Jednym z bardziej złożonych jednostkowych procesów fizycznych uzdatniania wody jest filtracja pospieszna. Pomimo licznych badań i analiz tego procesu, aż do dziś nie udało się opracować uniwersalnego modelu teoretycznego, który dla warunków technicznych pracy filtrów, pozwoliłby w miarę dokładnie, wyliczyć jego przebieg. Nadal projektowanie filtrów musi być poprzedzone kosztownymi eksperymentami pilotowymi. Jedną z takich stacji pilotowych znajdującą się w laboratorium Wydziału Inżynierii Środowiska "Houston" na Politechnice Krakowskiej, zaprojektowaną przez profesora Wojciecha Dąbrowskiego i wykonaną przez autora niniejszego artykułu, szczegółowo opisano w pracy. Stacja ta zbudowana była w ramach grantu badawczego KBN, a następnie modyfikowana odpowiednio do wymagań zadań realizowanych w dwóch kolejnych grantach. W artykule opisano trudności, które pojawiły się w czasie budowy i eksploatacji stanowiska oraz sposoby ich rozwiązywania. Przedstawione obserwacje i doświadczenia mogą okazać się pomocne przy projektowaniu i eksploatacji stanowisk laboratoryjnych oraz stacji filtrów.
EN
Deep bed filtration is one of the most complex physical processes. Consequently, even the best most up to date theoretical models of deep bed filtration must be corroborated by pilot-plant experiments before they can be used in practice. This paper describes the pilot-plant scale set-up, as well as difficulties encountered during the experimentation process. It also includes the observations and advice for other pilot-plant and filter plant operators.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.