobec powyższego ustawodawca znowelizował przepisy ustawy o finansach publicznych, wprowadzając zasadę, że jednostka sektora finansów publicznych może zawrzeć ugodę w przypadku dokonania oceny, że skutki ugody są dla tej jednostki lub odpowiednio Skarbu Państwa albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego korzystniejsze niż prawdopodobny wynik postępowania sądowego albo arbitrażowego. To otworzyło drogę do powszechnego rozstrzygania sporów z podmiotami publicznymi poza sądem. Zmiany te współgrają z założeniem i rozwojem Sądu Polubownego przy Prokuratorii Generalnej RP (dalej również jako: Sąd przy PGRP). Ten artykuł poświęcony jest działalności tego sądu w zakresie mediacji i koncyliacji.
5
Content available remote Kiedy spór o treść SWZ ma największe szanse na pozytywne zakończenie?
PL
Z tekstu dowiesz się: kto odpowiada za jasne i wyczerpujące sformułowanie SWZ; w jaki sposób należy wyjaśniać wszelkie wątpliwości dotyczące SWZ; kogo obciąża ryzyko ich niewłaściwego zrozumienia.
PL
W poprzednim numerze czasopisma „Energia i Recykling” (12/2023) przybliżyliśmy aspekty prawne budowy ładowarek pojazdów elektrycznych – zarówno tych przydomowych, jak i komercyjnych, dostępnych publicznie. Odrębną kategorię ładowarek stanowią te przeznaczone do ładowania pojazdów transportu publicznego. Ich dostępność i przeznaczenie są inne, podobnie jak prawo z nimi związane.
7
Content available Dyskurs o bezpieczeństwie a media
PL
Celem artykułu jest podjęcie próby zrozumienia i wyjaśnienia bezpieczeństwa za pomocą języka, komunikacji, prawa oraz ich wpływu na władzę. Ze względu na subiektywną, procesualną perspektywę bezpieczeństwa staje się ono domeną wykorzystywaną do inicjowania bądź neutralizowania konkretnych zjawisk społecznych – mniej lub bardziej powiązanych z władzą zarówno oficjalną, państwową realizującą każdorazowo określone polityki bezpieczeństwa, jak i nieformalną, związaną z mechanizmami działań zakulisowych. Warto podkreślić, że do obszaru badawczego bezpośrednio związanego z analizą dyskursu o bezpieczeństwie możemy zaliczyć próby uzyskania odpowiedzi na następujące pytania: Jak modelować, czy moderować dyskurs o bezpieczeństwie, żeby minimalizować zagrożenia? Czy takie moderowanie dyskursu jest istotne? Jakie ma znaczenie w kontekście dezinformacji i walki informacyjnej? Jakie normy prawne pozwalają moderować i modelować dyskurs o bezpieczeństwie? Artykuł ma charakter wprowadzający do problematyki.
EN
This paper aims to make an attempt at understanding and explaining security through language, communication and law, and the impact these three aspects have on power and authority. Due to its subjective, processual perspective, security becomes a domain used to initiate or neutralise specific social phenomena that are more or less interconnected: it involves the official, state-mandated implementation of specific security policies, as well as the informal dimension of the mechanisms at work behind the scenes. It is worth stressing that the investigation related to security discourse analysis involves the following questions: How to model or moderate security discourse to minimise threats? Is such discourse moderation relevant? What is its significance in the context of disinformation and information warfare? What legal norms permit the moderation and modelling of security discourse? The following article provides an introduction into these issues.
EN
Disinformation is a phenomenon that has always accompanied humankind. The objective of disinformation is not only to mislead specified addressees – social groups, interest groups, public opinion, or whole societies – but also to yield the expected results in the form of social response. Cyberspace, where all the weaknesses of the infosphere are converged, generating significant vulnerabilities to disinformation, has a growing influence on creating social circumstances. All the more so that, in cyberspace, we are dealing not only with the transfer of information decoded from computer data but also with reflecting, complementing and creating entirely new social interactions, social relationships and individual contacts. This paper aims to introduce readers to the analysis of social and legal conditions concerning the possibility of criminalising disinformation in cyberspace effectively. It outlines the general conceptual framework and places it in the social and legal dimensions. The research problem being addressed in this paper is as follows: How can instances of disinformation in cyberspace be identified in the context of criteria of a prohibited act?
