Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  poziom recyklingu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Poruszona w artykule "Długa droga do poziomów, a paliwa brak’’ ("Przegląd Komunalny” 3/2024) tematyka dotycząca niedoskonałości rozwiązań przewidzianych w Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z 3 sierpnia 2021 r. w sprawie sposobu obliczania poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych wymaga dalszej obszernej kontynuacji, w tym w zakresie kwestii związanych z odpadami ulegającymi biodegradacji.
PL
Po wejściu w życiu ustawy o systemie kaucyjnym zmienia się orzecznictwo sądowe w sprawie stosowania kar za brak osiągania poziomów recyklingu. Nie można już ich automatycznie przerzucać na firmy odbierające odpady.
PL
Czy gminy są odpowiedzialne za osiąganie poziomów recyklingu na swoim terenie? Tak, ale tylko do pewnego stopnia. Nie tak wysokiego, jak przewidują normy przyjęte w całej Unii Europejskiej, w tym w Polsce.
PL
Mamy rok 2024. Rok, w którym Polska jako kraj musi osiągnąć 45-procentowy poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. Jako państwo mieliśmy kilkanaście lat, by do tych wymagań prawidłowo i odpowiedzialnie się przygotować.
PL
Polska zobowiązana jest do osiągnięcia określonych poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu, które największą dynamikę wzrostu - o 20% - osiągają na przestrzeni lat 2022-2024. Już w tym roku gminy zmuszone są osiągnąć zawrotny poziom 45%, a jak wiadomo cel (póki co) ostateczny jest jeszcze bardziej ambitny - 65% wagowo w 2035 roku i latach następnych.
PL
System kaucyjny z punktu widzenia instalacji komunalnych powinien być wdrożony dopiero po wprowadzeniu rozszerzonej odpowiedzialność producenta. Podobnego zdania są gminy i miasta świadome zagrożeń, jakie niosą projektowane rozwiązania.
PL
W ubiegłym roku nastąpiła radykalna zmiana przepisów prawa, nie tylko w zakresie samych procentowych poziomów recyklingu za rok 2022 i kolejne lata, ale przede wszystkich w zakresie sposobu obliczania poziomów recyklingu odpadów komunalnych. Zmiany mają na celu troskę o środowisko i realizują wymogi unijne, ale z pewnością znacząco wpłyną także na zwiększenie kosztów gospodarki odpadami komunalnymi.
PL
Dotychczas biologiczno-mechaniczne przetwarzanie odgrywało kluczową rolę w polskim systemie unieszkodliwiania odpadów. Zmienia się to na naszych oczach. Dziś aktualne stają się pytania: budować - czy nie - instalacje MBP? Modernizować je, przebudowywać czy może likwidować?
PL
Temat nakładanych na gminy przez WIOŚ kar administracyjnych za nieosiągnięcie wymaganych ustawowo poziomów recyklingu jest w ostatnich miesiącach jednym z wiodących w branży gospodarki odpadami komunalnymi.
PL
Bardzo ważnym elementem gminnego systemu gospodarki odpadami są Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, które są dobrze rozbudowane (umożliwiają mieszkańcom gminy dostarczanie wielu różnych rodzajów odpadów) i funkcjonują w godzinach sprzyjających klientom.
EN
The article aims to determine the share of mechanical-biological installation of waste processing (MBP) in the levels of recycling and preparation for the reuse of paper, metals, plastics, and glass (PMPG) achieved by municipalities. Two MBP installations were taken for the analysis - with the highest and the lowest share of municipalities in the Podlaskie Voivodship (Poland), which reached the recycling level required in 2019. In order to determine the share of MBP installations in the level of recycling achieved by communes, the share of the mass of recycled PMPG waste segregated from mixed municipal waste was calculated: in the total mass of generated PMPG waste and in the total mass of recycled PMPG waste from the municipal waste stream. On the basis of the conducted analyses, it should be stated that the MBP installation may have an impact on the achievement by municipalities of the recycling level required by law.
PL
Celem artykułu jest określenie udziału instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych (MBP) w wysokości osiąganych poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła (PMPG) przez gminy w województwie podlaskim (Polska) w 2019 r. Analizie poddano samorządy gminne kierujące zmieszane odpady komunalne do instalacji MBP o największym i najmniejszym udziale gmin, które osiągnęły wymagany poziom recyklingu. Otrzymane wyniki dotyczące udziału masy odpadów PMPG wysegregowanych ze zmieszanych odpadów komunalnych w dwóch analizowanych instalacjach MBP zestawiono z osiągniętymi przez gminy poziomami recyklingu oraz łączną masą odpadów poddanych recyklingowi. Wysoki udział MBP w masie odpadów poddanych recyklingowi nie determinował osiągnięcia przez wszystkie gminy wymaganego poziomu recyklingu, natomiast niski udział nie przesądzał o nieosiągnięciu przez gminę poziomu recyklingu.
PL
Sektor budowlany generuje duże ilości odpadów, które powstają zarówno na etapie wznoszenia obiektów budowlanych, jak i podczas ich demontażu. W krajach Unii Europejskiej w 2018 roku wytworzono ponad 834 mln Mg odpadów budowlanych i rozbiórkowych, co stanowiło 36% wszystkich wytworzonych odpadów. Gospodarka tymi odpadami w poszczególnych krajach UE jest bardzo zróżnicowana, a średni poziom recyklingu tych odpadów mieści się w granicach 10-90%. W artykule scharakteryzowano najważniejsze europejskie akty prawne pozwalające na realizację strategii budownictwa zrównoważonego oraz zidentyfikowano przeszkody dla efektywnego procesu recyklingu. Ponadto przedstawiono analizę poziomu generowanych odpadów budowlanych i rozbiórkowych w krajach UE ze szczególnym uwzględnieniem odpadów wytwarzanych w Polsce.
EN
The construction sector generates large amounts of waste, which is generated both at the stage of bringing in construction objects and during their dismantling. In 2018, over 834 million Mg of construction and demolition waste was generated in the European Union countries, which accounted for 36% of all generated waste. The management of this waste in individual EU countries is very diversified, and the average level of recycling of this waste ranges from 10 to 90%. The article describes the most important European legal acts enabling the implementation of the sustainable building strategy and identifies obstacles to an effective recycling process. In addition, an analysis of the level of construction and demolition waste generated in EU countries was presented, with particular emphasis on waste generated in Poland.
PL
Polska jest w trakcie tworzenia krajowego systemu recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Dla jego dalszego rozwoju duże znaczenie ma skuteczne wdrożenie mechanizmów stworzonych przez ustawę o recyklingu takich pojazdów: sieci stacji demontażu i punktów zbierania pojazdów, sieci zbierania (tworzonych przez wprowadzających pojazdy), systemu finansowania i przepływu informacji.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.