Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  podzielnik ciepła
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Podano charakterystyczny przykład podziału kosztów ogrzewania między mieszkańców budynku wielorodzinnego. Stosując do tego podzielniki ciepła i przyjmując duży udział kosztów wynikających z odczytu (70%) zniekształca się wyniki rozliczeń.
PL
Nowelizacja Prawa energetycznego wymusza doskonalenie systemów indywidualnego rozliczania kosztów ciepła, przez m.in. uwzględnienie odzyskiwania ciepła od pionów. Próba wykorzystania do tego celu wskazań podzielników, która w konsekwencji prowadzi do korekcji rozliczeń, stanowi przedmiot niniejszego artykułu. Autorzy przeprowadzili niezbędne analizy dla modelu uproszczonego, wskazujące na taką możliwość, a następnie poczynili odpowiednie założenia do systemu informatycznego symulującego odzyskiwanie ciepła od pionów do pomieszczeń. Wytworzona aplikacja stanowić będzie narzędzie dalszych badań służących do określenia możliwości wykorzystania wskazań podzielników do identyfikacji ciepła uzyskiwanego od pionów dla przypadków rzeczywistych instalacji grzewczych, gdzie mamy do czynienia z przewymiarowaniem grzejników i różnymi zachowaniami konsumentów ciepła.
EN
Amendments to the Energy Law have forced an improvement of accounting systems dealing with individual heat expenses. The improvement takes into account, among others, heat recovery from Vertical Bare Heating Installations. The paper presents a possibility of solving the problem by using indications of heat dividers for respective correction of the heat accounts. The authors have carried out indispensable analyses of a simplified model to demonstrate such a possibility. Respective assumptions have also been made for a computer system to stimulate heat recovery. The application achieved will be a tool for further research, determining application possibilities, concerning the indications of the heat dividers used for identification of heat recovery. It will be useful in the case of real heating installations where some heater over-dimensioning or various behaviour of a user may also be expected.
PL
W numerze 4/2003 czasopisma "Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja" ukazała się publikacja nt. symulacji procesu przepływów ciepła między pomieszczeniami o zróżnicowanej temperaturze wewnętrznej. Autorów interesowała skala zjawiska dla różnych parametrów budowlanych przegród wewnętrznych analizowanych budynków, w funkcji różnych wartości temperatury zewnętrznej oraz założonej różnicy temperatury wewnętrznej, przyległych pomieszczeń. Jednocześnie w publikacji oszacowano konieczne korelacje wskazań ciepłomierzy mieszkaniowych, służących do określania indywidualnego zużycia kosztów ogrzewania dla różnej temperatury zewnętrznej oraz dla całego sezonu grzewczego 2001/2002 (II strefa klimatyczna). Interesujące wydaje się przeanalizowanie wpływu danych uzyskanych z opisanej symulacji (różnicy w chwilowych zapotrzebowaniach na moc grzewczą sąsiednich pomieszczeń o różnej temperaturze wewnętrznej) na wskazania podzielników kosztów ogrzewania, działających na zasadzie odparowania cieczy pomiarowej.
PL
Przytoczone w artykule informacje i przykłady obliczeniowe pozwalają na znalezienie podobnych zależności dla grzejników o innej niż 0,25 stałej m oraz dla innych niż 90/70 stopni C wartościach temperatury obliczeniowej wody zasilającej grzejnik.
PL
Systemy indywidualnego rozliczania kosztów ogrzewania na podstawie odczytów podzielników bazują na założeniu, iż grzejniki zlokalizowane w budynkach wielorodzinnych są właściwie dobrane. Oznacza to przyjęcie założenia, iż moc grzejników zamontowanych w poszczególnych pomieszczeniach budynku pokrywa absolutne straty przenikania oraz wentylacji. Biorąc pod uwagę polskie realia, można stwierdzić, iż w większości naszych budynków to istotne założenie, z punktu widzenia prawidłowości rozliczeń, nie jest spełnione. Jedną z prób ominięcia tego problemu, stosowaną przez firmy rozliczeniowe jest przyjęcie kolejnego założenia, iż stopień przewymiarowania jest w przybliżeniu jednakowy dla wszystkich grzejników, co również nie jest zgodne ze stanem faktycznym. Autorzy podjęli próbę zidentyfikowania zależności między stopniem przewymiarowania grzejnikow a pojawiającym się błędem w systemie indywidualnego rozliczania kosztów ogrzewania opartym zarówno na podzielnikach elektronicznych, jak i waparkowych.
PL
Podział całkowitych kosztów ogrzewania budynku wielorodzinnego powinien być obecnie dokonywany proporcjonalnie do powierzchni użytkowej mieszkania i średniej różnicy temperatury wewnętrznej i zewnętrznej w sezonie ogrzewania. Dopuszczalne jest zastąpienie różnicy temperatury, ilościami dostarczanego ciepła przez grzejniki i przewody c.o., przy podziale 2/3-:3/4 kosztów całkowitych proporcjonalnie do powierzchni mieszkań. Stosowane programy obliczeniowe wykorzystywane do ustalenia kosztów ogrzewania poszczególych mieszkań powinny podlegać certyfikacji przez upoważnione jednostki badawcze (np. COBRTI "Instal").
