Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  popyt na energię
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Energia jest obecnie jednym z najważniejszych dóbr mających wpływ na równowagę społeczną, politykę czy inflację. Dostępność energii w przystępnej cenie - proporcjonalnej do prognozowanego poziomu popytu - stanowi o stopniu zaawansowania technologicznego danej społeczności oraz jej odpowiedzialności za wpływ wywierany na środowisko naturalne, zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej.
PL
W gospodarce kraju sektor przemysłowy odgrywa ważną rolę w popycie na energię finalną, ale i emisję CO2. Zapotrzebowanie przemysłu w około trzech czwartych przypada na ciepło, stąd też pompy ciepła mogą poprawić efektywność wykorzystania energii i redukcję emisji CO2. Jest to szczególnie ważne teraz, gdy Polska jest zobowiązana do zmniejszenia emisji CO2.
EN
The aim of the paper is to present results of the research that was taken in 2014 by the authors. The scope was to investigate electricity usage patterns among consumers in Poland and Czech Republic. In the next step, the differences and similarities behavior models in households and workplaces were defined and motivations of respondents in activities related to energy efficiency were described. The paper describes current literature review, research methodology along with its’ organization as well as results and conclusions.
PL
Celem pracy jest przedstawienie wyników badań, które zostały podjęte w 2014 roku przez autorów. Była to próba zbadania wzorców użytkowania energii elektrycznej wśród konsumentów w Polsce i Czechach. W następnym kroku, zostały określone różnice i podobieństwa w modelach zachowań w gospodarstwach domowych i miejscach pracy oraz motywacje respondentów do podejmowania działań związanych z efektywnością energetyczną. W artykule przedstawiono przegląd bieżącej literatury, opisano metodologię badań, jak również uzyskane wyniki i wnioski.
EN
Geothermal energy is one of the renewable energy sources, which are collectively important to meet the energy demand in many countries, not least the developing countries. This will improve the standard of living of the poor, and will contribute to the spirit of the UN Millennium Development Goals, i.e. to make clean energy available at affordable prices. Almost 70% of the countries with quantified records of geothermal utilisation are categorised as developing and transitional countries. Some 70% of the world´s population lives at per capita energy consumption level below one-quarter of that of W-Europe, and one sixth of that of the USA. Over two billion people, a third of the world's population, have no access to modern energy services. World population is expected to double by the end of the twenty-first century. To provide sufficient commercial energy (not to mention clean energy) to the people of all continents is an enormous task. The renewable energy sources are expected to provide 20–40% of the world primary energy in 2050, depending on scenarios. The technology has been developed for the main renewable energy sources, but the experience is mainly confined to the industrialized countries. A key element in the mitigation of climate change is capacity building in renewable energy technologies in the developing countries, where the main growth in energy use is expected. Geothermal already contributes significantly to the electricity production of several countries in Central America, Asia and Africa. The direct use of geothermal can also replace fossil fuels in densely populated areas where space heating and/or cooling is needed. The paper also points out the importance of professional education to create highly skilled manpower to develop renewable energy resources, including geothermal, in many countries and regions.
PL
Energia geotermalna należy do grupy odnawialnych źródeł energii, które są ważne dla zaspokojenia zapotrzebowania na energię w wielu krajach, zwłaszcza rozwijających się. Upatruje się w tym poprawę warunków życia ubogich, zgodnie z duchem Milenijnych Celów Rozwoju ONZ, m.in. zapewnieniem dostępu do czystej energii po przystępnych cenach. W blisko 70% krajach zaliczanych do rozwijających się lub w okresie przejściowym, w różnym zakresie jest wykorzystywana energia geotermalna. Około 70% ludności świata zużywa na jednego mieszkańca mniej niż jedną czwartą energii zużywanej w zachodniej Europie i mniej niż jedną szóstą w USA. Ponad dwa miliardy ludzi, czyli jedna trzecia ludności świata, nie mają dostępu do nowoczesnych usług energetycznych. Oczekuje się, że ludności naszego globu podwoi się do końca XXI w. Zapewnienie wystarczającej ilości energii (nie wspominając o czystej energii) mieszkańcom wszystkich kontynentów jest zatem ogromnym zadaniem. Oczekuje się, że w 2050 r. odnawialne źródła energii będą dostarczać 20–40% energii pierwotnej na świecie (w zależności od przyjętych scenariuszy). Technologie ich wykorzystywania zostają już rozwinięte, jednakże doświadczenia w ich stosowaniu ograniczają się głównie do krajów uprzemysłowionych. Kluczowym elementem w łagodzeniu zmian klimatu jest budowanie własnych zespołów specjalistów w zakresie technologii OZE w krajach rozwijających się, gdzie przewidywany jest główny wzrost zużycia energii. W niektórych z tych krajów w Ameryce Środkowej, Azji i Afryce, już obecnie znaczący udział w produkcji energii elektrycznej ma energia geotermalna. Ten rodzaj energii, wykorzystywanej w sposób bezpośredni, może również zastąpić paliwa kopalne w gęsto zaludnionych obszarach, gdzie niezbędne jest ogrzewanie i / lub chłodzenie. W artykule podkreślono także znaczenie profesjonalnej edukacji w przygotowywaniu odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów dla rozwoju wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w tym energii geotermalnej, w wielu krajach i regionach.
PL
Światowy popyt na energię wzrośnie do 2035 roku o 40%. Aby utrzymać wystarczającą podaż energii niezbędne są nakłady inwestycyjne w wysokości 17 bilionów dolarów do roku 2035, z czego aż bilion dolarów rocznie do roku 2020. Ropa i gaz pozostaną głównymi źródłami energii, ale spodziewane są wyższe dynamiki wzrostu dla energii ze źródeł odnawialnych. Zmienia się mapa energetyczna świata. W Polsce - sporo ryzyk i oczekiwanie na strategię.
PL
Pojęcie lokalnego rynku energii może być rozpatrywane zarówno w aspekcie struktury przedmiotowej (moc, energia, usługi), jak i struktury podmiotowej (wytwórcy, dystrybutorzy, odbiorcy). Ponadto znaczącą rolę odgrywa aspekt organizacyjny rynku, rozumiany jako sposób zorganizowania podaży i popytu na szczeblu lokalnym. Zgodnie z przyjętymi założeniami reformy polskiej energetyki przewiduje się tworzenie lokalnych rynków energii, na których najpoważniejszą grupę będą tworzyły elektrociepłownie oraz inne nowoczesne układy skojarzonego wytwarzania energii. Ocenia się udział rynków lokalnych na ok. 30% dla energii elektrycznej, natomiast rynek energii cieplnej będzie niemalże w całości rynkiem lokalnym.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.