W "Przeglądzie Komunalnym" 7/2005 omówione zostały niektóre z przesłanek powodujących wykluczenie wykonawców z postępowania o zamówienie publiczne. Kontynuując rozważania na ten temat, przedstawione zostaną kolejne dwie.
Przez "środki ochrony prawnej" należy rozumieć określone w ustawie z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych środki odwoławcze (protest i odwołanie) oraz skargę do sądu. Można z nich skorzystać we wszystkich postępowaniach, do których stosuje się przepisy ustawy, tj. w zamówieniach o wartości szacunkowej ponad 6 tys. euro.
Interesującym zagadnieniem jest niewątpliwie problematyka odrzucenia oferty w postępowaniu o zamówienie publiczne. Praktyka pokazuje, że wykonawcy często nie zgadzają się z decyzją zamawiającego w kwestii odrzucenia ich ofert albo nieodrzucenia oferty konkurentów, dlatego coraz częściej w takich sytuacjach korzystają ze środków odwoławczych.
2 marca 2004 r. weszła w życie większa część przepisów zawartych w Ustawie z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (DzU nr 19, poz. 177). Z kolei regulacje o bezpośrednim znaczeniu europejskim, takie jak publikacja ogłoszeń w Dzienniku UE czy obowiązek przekazywania określonych informacji Komisji Europejskiej, obowiązują od 1 maja 2004 r.
Zgodnie z ustawą z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (zwaną dalej "ustawą"), w odniesieniu do zamówień publicznych, których wartość szacunkowa nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 60 tys. euro, zamawiający może skorzystać z ustawowych uproszczeń.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.