Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 68

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  pompy głębinowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
2
Content available remote Przewidywanie awarii w eksploatacji pomp głębinowych
PL
Systemowo zorganizowana eksploatacja pomp głębinowych wymaga usprawnienia pracy systemu informacyjnego. Powinien być on poszerzony o elementy diagnostyki, która wyraźnie poprawia jakość decyzji eksploatacyjnych. Można przyjąć tezę, że bez diagnostyki pracy układów pompowych studni trudno mówić o optymalizacji kosztów eksploatacji ujęć wód podziemnych.
PL
Do ujmowania wód podziemnych, ale także do obsługi zbiorników, np. z deszczówką, stosuje się najczęściej pompy głębinowe. Te kompaktowe urządzenia mogą zapewnić wysoką wydajność i niewielkie zużycie energii oraz wyróżniać się stabilną pracą i wysoką żywotnością - pod warunkiem prawidłowego doboru i bardzo starannego montażu, uwzględniającego szereg detali o pozornie niewielkim znaczeniu.
4
Content available remote Energochłonność w układzie pompowym pompy głębinowej
PL
Zastosowanie metody dokładnej diagnostyki parametrycznej pracy głębinowego agregatu pompowego w układzie pompowym studni, a więc pomiaru ciśnień wewnątrz i na zewnątrz rurociągu tłocznego specjalną sondą, umieszczoną za króćcem tłocznym pompy pod wodą – rys. 1 [1], otworzyło zupełnie nowe możliwości w bilansie mocy podczas eksploatacji ujęcia studziennego.
PL
W artykule przedstawiono podstawowe elementy systemu zarządzania eksploatacją pomp głębinowych w odwadnianiu złóż surowców eksploatowanych metodą odkrywkową, na przykładzie KWB „Bełchatów”. Zaprezentowano nowoczesny system automatycznej eksploatacji odwodnienia wgłębnego oraz system obsługi technicznej urządzeń zabudowanych w setkach układów pompowych. Artykuł obejmuje prezentację rozwiązań sprzętowych oraz informatycznych systemów nadrzędnych zarządzających pracą obiektów i ich obsługą.
PL
Głównym celem zastosowania urządzeń cyfrowych w systemowo zorganizowanej, energooszczędnej eksploatacji pomp jest usprawnienie pracy systemu informacyjnego [3,4,5], a w konsekwencji poprawienie jakości decyzji i zwiększenie efektywności eksploatacji. Nie bez znaczenia jest wprowadzenie elementów diagnostyki pracy układów pompowych, która wspomaga oszacowanie prawdopodobieństwa wystąpienia awarii, a więc pośrednio wpływa też na ocenę niezawodności.
PL
Można przyjąć, że w eksploatacji głębinowych agregatów pompowych trzeba wyróżnić trzy okresy ich pracy - rys. 1. Po l okresie wstępnego starzenia następuje II okres stabilnej eksploatacji, w którym mogą wystąpić awarie rozumiane jako zatrzymania w funkcjonowaniu na skutek nagłych uszkodzeń. III okres to już zużycia przyspieszone, które powinny generować planowe remonty pomp i silników głębinowych.
PL
Głównym celem zastosowania systemów i urządzeń cyfrowych w energooszczędnej eksploatacji pomp jest usprawnienie pracy systemu informacyjnego [2, 4], a w konsekwencji poprawienie jakości decyzji i zwiększenie efektywności eksploatacji. Założeniem jest, by po uporządkowaniu i przyspieszeniu obiegu informacji można było optymalnie prowadzić eksploatację pomp.
PL
Jak wiemy [2] charakterystyczne dla eksploatacji studni i pomp głębinowych wzajemne przenikanie się zależności z dziedzin: hydrogeologii, techniki pompowej, elektrotechniki, techniki systemów i często automatyki zmusza użytkownika do prowadzenia analiz wielu danych i parametrów pracy zarówno układu pompowego jak i studni.
