Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  patologia rogówki
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Wirusy są ważną i częstą przyczyną infekcyjnych zapaleń rogówki. Według danych epidemiologicznych w Chinach odpowiadają one za 46% wszystkich zakażeń rogówki, z czego ponad połowę (24%) stanowią zapalenia wywołane przez wirus opryszczki [1]. Z uwagi na charakterystyczny obraz kliniczny najczęstszych infekcji wirusowych nie jest konieczna diagnostyka mikrobiologiczna pozwalająca rozpoznać konkretny gatunek wirusa przed rozpoczęciem leczenia. Między innymi z tego powodu brakuje szczegółowych danych epidemiologicznych pozwalających dokładnie określić częstotliwość występowania wirusowych infekcji rogówki w poszczególnych regionach świata [2]. W niniejszym opracowaniu omówione zostaną zapalenia rogówki, które spotykane są w codziennej praktyce najczęściej, a ich przyczynę stanowią wirus opryszczki, półpaśca i adenowirusy.
PL
Grzybicze zapalenia rogówki występują stosunkowo rzadko w umiarkowanych strefach klimatycznych. Jednak w ostatnich latach obserwuje się stały wzrost liczby zachorowań. Jest to związane z częstym miejscowym stosowaniem antybiotyków i steroidów, zwiększeniem liczby użytkowników soczewek kontaktowych oraz chorych z obniżeniem odporności organizmu. Infekcje grzybicze rogówki stanowią wyzwanie dla okulistów zarówno z uwagi na trudności diagnostyczne, jak i ograniczone możliwości terapii. Rokowanie jest zawsze niepewne i zależy nie tylko od lokalizacji i nasilenia zmian zapalnych, ale także od szybkości rozpoznania i włączenia właściwego leczenia.
3
Content available remote Podstawowe patologie rogówki. Cz. 12, Ektazje rogówki
PL
Pod pojęciem 'ektazje rogówki' kryją się schorzenia, w których dochodzi do zmiany kształtu i grubości rogówki. Zmiany te rozwijają się samoistnie, bez towarzyszącego stanu zapalnego. Najczęstszą ektazją, z którą specjaliści spotykają się w codziennej praktyce, jest stożek rogówki. Do rzadszych należą zwyrodnienie brzeżne przezroczyste i rogówka kulista. Zostaną one krótko omówione w poniższym opracowaniu.
4
Content available remote Podstawowe patologie rogówki. Cz. 11, Zwyrodnienia rogówki
PL
Pod pojęciem zwyrodnienia rogówki kryje się grupa schorzeń o powolnym przebiegu, które ujawniają się zwykle w podeszłym wieku i mają zróżnicowany wpływ na widzenie. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, iż pojawiają się one w pierwotnie zdrowej tkance i są wynikiem zaburzenia jej funkcjonowania. Wiele zwyrodnień rogówki jest konsekwencją zmian zachodzących w tej strukturze wraz z wiekiem. Umiejętność różnicowania fizjologicznych zmian związanych ze starzeniem się oka od patologii wymagających podjęcia terapii wydaje się więc niezmiernie istotna w praktyce każdego specjalisty. W niniejszym opracowaniu omówionych zostanie kilka zwyrodnień, które spotykane są najczęściej, a ich objawy podmiotowe, wpływ na jakość widzenia oraz charakterystyczny obraz w lampie szczelinowej pozwalają postawić właściwe rozpoznanie.
5
Content available remote Podstawowe patologie rogówki. Cz. 10, Dystrofie rogówki
PL
Pod pojęciem 'dystrofie rogówki' kryje się grupa pierwotnych, genetycznie uwarunkowanych schorzeń narządu wzroku, które nie są związane z wcześniejszymi schorzeniami miejscowymi czy ogólnymi oraz czynnikami środowiskowymi. Ich pierwsze objawy pojawiają się zwykle już w młodym wieku, jednak przez wiele lat mogą nie dawać żadnych dolegliwości. Zmiany nasilają się wraz z wiekiem, prowadząc do utraty przezierności rogówki i obniżenia ostrości wzroku. W niniejszym opracowaniu omówionych zostanie kilka dystrofii, które spotykane są w codziennej praktyce najczęściej, a ich objawy podmiotowe, często rodzinne występowanie oraz charakterystyczny obraz w lampie szczelinowej pozwalają postawić właściwe rozpoznanie [1,2].
6
Content available remote Podstawowe patologie rogówki. Cz. 6, Schorzenia infekcyjne – wprowadzenie
PL
Dzięki właściwej geometrii oraz przejrzystości tkanki rogówka pełni ważną rolę jako element układu optycznego oka. Zaburzenia jej kształtu lub zmniejszenie przejrzystości, szczególnie częste w przebiegu zapaleń rogówki, stanowią przyczynę obniżenia jakości widzenia, a w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do nieodwracalnej ślepoty lub utraty oka. Etiologia zapaleń rogówki jest zróżnicowana, jednak najczęściej powstają one na skutek zakażeń powierzchni oka. Wśród najczęstszych patogenów wymienia się bakterie, wirusy, grzyby i pierwotniaki.
PL
Lampa szczelinowa jest podstawowym narzędziem diagnostycznym w gabinetach optometrycznych i okulistycznych. Pozwala ona na dokładną ocenę zarówno przedniego, jak i tylnego odcinka gałki ocznej. Dzięki rozmaitym technikom badania możliwa jest także szczegółowa ocena rogówki – struktury, do oceny której po raz pierwszy ponad 110 lat temu lampa szczelinowa została wykorzystana.
8
Content available remote Podstawowe patologie rogówki. Cz. 1, Anatomia i fizjologia rogówki
PL
Znajomość poszczególnych struktur gałki ocznej pozwala lepiej zrozumieć proces widzenia oraz zmiany w nim zachodzące w przypadku patologii narządu wzroku. Ważnym elementem układu optycznego oka jest rogówka – przezroczysta, awaskularna część błony włóknistej budująca wraz z twardówką ścianę gałki ocznej. Dzięki cienkiej warstwie filmu łzowego, który pokrywa rogówkę, uzyskiwana jest nie tylko gładka powierzchnia optyczna, ale także możliwe jest prawidłowe funkcjonowanie tej struktury.
EN
Multiscale in silico modeling of the cell-tissue-organ units is an emerging area of research with the potential to improve our understanding of various disease pathogenesis. Using a multiscale modeling approach, we developed a computational model of the human cornea to investigate how the application of macroscale loads may alter the micro-mechanical environment of the cells. We then utilized the multiscale model to study the effect of physiological and non-physiological mechanical loading conditions such as intraocular pressure (IOP) loading, IOP spike, and eye-poking on the corneal cells. On comparing the results obtained under increased IOP and eye-poking loading, we observed large differences in the averaged principal stress magnitudes in the immediate vicinity of the cell through the thickness of the cornea. On the other hand, our model predicted that under physiological IOP loading, the average principal strain magnitudes in the immediate vicinity of the cell remained almost constant irrespective of the cell location in the stroma. To our knowledge, this is the first study that investigates the effect of mechanical loading on the corneal cells through a multiscale modeling framework. Our computational multiscale cornea model provides a platform to perform virtual experiments and test hypotheses to further our understanding of the potential mechanical cause of multiple diseases in the cornea.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.