PL
Identyfikacja charakterystyk cieplnych i metrologicznych elementów systemów rozliczeń kosztów ogrzewania opartych na nagrzejnikowych podzielnikach kosztów, w warunkach możliwie zbliżonych do rzeczywistych, występujących w okresie sezonu grzewczego, jest niezbędna do dalszego rozwoju systemów. Uzyskanie odpowiednich danych pomiarowych wymaga organizacji specjalistycznego laboratorium badawczego. W artykule przedstawiono niektóre zagadnienia związane z wykonaniem i testowaniem specjalistycznego laboratorium badawczego, w którym odwzorowano przebieg procesu ogrzewania przeciętnego pomieszczenia w wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym w sezonie grzewczym.
PL
Pomimo około 10-letniego okresu stosowania indywidualnego rozliczania kosztów ciepła w budynkach wielorodzinnych i wprowadzania w nim poprawek, ciągle jeszcze metody tego rozliczania nie są doskonałe. W dostępnych publikacjach spotkać można propozycję "eksploatacyjnej metody" ustalania współczynników redukcyjnych do rozliczania kosztów ciepła w budynkach wielorodzinnych. W niniejszym artykule odniesiono się krytycznie do tej propozycji oraz wskazano, że dla przeprowadzenia takiej ewentualnej eksploatacyjnej korekty wartości tych współczynników redukcyjnych, konieczne są znacznie bardziej pracochłonne i uciążliwe dla lokatorów działania. Dlatego też gdyby już okazało się, że wartości tych współczynników określone "metodą dokładną" wg zaleceń COBRTI "Instal" budzą zastrzeżenia, to pierwszym krokiem do wyjaśnienia tego i dokonania odpowiednich korekt powinna być weryfikacja danych dotyczących strat ciepla - zamieszczonych w dokumentacji projektowej instalacji c.o. W artykule wskazano również, że dotychczasowe pomijanie w takich obliczeniach strumienia ciepła występującego w stopach, pomimo braku różnicy temperatury mieszkania górnego i temperatury mieszkania dolnego, też jest zauważalnym źródłem błędu tych obliczeń.
PL
Jednym z warunków poprawnego, rzetelnego oraz zgodnego z poczuciem sprawiedliwości społecznej sposobu podziału indywidualnych kosztów ogrzewania z wykorzystaniem wskazań podzielników lub ciepłomierzy mieszkaniowych jest stosowanie tzw. współczynników redukcyjnych. Tak określa się potocznie, w środowisku zajmującym się problematyką indywidualnego rozliczania kosztów ogrzewania, wartości liczbowe przeważnie mniejsze od jedności, obniżające wskazania urządzeń pomiarowych, służących do określenia poboru ilości ciepła z instalacji grzewczej budynku wielorodzinnego. Mają one za zadanie wyrównanie szans użytkowników lokali niekorzystnie położonych z punktu widzenia komfortu cieplnego (większy wydatek ciepła na zapewnienia porównywalnego komfortu cieplnego), do których zalicza się lokale: na parterze nad piwnicą nie ogrzewaną, na ostatniej kondygnacji lub przy ścianach szczytowych. Wynika to z faktu, że w opłatach czynszowych w Polsce nie występuje korelacja między jej wielkością a położeniem lokalu oraz, że do końca lat 80. (zasoby w większości rozliczane za pomocą podzielników) najemca lokalu nie miał wpływu na jego położenie.
PL
W ostatnim czasie w prasie fachowej, pojawiło się dużo publikacji poddających surowej krytyce systemy indywidualnego rozliczania kosztów ogrzewania na podstawie wskazań podzielników montowanych na grzejnikach lub indywidualnych ciepłomierzy. Zarzuty autorów tych publikacji dotyczą przede wszystkim niedostosowania, zachodnich w większości systemów indywidualnego rozliczania, do specyficznych polskich warunków budownictwa. Jednym z poruszanych problemów jest przepływ ciepła między mieszkaniami o zróżnicowanych wartościach temperatury, wywierający niekorzystny wpływ na dokładność i rzetelność indywidualnego podziału kosztów za pomocą ciepłomierzy mieszkaniowych lub podzielników kosztów ogrzewania.
PL
Nowy krajowy system rozliczeń kosztów ogrzewania REMIS został zaprezentowany m. in. na organizowanej przez Instytut Ogrzewnictwa i Wentylacji Politechniki Warszawskiej konferencji naukowo-technicznje pt. Nowe rozwiązania funkcjonowania systemów rozliczeń kosztów ogrzewania, drogą do racjonalnej gospodarki ciepłem w budynku", która odbyła się w dniach 22-24.05.2002 r. w Kazimierzu Dolnym. Na konferencji omówiono również wymagania prawne i techniczne, jakie powinny spełniać systemy rozliczania, aby zapewnić odpowiednią jakość rozliczeń, a także podane zostały możliwe sposoby poprawy obecnie stosowanych metod rozliczeń kosztów ogrzewania, tak aby ich jakość nie budziła zastrzeżeń.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.