Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  prawna ochrona krajobrazu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Znaczącym instrumentem ochrony krajobrazu mogą być oceny oddziaływania na środowisko – zarówno dokumentów o charakterze strategicznym, jak i przedsięwzięć mogących wywierać wpływ na środowisko.
PL
Najostrzejszym środkiem odpowiedzialności prawnej jest odpowiedzialność karna za czyny społecznie szkodliwe, zabronione pod groźbą kary jako przestępstwa lub wykroczenia. Spory o miejsce odpowiedzialności za wykroczenia w systemie prawa, ogniskujące się wokół pytania, czy jest to odpowiedzialność administracyjna, czy odpowiedzialność karna, należą już do przeszłości.
PL
Omawiając w poprzednim odcinku tego cyklu czyny zabronione pod groźbą kary, godzące w walory krajobrazowe, zwrócono uwagę, że początkowo były to wyłącznie wykroczenia – zarówno w dziedzinie ochrony przyrody, jak i w sferze ochrony zabytków. Sytuacja zmieniła się w drugiej połowie XX w.
PL
Jednym z najpoważniejszych zagrożeń walorów krajobrazowych jest bezprawne budownictwo na terenie o tego typu walorach oraz bezprawne prowadzenie na nim działalności gospodarczej. Problem ten został dostrzeżony przez ustawodawcę w ustawie z 1991 r. o ochronie przyrody. W tym dokumencie przepis obowiązywał przez siedem lat, po czym został przejęty do Kodeksu karnego i zapisany w art. 188.
PL
Kategoria krajobrazu, ściśle łącząca się z koncepcjami ochrony przyrody i zabytków, ochrony środowiska, a także z planowaniem przestrzennym i budownictwem, stosunkowo późno stała się przedmiotem zainteresowania prawników. Przyjmuje się zwykle, że o ochronie przyrody jako liczącym się ruchu społecznym, przybierającym również wyraźne formy prawne, stało się głośno dopiero w drugiej połowie XIX w.
PL
Kontynuując rozważania nad ochroną krajobrazu, warto zatrzymać się przy prawie słowackim, dotyczącym tej dziedziny. Konstytucja Czechosłowacji z 9 maja 1948 r. przekazywała do właściwości organów słowackich sprawy dotyczące kultury, do których w owym czasie należała także ochrona przyrody. Na tej podstawie Słowacka Rada Narodowa wydała pierwszą na terytorium ówczesnej Czechosłowacji ustawę o państwowej ochronie przyrody.
PL
Z braków polegających na niedostatecznym uwzględnieniu ochrony krajobrazu w ustawie o ochronie przyrody z 1949 r. wyraźnie zdano sobie sprawę w połowie lat 60. XX w., kiedy w pracach Państwowej Rady Ochrony Przyrody (PROP) zrodziła się koncepcja tworzenia parków krajobrazowych i wyznaczania obszarów chronionego krajobrazu. Jednym z głównych jej celów było odciążenie parków narodowych i rezerwatów przyrody od masowego ruchu turystycznego, w szczególności od turystyki pobytowej.
PL
Podstawowa w polskim systemie prawnym regulacja ochronna, jaką jest Ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2013 r. poz. 627, ze zm.), nie uwypukla w samym tytule, że jest ustawą o ochronie przyrody i krajobrazu, co czynią odpowiadające jej akty prawne niektórych państw sąsiednich. Nie oznacza to jednak, że polska ustawa pozostawia ochronę krajobrazu poza swym zakresem.
PL
Istnieje kilka aktów prawnych, które mają znaczenie dla ochrony krajobrazu – zarówno pośredniej, jak i bezpośredniej. Wyznaczają one tzw. obszary specjalne. Forma i zakres obszarów specjalnych determinują działania mające na celu ochronę krajobrazu na tych terenach.
PL
Wprowadzenie do polskiego systemu prawnego instytucji parku krajobrazowego i obszaru chronionego krajobrazu miało na celu ochronę walorów krajobrazowych przede wszystkim przed uciążliwym przemysłem. Początkowo tworzenie parków krajobrazowych i wyznaczanie obszarów chronionego krajobrazu należało do właściwości byłych wojewódzkich rad narodowych, a następnie do wojewodów.
PL
Przystępując do omawiania instrumentów prawnych ochrony krajobrazu w prawie polskim, przede wszystkim należy wprowadzić rozróżnienie między ochroną krajobrazu (walorów krajobrazowych) na obszarach specjalnych i poza nimi. Wprawdzie krajobraz jest przedmiotem ochrony prawnej niezależnie od tego, czy mamy na uwadze obszary specjalne, czy inne tereny, ale w istocie różnica jest zasadnicza.
PL
Nauce prawa stawiane jest dziś pytanie, czy krajobraz jako przedmiot ochrony prawnej obejmuje układy abiotyczny, biotyczny i antropogeniczny oraz jego fizjonomię, czy też tylko fizjonomię krajobrazu. Najzupełniej oczywiste jest, że fizjonomia nie może istnieć bez tworzących ją układów, ale to wręcz banalne spostrzeżenie nie zwalnia od poszukiwania odpowiedzi na pytanie, czym różni się prawna ochrona krajobrazu od prawnej ochrony układów nań się składających.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.