Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  powierzchnia oka
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Podstawowe patologie spojówki. Cz. 2, Metody diagnostyki schorzeń spojówki
PL
Spojówka (łac. conjunctiva) jest półprzezroczystą błoną śluzową pokrywającą tylną powierzchnię powiek oraz przednią część twardówki. Odgrywa ona niezwykle ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu gałki ocznej. Stanowi nie tylko barierę chroniącą głębiej położone struktury oka, ale także, dzięki produkcji śluzu i komponenty wodnej łez, bierze udział w tworzeniu filmu łzowego. Rozpoznanie większości schorzeń spojówki nie jest trudne, nie wymaga wysoko specjalistycznej aparatury. Podstawę diagnostyki stanowi rzetelnie zebrany wywiad oraz wnikliwe badanie w lampie szczelinowej.
2
Content available remote Podstawowe patologie spojówki. Cz. 1, Budowa i rola spojówki
PL
Spojówka (łac. conjunctiva) to cienka, przezroczysta błona śluzowa, która pokrywa powierzchnię gałki ocznej oraz wewnętrzną powierzchnię powiek, tworząc worek spojówkowy. Do głównych zadań spojówki należy ochrona powierzchni oka przed zakażeniami spowodowanymi drobnoustrojami oraz tworzenie fizycznej bariery ograniczającej ryzyko uszkodzenia głębszych struktur gałki ocznej, w tym przenikania dał obcych do wnętrza gałki ocznej. Ponadto, spojówka bierze udział w produkcji komponenty śluzowej i wodnej filmu łzowego [1-4].
3
PL
W tym wiosennym wydaniu Optyki powracam do powierzchni oka. Podsumowuję i przedstawiam aktualną wiedzę i praktykę własną, ze szczególnym uwzględnieniem możliwie szerokiej perspektywy wnikliwie i holistycznie przeze mnie zgłębianej zależności naszego ciała i umysłu, która implikuje w całym świecie naukowym zmianę w zakresie definiowania czynników ryzyka / przyczyn schorzeń związanych z bólem i dyskomfortem, jak i ich modeli terapeutycznych.
4
Content available remote You are what you do, not what you say you'll do" - C.G. J.
PL
Mój ukochany myśliciel Carl Gustav Jung, psychiatra, psycholog i filozof, ojciec psychosomatyki - nurtu w psychologii, który postrzega człowieka jako jedną całość, a wszystko, co się z nim dzieje jako wyraz procesów tyleż organicznych, co psychicznych, byłby zapewne ciekawy obecnej zmiany perspektywy postrzegania procesów chorobowych, jaka wydarza się na naszych oczach w medycynie.
5
Content available remote Podstawowe patologie rogówki. Cz. 6, Schorzenia infekcyjne – wprowadzenie
PL
Dzięki właściwej geometrii oraz przejrzystości tkanki rogówka pełni ważną rolę jako element układu optycznego oka. Zaburzenia jej kształtu lub zmniejszenie przejrzystości, szczególnie częste w przebiegu zapaleń rogówki, stanowią przyczynę obniżenia jakości widzenia, a w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do nieodwracalnej ślepoty lub utraty oka. Etiologia zapaleń rogówki jest zróżnicowana, jednak najczęściej powstają one na skutek zakażeń powierzchni oka. Wśród najczęstszych patogenów wymienia się bakterie, wirusy, grzyby i pierwotniaki.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.