Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  powikłania sercowo-naczyniowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u kobiet na świecie [1]. Według najnowszych standardów terapia pacjentek z tym rozpoznaniem wymaga multidyscyplinarnego podejścia i stosowania kilku metod leczenia. Jedną z nich jest radioterapia, która znacząco poprawia zarówno kontrolę miejscową, jak i całkowity czas przeżycia u większości pacjentek po operacji oszczędzającej czy mastektomii [2]. Bardzo często zarówno leczenie systemowe (antracykliny, trantuzumab), jak i sama radioterapia niosą ze sobą ryzyko wystąpienia różnych powikłań, a w tym powikłań sercowo-naczyniowych. Są na nie szczególnie narażone pacjentki z rozpoznanym rakiem piersi po stronie lewej, ze względu na potencjalną bliskość serca do objętości leczonej. Na możliwość występowania późnych powikłań sercowo-naczyniowych, które zwiększają śmiertelność związaną z uszkodzeniem serca, po raz pierwszy zwrócono uwagę w 1989 roku [3]. Nawet w przypadku niższych dawek radioterapii, które stosowane są w leczeniu pooperacyjnego raka piersi, powikłania pojawiają się po długim okresie latencji wynoszącym ok. 10 lat. Niestety bardzo trudno jest określić dawkę progową dla serca, poniżej której ryzyko występowania późnych powikłań nie występowałoby. Badania wykazały, że istnieje zależność liniowa pomiędzy średnią dawką, jaką otrzymuje serce, a zwiększoną częstotliwością bólu w klatce piersiowej, chorobą wieńcową i zawałem mięśnia sercowego, a kardiotoksyczność została uznana za jeden z głównych czynników odpowiedzialnych za skrócenie całkowitego czasu przeżycia zwłaszcza w przypadku, kiedy napromienianiu poddane są węzły chłonne gruczołu sutkowego i okołoobojczykowe.
2
Content available remote Technologia wytwarzania wodorosiarczanu (+)-klopidogrelu
PL
Opisano technologię wytwarzania wodorosiarczanu (+)-klopidogrelu opracowaną w Instytucie Farmaceutycznym. Podano też dane ogólne jego aktywności biologicznej i zastosowania w lecznictwie.
EN
α-Amino-(2-chlorophenyl)acetic acid prepd. in 90% yield by boiling 2-chlorobenzaldehyde with NaCN and (NH4)2CO3 for 16 h was esterified with thionyl chloride in MeOH to yield Me α-amino-(2-chlorophenyl)acetate which was converted into the amine in 73%. The ester was alkylated with 2-(2-thienylethanol) tosylate to yield the aminoester in 60%. This was cyclized with paraformaldehyde to yield, via crystn of the hydrochloride, high-purity Me α-(4,5,6,7-tetrahydrothieno[3,2-b]pyrid-5-yl)-(2-chlorophenyl)acetate in 75% yield. The resulting racemate was sepd. by the use of (-)-camphorsulfonic acid to prep. 99% pure enantiomer and the (+)-camphorsulphonate was converted into the optically active base which was treated with H2SO4 to give clopidogrel hydrosulfate.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.