Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 59

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  packaging recycling
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
PL
Oczekuje się, że ok. 6-8 mld euro rocznie wpłynie do budżetu ogólnego Unii Europejskiej z nowej opłaty od niepoddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych. Danina ta, potocznie nazwana plastic tax, jest elementem składki członkowskiej Plastic Levy.
PL
Międzynarodowa firma energetyczna Total, dostawca technologii recyklingu tworzyw sztucznych Recycling Technologies, a także światowe marki Nestlé i Mars połączyły się w celu opracowania innowacyjnej metody recyklingu chemikaliów przemysłowych we Francji.
PL
Gdy osiągnęliśmy szczyt konsumpcji tworzyw sztucznych, zamiana plastikowej słomki na papierową zwyczajnie nie wystarczy. W ramach GOZ firmy wspólnie tworzą na masową skalę alternatywne rozwiązania oparte na włóknach. Wśród nich sojusz 4evergreen, którego celem jest zwiększenie świadomości na temat korzyści płynących z takich materiałów opakowaniowych.
PL
Pod koniec stycznia tego roku Ministerstwo Klimatu zorganizowało kolejne spotkania konsultacyjne dotyczące wdrażania strategii rozszerzonej odpowiedzialności producenta oraz stworzenia systemu kaucyjnego dla opakowań po napojach. W dialogu z resortem udział wzięli liczni przedstawiciele wszystkich branż i sektorów zainteresowanych usprawnieniem obecnego systemu gospodarowania opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Czy liczba głosów pojawiających się w dyskusji faktycznie przełoży się na urealnienie ministerialnej propozycji?
PL
Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) jako idea doskonale zrównoważonego środowiskowo systemu konsumpcyjno-produkcyjnego dzięki aktywności mediów (zarówno branżowych, jak i codziennych) oraz rozmaitych stowarzyszeń i organizacji, zwanych często non profit, urosła do rangi panaceum na rozpasany konsumpcjonizm gatunku ludzkiego. Gatunku, który zdominował naszą planetę.
PL
W świadomości przeciętnego konsumenta korzystającego z torebek plastikowych, służących najczęściej do przenoszenia produktów żywnościowych, biodegradowalny plastik, z którego są wykonane, ulega po pewnym ? dłuższym lub krótszym ? czasie całkowitemu rozłożeniu. Teoretycznie więc przestaje być zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Ale czy tak jest naprawdę?
PL
Od ekoprojektu, przez odpowiedzialną produkcję opakowań z wprowadzanym na rynek towarem, aż po łatwo recyklingowalny odpad stający się pożądanym surowcem wtórnym – tak powinien wyglądać współczesny obieg opakowania, powiązany z rozszerzoną, a więc realną, odpowiedzialnością producenta za swoje wyroby. W Polsce ten ideał niewiele ma wspólnego z rzeczywistością – to jeden z licznych wniosków, jakie pojawiły się podczas 20. Forum Energii i Recyklingu, które w formule on-line redakcja „Energii i Recyklingu” przeprowadziła w dniach 21-22 października br.
PL
Od kilku miesięcy w Ministerstwie Klimatu trwają prace nad przygotowaniem nowego systemu ROP, który powinien spełniać wymagania dyrektyw unijnych, w tym art. 8a ramowej dyrektywy w sprawie odpadów (2008/98/WE). Jednocześnie ma on prowadzić do stopniowego wzrostu masy odpadów opakowaniowych przetwarzanych w procesie recyklingu. W związku z tym, że ok. 55% wszystkich opakowań wprowadzanych na rynek trafia do gospodarstw domowych, gminy pełnią ważną funkcję we wdrożeniu nowego systemu ROP.
PL
Opakowania aluminiowe osiągają jedne z najwyższych poziomów recyklingu w Polsce, z łatwością spełniając unijne normy. Według najnowszych danych za 2018 r., wyniósł on 64%. Branża aluminiowa jest przekonana, że ten wynik można polepszyć nawet o 16%, utrzymując sprawnie funkcjonujący obrót komercyjny w punktach skupu oraz wprowadzając nowe rozwiązania dla sortowni i spalarni.
PL
Z punktu widzenia ochrony środowiska najlepszym opakowaniem jest takie, którego nie ma. Nieistniejące opakowanie gwarantuje bowiem brak powstania w przyszłości odpadu opakowaniowego, wymagającego zbiórki i dalszego zagospodarowania. To jednostronne spojrzenie nie ma oczywiście zastosowania w życiu codziennym.
PL
Coraz wyższe poziomy recyklingu odpadów opakowaniowych są wynikiem chęci zmniejszenia ich oddziaływania na środowisko. Kluczowa kwestią nie jest więc zebranie odpadów, a zapewnienie ponownego użycia tych opakowań lub poddanie ich recyklingowi. Spotkanie branży, takie jak 10. Międzynarodowa Konferencja „Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów”, nie tylko pozwala na zdobycie nowej wiedzy w zakresie gospodarowania odpadami, ale także jest okazją do wymiany opinii i przemyśleń na temat całego rynku. Interesującą częścią tegorocznej Konferencji były dyskusje i prezentacje dotyczące systemów rozszerzonej odpowiedzialności producentów za produkty w opakowaniach oraz za produkty z tworzyw sztucznych.