PL
Często użytkownicy eksploatujący pompy głębinowe pytają, jak można jednym wskaźnikiem sprawdzić wartość energochłonności pracy studni głębinowej. Temat jest wyjątkowo złożony, jednak w wielu materiałach pojawia się mylące rozwiązanie, tj. przeliczanie ilości kWh/m3 wypompowanej wody. Taki wskaźnik może być stosowany (z pewnym przybliżeniem) w układach pompowych pomp stacjonarnych, jednak wprowadza niewystarczające wnioski w przypadku układów studziennych. Powód jest prosty, tak jak wskazuje nazwa, w układach pompowych pomp głębinowych dochodzi jeszcze wartość głębokości? Inna będzie ilość kWh/m3 dla położenia zwierciadła 10 m, a inna dla 150 m. Dodatkowo będzie miało znaczenie, czy pompa głębinowa pracuje na tzw. „wolny wypływ” czy też będzie pracować „na sieć” lub „na zbiornik”.
PL
Użytkownicy eksploatujący pompy głębinowe w różny sposób budują zestawy opomiarowania w eksploatowanych układach pompowych studni ujęciowych. Często jest to tylko jeden pomiar ciśnienia, sonda pomiaru położenia zwierciadła wody, wodomierz i pomiar prądu pobieranego przez silnik głębinowy. W części 1 cyklu artykułów [2] pisaliśmy o współpracy charakterystyk - pompy i układu pompowego, gdzie wyszczególniono dokładnie budowę i opis parametrów układu pompowego wraz z interpretacją matematyczną eksploatacji. W tej części cyklu opiszemy dokładnie strukturę budowy niezbędnego opomiarowania studni, zapewniając późniejszą możliwość szerokiej interpretacji wyników pomiarów pod kątem zarówno analizy energochłonności [4] jak i diagnostyki [5] pracy agregatu oraz studni.
PL
Współczesna eksploatacja układów pompowych pomp głębinowych ukierunkowana jest głównie na energooszczędne wydobycie wody na ujęciach oraz przekazanie jej do stacji uzdatniania (SUW). Zagadnienie oszczędności energii przekłada się na optymalizację budowy układów pompowych, ich właściwego opomiarowania oraz prowadzenia optymalnego zarządzania eksploatacją wraz z odpowiednim monitoringiem i sterowaniem.
PL
W części pierwszej cyklu artykułów - Forum Eksploatatora nr 2/2019 podkreślono wpływ metod regulacji parametrów pracy pomp głębinowych na zużycie energii w eksploatacji ujęć. Ta część cyklu poświęcona będzie działaniu modeli matematycznych wspomagających podejmowanie właściwych energetycznie decyzji eksploatacyjnych. Jak wiemy, charakterystyczne dla eksploatacji studni i pomp głębinowych [1, 3] wzajemne przenikanie się zależności z dziedzin: hydrogeologii, techniki pompowej, hydromechaniki, elektrotechniki techniki systemów i automatyki, musi być uwzględnione w pracy modeli matematycznych, a tym samym można przyjąć, że bez matematycznie wspomaganego przetwarzania danych eksploatacyjnych nie jesteśmy w stanie szybko i właściwe ocen energochłonności eksploatacji. Rozgraniczenie miejsca i wartości strat, w układzie pompowym lub w studni, nie jest zagadnieniem prostym i wymaga szeroki wiedzy, którą powinien posiadać użytkownik decydujący o działaniach służb eksploatacyjnych. Pomocnym może tu być wspomaganie komputerowe występując we współczesnych systemach zarządzających eksploatacją ujęć - np. SPMSYSTEM.
PL
W spółczesna eksploatacja układów pompowych pomp głębinowych [8]ukierunkowana jest głównie na energooszczędne wydobycie wody na ujęciach oraz przekazanie jej do stacji uzdatniania (SUW). Zagadnienie oszczędności energii przekłada się na optymalizację budowy układów pompowych, ich właściwego opomiarowania oraz prowadzenia optymalnego zarządzania eksploatacją wraz z odpowiednim monitoringiem i sterowaniem [3,4].