PL
Dezinformacja jest zjawiskiem, które towarzyszy ludzkości od zawsze. Jej celem jest nie tylko wprowadzanie w błąd określonych adresatów – grup społecznych, grup interesu, opinii publicznej czy całych społeczeństw, lecz takie działanie zawsze ma doprowadzić do zaplanowanego rezultatu w postaci reakcji społecznej. Coraz większy wpływ na two¬rzenie sytuacji społecznych ma cyberprzestrzeń, w której jak w soczewce skupiają się wszystkie słabe strony infosfery generujące istotne podatności na dezinformację, tym bardziej że w cyberprzestrzeni mamy do czynienia nie tylko z przekazywaniem informacji dekodowanych z danych komputerowych, lecz także z odzwierciedleniem, uzupełnianiem oraz tworzeniem całkiem nowych interakcji społecznych, stosunków społecznych oraz pojedynczych kontaktów. Celem artykułu jest wprowadzenie do analizy uwarunkowań społecznoprawnych w zakresie możliwości skutecznego penalizowania dezinformacji w cyberprzestrzeni. Chodzi o omówienie ogólnych kwestii pojęciowych oraz osadzenie ich w wymiarze społecznopraw-nym. Problem badawczy podjęty w pracy to: w jaki sposób można zidentyfikować przejawy dezinformacji w cyberprzestrzeni w kontekście występowania znamion czynu zabronionego?
PL
Krąg podmiotów korzystających z nieruchomości może być bardzo szeroki. Mieszczą się w nim bowiem nie tylko właściciele, ale także np. dzierżawcy, najemcy czy użytkownicy. Wszystkie te podmioty mogą być zainteresowane usuwaniem drzew z terenu użytkowanej nieruchomości.
EN
Realizacja inwestycji z reguły związana jest z większą lub mniejszą ingerencją w środowisko. To zaś może być m.in. siedliskiem gatunków chronionych. Co mówią o tym i do czego zobowiązują nas prawne przepisy?
PL
Z gospodarką nieruchomościami ściśle związana jest gospodarka gruntami, będącymi zarówno rodzajem nieruchomości, jak i rzeczą w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim częściami składowymi gruntu są nie tylko budynki, ich części i inne urządzenia trwałe, ale także rośliny. Ze względu na sposób użytkowania lub zagospodarowania w ewidencji gruntów i budynków wyróżnia się różne użytki gruntowe, a wśród nich także nieużytki.
PL
Bardzo często w mediach społecznościowych i prasie czytamy wypowiedzi o inwestycjach, których realizacja wymaga usunięcia drzew z nią kolidujących. Niejednokrotnie wywołuje to protesty społeczne, pojawiają się głosy, że mieszkańcy nie wiedzieli o takich planach i dlatego protestują dopiero w momencie działań w terenie zmierzających do usunięcia zieleni. W związku z tym warto zastanowić się, w jaki sposób w postępowaniach administracyjnych społeczeństwo lub jego przedstawiciele mogą wypowiedzieć się co do celowości określonego sposobu zagospodarowania terenu.
PL
Działania zmierzające do zapewnienia prawidłowej retencji wód powierzchniowych w kraju mają swoje prawne źródła w Konstytucji RP. Ma to związek z zasadą zrównoważonego rozwoju. Zasada ta jest również fundamentem projektowania i utrzymania „zielonych rozwiązań” w miastach, bo jak wiadomo, bez prawidłowej gospodarki zasobami wodnymi nie ma szans na zazielenianie miast.
PL
Cmentarze są miejscami, które wiele osób odwiedza nawet kilka razy w roku. Są wśród nich obiekty zarówno nowe, jak i o wielowiekowej tradycji. Na terenach tych ostatnich znajdują się często bardzo wartościowe składniki środowiska, które powinny podlegać szczególnie wzmożonej ochronie.
PL
Wraz z postępującym rozwojem cywilizacyjnym bardzo często dochodzi do wystąpienia kolizji pomiędzy ochroną konkretnego gatunku roślin, zwierząt lub grzybów a planowanymi zamierzeniami, np. inwestycyjnymi. Stąd też niezbędne było wprowadzenie rozwiązań o charakterze kolizyjnym, pozwalających na ocenę konkretnego przypadku.
PL
Zasady regulujące przebieg postępowania administracyjnego znajdują się w Kodeksie postępowania administracyjnego z 1960 r. W swoim pierwotnym brzmieniu nie uwzględniał on możliwości, jakie dają współczesne środki komunikacji. W związku z tym ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana. Chodziło o dostosowanie prawa do zmieniających się warunków technologicznych i cywilizacyjnych.
PL
W wielu miastach Polski lasy zajmują znaczącą powierzchnię – tak jest np. w Warszawie, Bydgoszczy czy Toruniu. W takich przypadkach katalog spełnianych przez nie funkcji może być szerszy niż lasów rosnących w oddaleniu od obszarów zurbanizowanych. W związku z tym zasługują one na szczególne traktowanie.