PL
W czerwcu 2018 roku w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowane zostały nowe dyrektywy środowiskowe, określające między innymi aktualne cele i wymagania dotyczące gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Jednym z głównych założeń tych dyrektyw, znanych pod nazwą ?pakietu odpadowego?, jest wdrożenie innowacyjnej koncepcji gospodarczej, czyli gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) oraz powiązanej z nią strategii rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), obejmującej wprowadzane opakowania i wytwarzane odpady opakowaniowe.
PL
Jak wiadomo, 23 lutego br. Rada UE wstępnie zatwierdziła zmiany w sześciu dyrektywach odpadowych, które mają zaostrzyć normy dotyczące recyklingu odpadów komunalnych i opakowaniowych oraz ograniczyć ich składowanie. Oznacza to, że każdego roku będzie wzrastać masa odpadów przeznaczonych do przetworzenia w procesie recyklingu, niezależnie od tego, czy będzie to opłacalne dla ich wytwórców, czy nie. Oczywiste jest więc, że w nowym systemie zakłady recyklingu będą pełniły bardzo istotną funkcję. To ich ilość i wykorzystanie przez nie innowacyjnych technologii będzie czynnikiem decydującym o tym, czy Polska wywiąże się z unijnych zobowiązań.
PL
Ministerstwo Środowiska prowadzi obecnie analizy dotyczące możliwości wprowadzenia w Polsce systemu obowiązkowej kaucji na jednorazowe opakowania po napojach. Jakie wiążą się z tym zmiany, by system mógł funkcjować w Polsce w sposób efektywny? W strumieniu odpadów komunalnych, generowanych codziennie przez miliony Polaków, najcenniejszą grupą są odpady opakowaniowe. Szacuje się, że ich ilość przekracza 3 mln ton, z czego połowa to jednorazowe opakowania po napojach (głównie butelki PET oraz puszki aluminiowe). Dziś opakowania te są zbierane selektywnie z gospodarstw domowych, jednak system ten jest daleki od ideału. Oznacza to, że wiele frakcji odpadów ulega zanieczyszczeniu, np. papier ulega rozmoczeniu i traci swoje właściwości, butelki szklane się tłuką, tworzywa sztuczne ulegają zmoczeniu i zanieczyszczeniu odpadkami organicznymi. Tak zmieszane odpady są transportowane do regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK) i w większości podlegają sortowaniu. Koszt pozyskania tony takich surowców, z uwzględnieniem odbioru pojemników z gospodarstw domowych, przeładunku i sortowania, wynosi ok. 300-350 zł. Wartość tak uzyskanych surowców jest o ok. 25% niższa w wyniku ich zanieczyszczenia, również w procesie transportu w śmieciarkach i sortowania na liniach automatycznych. Szacuje się też, że ok. 20% masy odpadów nie jest w tym procesie w ogóle odzyskiwana i trafia bezpośrednio na składowiska. Coraz wyższe poziomy recyklingu (70% w 2030r.), narzucane krajom członkowskim przez Unię Europejską, stawiają Polskę przed wyzwaniami stworzenia efektywnego wsparcia systemu gospodarki odpadami.
PL
Poziomy odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych pochodzące z gospodarstw domowych – czy realne będzie ich osiągnięcie w najbliższych latach?
PL
Z prof. dr. hab. inż. Stanisławem Tkaczykiem, dyrektorem Instytutu Badawczego Opakowań COBRO oraz prezesem Polskiej Izby Opakowań, rozmawiają Judyta Więcławska i Katarzyna Gorwa.
PL
Propozycje KE dotyczące nowej dyrektywy unijnej już teraz wymuszają podjęcie konkretnych zmian w sposobie myślenia o odpadach w naszym kraju. Skala tych zaproponowanych przez Komisję Europejską (KE) zachęca do tego, by przyjrzeć się zapisom i rozpocząć dialog pomiędzy zainteresowanymi. W związku z tym Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań 27 listopada br. zorganizował w Warszawie konferencję „Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta w świetle nowej dyrektywy opakowaniowej”. Spotkanie ma stać się prawdziwym „starting pointem” dyskusji szerokiej reprezentacji przemysłu nad kształtem przyszłego systemu gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. W konferencji udział wzięło ok. 100 osób, wśród których znaleźli się przedstawiciele przedsiębiorców wprowadzających na polski rynek produkty w opakowaniach (producentów, wewnątrzwspólnotowych nabywców, importerów oraz sieci handlowych), a także stowarzyszeń, izb i związków grupujących polski przemysł.
PL
Niewątpliwie najważniejszą zmianą w proponowanej przez Komisję UE nowelizacji pakietu dyrektyw odpadowych jest, o dziwo, czas. Chyba jeszcze nigdy nie mieliśmy w tej sferze kompetencji UE tak jasno i długofalowo zakreślonej perspektywy. Na pierwszy rzut oka wydaje się to się wręcz modelowym działaniem – czyż nie słyszymy ciągle utyskiwań na szybko zmieniające się prawo?
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.