Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  plantings
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W 2021 r. prof. Cecil Konijnendijk van den Bosch, jeden ze światowych liderów dziedziny urban forestry, zaproponował strategię 3–30–300. Zakłada ona, że każdy mieszkaniec obszaru miejskiego powinien ze swojego domu widzieć co najmniej 3 drzewa, pokrycie miast koronami drzew powinno wynosić co najmniej 30%, a odległość od miejsca zamieszkania do najbliższego terenu zieleni (o powierzchni co najmniej 1 ha) nie powinna być większa niż 300 m.
PL
Fitoremediacja jest powszechnie znanym procesem. Umiejętność roślin do wyłapywania zanieczyszczeń, m.in. powietrza, czy też oczyszczania gleby sprawia, że potrzeba ich stosowania w dobie silnej urbanizacji znacznie wzrasta. Aktualnie świadomość dotyczącą roli roślinności mają zarówno osoby profesjonalnie zajmujące się zielenią, jak i zwykli mieszkańcy, którzy domagają się, aby ich okolica stawała się możliwie jak najbardziej zielona. Pojawiają się jednak pytania. Jak i co sadzić, aby jak najbardziej skorzystać ze zbawiennego działania zieleni? Jakie dodatkowe czynności przedsięwziąć, aby ten naturalny filtr rzeczywiście działał?
PL
Termin ogrodnictwo partyzanckie, będący tłumaczeniem angielskiego zwrotu guerilla gardening, nie szokuje już tak jak kilka lat temu. Nie pada już w kontekście obywatelskich zrywów sadowniczych to (prawie) dowcipne pytanie o cele i odznaczenia – wsadzać czy nagradzać? Nie słychać też, by współcześni nam ogrodniczy partyzanci musieli pod osłoną nocy ukrywać przed opinią publiczną swoją społeczną aktywność. Jednak wokół historii obywatelskich nasadzeń wciąż jest sporo niejasności. Spróbujmy rzucić na nie nieco światła.
PL
W listopadzie ubiegłego roku dokonaliśmy przeglądu nasadzeń drzew przy kilku drogach jednego z powiatów. Z 1200 sztuk posadzonych drzew przed trzema laty do ponownego posadzenia było aż 280 sztuk. To dużo…
PL
Nasadzenia zastępcze stanowią formę kompensacji przyrodniczej mającą minimalizować negatywny wpływ usuwania drzew lub krzewów poza lasami.
PL
Biorąc przykład z Wrocławia oraz Łodzi, Zakład Zieleni Miejskiej w Łomży posadził sadzonki drzew oxytree na terenie miasta.
PL
Opłaty za usunięcie drzew lub krzewów ponoszone przez podmioty korzystające ze środowiska na podstawie art. 84 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz.U. z 2018 r., poz. 142) są instrumentem prawnym, który z jednej strony ma stymulować podmioty korzystające ze środowiska do tego, aby ich działania miały charakter przemyślany, a oddziaływanie na środowisko występowało tylko wtedy, kiedy jest to rzeczywiście konieczne.
PL
Donice wraz z ich roślinną zawartością są przykładem mebla, który może korzystnie wpływać na nasz komfort przebywania w mieście. Wolimy bardziej „zielone” ulice i place, a im więcej na nich i przy nich roślin, tym chętniej tam przebywamy. W miejscach, gdzie nie można zieleni wysokiej sadzić w gruncie lub jest to mocno utrudnione, wybawieniem mogą być nasadzenia w donicach.
PL
Rola zieleni, jako nieodłącznego elementu miast, jest ogólnie znana i doceniana. Roślinność pełni głównie funkcję estetyczną i klimatotwórczą, ale również powinna towarzyszyć miejscom rekreacji i wypoczynku.
PL
Bambusy, ze względu na liczne, często unikatowe walory dekoracyjne, jak również z uwagi na egzotyczny wygląd, budzą w Polsce coraz większe zainteresowanie jako ciekawe rośliny ozdobne. W Europie Zachodniej znane były już od bardzo dawna, a ich popularyzacja na większą skalę nastąpiła w drugiej połowie XX w.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.