Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  parametry pracy pomp
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Pompy znajdują zastosowanie niemal w każdej dziedzinie życia, poczynając od małych konstrukcji stosowanych np. w układach spryskiwaczy samochodu, po duże, kluczowe, wykorzystywane np. w obiegach elektrowni atomowych. Pompy stały się maszynami tak powszechnymi, że konsumują niemal 30% całej energii zużywanej w przemyśle [1]. Z tego względu niezmiernie istotne jest takie projektowanie ich elementów przepływowych, aby osiągały możliwie najwyższą sprawność, przy spełnieniu pozostałych kryteriów konstrukcyjnych (np. antykawitacyjnych).
PL
W artykule określono parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców. Skupiono się na ciepłowniach z kotłami wodnorurkowymi, które są najczęściej stosowane w Polsce (typu WR i WLM). Szczegółowo przeanalizowano warunki hydrauliczne, które muszą być zapewnione w sieci ciepłowniczej również w zależności od ukształtowania terenu. Określono też zakres zmian przepływu wody sieciowej w sieci ciepłowniczej w zależności od przyjętego wykresu regulacyjnego. Omówiono wpływ przepływów wody sieciowej na niezbędne ciśnienie dyspozycyjne w źródle ciepła i zużycie energii elektrycznej do napędu pomp obiegowych.
PL
W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o sterowaniu parametrami (wysokością podnoszenia i wydajnością) pomp obiegowych w ciepłowniach (tzw. układ klasyczny). Analizę przeprowadzono na podstawie parametrów pracy rzeczywistego systemu ciepłowniczego. Szczególną uwagę zwrócono na lokalizację punktu w sieci ciepłowniczej, w którym najlepiej stabilizować ciśnie dyspozycyjne do sterowania wysokością podnoszenia pomp obiegowych w ciepłowni.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.