PL
Ogólnie wiadomo, że wśród studni eksploatowanych w naszym kraju szereg z nich budowana była w I połowie XX wieku. Studnie te, po już kilkudziesięcioletniej ich eksploatacji, ulegają naturalnemu starzeniu zmieniając swoje zdolności w ujmowaniu wód. Powszechnie znane zjawisko kolmatacji filtrów studziennych oraz innych uszkodzeń bezpośrednio zależy od czasu eksploatacji oraz od wydajności z jaką pobieramy wodę z ujęcia.
PL
W części pierwszej cyklu artykułów (FE 2/2019) podkreślono wpływ metod regulacji parametrów pracy pomp głębinowych na zużycie energii w eksploatacji ujęć. Część druga poświęcona była pracy modeli matematycznych wspomagających podejmowanie właściwych decyzji eksploatacyjnych (FE 3/2019). Trzecia część cyklu artykułów poświęcona będzie znaczeniu diagnozowania stanu technicznego i parametrycznego głębinowych agregatów pompowych badanych na stacjach prób pomp głębinowych, a także organizacji obiegu informacji w remontach oraz w gospodarce pompowej.
PL
Tematyką eksploatacji pomp głębinowych zajmuję się od ponad 10 lat. W pewnym momencie uważałem, że w tym temacie zostało powiedziane już wszystko i że dalsze rozmowy i rozważania na ten temat, to po prostu powielanie dotychczasowych doświadczeń. Jednak po zapoznaniu się z nowym oprogramowaniem do serwisowania, magazynowania i zarządzania próbami pomp głębinowych - SPMSYSTEM - stwierdziłem, że tematyka pompowa może być przeniesiona na całkiem inny wymiar niż ten, z którym spotykaliśmy się do tej pory.
PL
Użytkownicy głębinowych ujęć wód [5] - szczególnie z wieloletnim doświadczeniem - wiedzą, jak trudno jest przewidzieć wystąpienie awarii studni, pompy lub silnika głębinowego podczas eksploatacji ujęcia. Zdarzenia te dotychczas mają głównie charakter nagły, a więc niespodziewany i wiążą się z koniecznością utrzymywania kosztownych rezerw.
PL
Użytkownicy głębinowych agregatów pompowych - szczególnie z wieloletnim doświadczeniem - wiedzą, jak trudno jest przewidzieć wystąpienie awarii pompy lub silnika głębinowego podczas eksploatacji ujęcia. Awaria, a więc zatrzymanie w funkcjonowaniu na skutek nagłego uszkodzenia, pociąga za sobą wiele komplikacji w dostawie wody z ujęcia i praktycznie wiąże się z natychmiastowym uruchomieniem kosztownych prac związanych z wymianą agregatu pompowego w studni. Stałe posiadanie dostępu do rezerwowych, głębinowych agregatów pompowych sprawia wiele kłopotów i niewątpliwie generuje spore koszty stałe dla użytkownika ujęć wód. Ważnym jest, by uszkodzony agregat pompowy zastąpić innym, sprawnym i właściwie dobranym do aktualnych i prognozowanych warunków eksploatacji studni na ujęciu. Z doświadczenia wynika, że często awaryjnie dobrany agregat pompowy nie zawsze spełnia wymogi optymalnego doboru parametrów, lecz po uruchomieniu jego pracy w studni likwiduje się zasadniczy problem w dostawie wody z ujęcia. Praktycznie wiadomo, że im większe różnice w parametrycznym niedostosowaniu agregatu pompowego do parametrów układu, tym większa stała strata energii w eksploatacji i większa możliwość wcześniejszego wystąpienia następnej awarii - tzw. pętla niezawodności.
20
Content available remote Z wnętrza Ziemi
PL
Przykłady zastosowań systemu sterowania i monitoringu pracy podwodnych agregatów pompowych. Multivita Sp. z o.o. zajmuje się wydobywaniem wód podziemnych. Z odwiertów transportowana jest ona za pomocą zanurzeniowych agregatów pompowych, które dobierane są indywidualnie do każdego odwiertu. Przy pomocy monitoringu parametrów pracy agregatów kontrolowany jest proces eksploatacji wód oraz efektywnie wykorzystywanie wszystkich dostępnych zasobów.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.