Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  pompa specjalna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W artykule przedstawiono zagadnienia modelowania przepływu w pompie wirowej o niskim wyróżniku szybkobieżności - promieniowej pompie labiryntowej. Od strony przepływowej urządzenie to składa się z dwóch elementów: tarczy aktywnej (ruchomej) oraz pasywnej (stacjonarnej), na których wykonano kanały o wzajemnie przeciwnej orientacji dla każdej z nich. Konwersja energii mechanicznej w hydrauliczną odbywa się poprzez wymianę pędu pomiędzy cieczą znajdującą się w obszarze ruchomym pompy, a zalegającą w części nieruchomej geometrii przepływowej maszyny. Numeryczną analizę przepływu poprzedzono badaniami eksperymentalnymi identyfikującymi parametry energetyczne pompy, co umożliwiło weryfikację budowanych modeli numerycznych. Z pośród wszystkich analizowanych modeli obliczeniowych, najmniejszym odchyleniem od wyników prac eksperymentalnych cechował się model obliczany z uwzględnieniem zmiennej czasowej. Uzyskane wyniki badań zaprezentowane w postaci pól rozkładów ciśnień i prędkości.
PL
Promieniowa pompa labiryntowa składa się z dwóch tarcz: czynnej i biernej. Tarcza bierna jest nieruchoma, natomiast tarcza czynna obraca się względem głównej osi pompy. Obie tarcze są wyposażone w przeciwnie zorientowane łopatki. W komórkach ograniczonych łopatkami należącymi do dwóch tarcz, spodziewanym procesem konwersji energii mechanicznej do cieczy jest krążenie. W pracy zaprezentowano wyniki symulacji numerycznych zestawów tarcz różniących się parametrami geometrycznymi. Pozwoliło to na jakościowe i ilościowe ujęcie zjawisk zachodzących w pompie.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.