Problematyka badań nad dopasowaniem na poziomie człowiek-organizcja wpisuje się w interakcyjny nurt psychologii pracy, w którym dobrostan człowieka rozpatrywany jest z perspektywy jego relacji z szeroko rozumianym środowiskiem pracy. Brak dopasowania, zarówno w odniesieniu do komplementarnego, jak i suplementarnego jego wymiaru, pociąga za sobą szereg negatywnych skutków dla funkcjonowania człowieka, których podłożem staje się odczuwany stres. Relacja o takim charakterze warunkuje straty zarówno po stronie organizacji, jak i pracownika. Rozpoznanie obszarów niedopasowania i ich związków z odczuwanym stresem przez pracowników staje się więc często punktem wyjścia dla wdrożeń w obszarze ZZL na rzecz poprawy warunków pracy w danej organizacji.
EN
The research on the person-organization relation corresponds to the interactive field of occupational psychology in which human well-being is viewed from the perspective of their relationship with the broadly understood work environment. Failure to match, both in terms of complementary and supplementary areas entails a number of negative effects for the functioning of a human being, with experienced state of stress as the result. A relationship of this nature determines the loss both for the organization and the employee. Recognizing the areas of mismatch and their relationships with the stress experienced by employees often becomes a starting point for implementations in HRM to improve working conditions in an organization.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.