PL
W przeszłości bardzo dużo drzew posadzono w bezpośrednim sąsiedztwie dróg. Spełniały one i spełniają różnorakie funkcje. Stanowią skuteczną izolację dla uciążliwości wynikających z ruchu drogowego, są siedliskiem wielu cennych gatunków oraz stanowią element dziedzictwa kulturowego. W przekazach medialnych często jednak słychać głosy, że stanowią zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego i dlatego muszą zostać usunięte. Czy słusznie?
PL
Podstawą rozwiązania każdego problemu jest dysponowanie niezbędnymi do tego informacjami. Podobnie jest również w przypadku ochrony środowiska.
EN
The main purpose of this article was to point out the growing importance of the issue of cybersecurity in the use of new Internet media in the development of electronic local and local government magazines. This article identifies the importance and impact of the development of new online media in the process of digitization of documents and the development of electronic, digital versions of local and self-government magazines. In the context of the conducted research, the following research thesis was formulated: The development of cybercrime related to the theft of sensitive data on the Internet defines the need for continuous improvement of cybersecurity techniques and instruments. Improving the cybersecurity in the use of new Internet media is an important factor in the development of electronic and online local and self-government magazines. New online media, including social media, have become one of the key factors in the current information and social globalization. The SARS-CoV-2 coronavirus pandemic significantly accelerated the processes of digitization of the economy and the Internetization of remote communication processes. The conclusions from the conducted research confirm the main research thesis. The analysis proves that there is a fundamental relationship between the improvement of cybersecurity techniques and the process of digitization and Internetization of the media, including press media. The article indicates the growing importance of cybersecurity in the use of new Internet media in the development of electronic local and local government magazines. The considerations and results of the analyses contained in the article confirm the thesis that the development of cybercriminal theft of sensitive data on the Internet forces the need for continuous improvement of cybersecurity techniques and instruments. Improvement of the cybersecurity in the use of new Internet media also concerns the development of electronic and online local and self-government magazines. The text shows the importance of the role of the Coronavirus pandemic, which occurred in March 2020, in accelerating the process of the Internetization of journals.
PL
Głównym celem artykułu było wskazanie rosnącego znaczenia problematyki cyberbezpieczeństwa wykorzystania nowych mediów internetowych w rozwoju elektronicznych czasopism lokalnych i samorządowych. W artykule wskazano na znaczenie i wpływ rozwoju nowych mediów internetowych w procesie digitalizacji dokumentów i tworzenia elektronicznych, cyfrowych wersji czasopism lokalnych i samorządowych. W kontekście przeprowadzonych badań sformułowano następującą tezę badawczą: Rozwój cyberprzestępczości związanej z kradzieżą wrażliwych danych w Internecie determinuje potrzebę ciągłego doskonalenia technik i instrumentów cyberbezpieczeństwa. Poprawa cyberbezpieczeństwa w zakresie wykorzystania nowych mediów internetowych jest istotnym czynnikiem rozwoju elektronicznych i internetowych pism samorządowych i lokalnych. Nowe media internetowe, w tym media społecznościowe, stały się jednym z kluczowych czynników obecnej globalizacji informacyjnej i społecznej. Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 znacznie przyspieszyła procesy cyfryzacji gospodarki i internetyzacji procesów komunikacji na odległość. Wnioski z przeprowadzonych badań potwierdzają główną tezę badawczą. Analiza dowodzi, że istnieje zasadnicza zależność pomiędzy doskonaleniem technik cyberbezpieczeństwa a procesem cyfryzacji i internetyzacji mediów, w tym mediów prasowych. Artykuł wskazuje na rosnące znaczenie problematyki cyberbezpieczeństwa wykorzystania nowych mediów internetowych w rozwoju elektronicznych pism lokalnych i samorządowych. Zawarte w artykule rozważania i wyniki analiz potwierdzają tezę, że rozwój cyberprzestępczej kradzieży wrażliwych danych w Internecie wymusza konieczność ciągłego doskonalenia technik i instrumentów cyberbezpieczeństwa. Poprawa cyberbezpieczeństwa w zakresie wykorzystania nowych mediów internetowych dotyczy również rozwoju elektronicznych i internetowych pism samorządowych i lokalnych. W tekście pokazano, jak ważną rolę w przyspieszeniu procesu internetyzacji czasopism odegrała pandemia koronawirusa, która miała miejsce w marcu 2020 r.
first rewind previous Strona / 75 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.