Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  packaging recovery
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
3
Content available remote Packaging waste in Poland - current status and perspective
EN
The article presents the results of research, whose aim was to answer the question of how changing consumer trends affect the implementation of the requirements of the Waste Act and the Act on packaging and packaging waste. The new EU directive enacted in July 2014 tightens the requirements towards waste management in the EU, and this is especially evident in the increased levels of recovery and recycling of packaging waste. Surveys performed among students showed a high correlation between ignorance in the recovery and recycling of packaging waste and increasing level of efficiency in waste management. Surveys conducted among students and analysis of literature data show the relationship between environmental awareness of respondents and the level of effectiveness in the management of packaging waste.
PL
W artykule zaprezentowano wyniki badań, których celem było uzyskanie odpowiedzi na pytanie w jaki sposób zmieniające się trendy konsumpcyjne wpływają na realizację wymagań ustawy o odpadach i ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Nowa dyrektywa UE uchwalona w lipcu 2014 roku zaostrza wymagania wobec prowadzonej gospodarki odpadami w krajach UE, a szczególnie jest to widoczne w zwiększonych poziomach odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych. Badania ankietowe przeprowadzone wśród studentów oraz analiza danych literaturowych wykazują zależność pomiędzy świadomością ekologiczną ankietowanych a poziomem efektywności w gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi.
4
Content available remote Czas odwrócić ten trend
PL
Na stronach internetowych Ministerstwa Środowiska 26 listopada 2008 r. został opublikowany kolejny projekt ustawy z 19 listopada 2008 r. pod tytułem "Projekt ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi". Ustawa ta (w skrócie opakowaniowa) ma w dużej mierze kontynuować rozwiązania prawne zawarte w dwóch podstawowych aktach regulujących gospodarowanie opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
PL
Źródeł "Zielonego punktu" należy poszukiwać w Niemczech, gdzie z końcem lat 80. wprowadzono "ustawę opakowaniową". Powstała wówczas organizacja odzysku opakowań Duales System Deutschland, której przyznano znaczne dotacje państwowe na uruchomienie działalności. Organizacja ta przedstawiła propozycję, aby na opakowaniach, których recykling jest nie tylko łatwiejszy technologicznie, ale i bardziej opłacalny, nanosić logo - "Zielony punkt". Logo to DSD zarejestrowała na swoją rzecz w Niemieckim Urzędzie Patentowym jako znak towarowy na początku lat 90.
PL
Zagadnienia związane z zagospodarowaniem opakowań poużytkowych obejmują szereg problemów technicznych, organizacyjnych i prawnych. Istotną rolę odgrywają przepisy prawne, wyznaczające ramy, do których należy dopasować rozwiązania organizacyjne i techniczne. Bardzo często przepisy narzucają rozwiązania uznawane za najbardziej korzystne z punktu widzenia ochrony środowiska, ale często odmienne od sposobów, które mogłyby być stosowane.
PL
Już po raz drugi Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań podejmuje inicjatywę oceny organizacji odzysku działających na polskim rynku. Inicjatywa ta bez wątpienia jest słuszna, bo liczba działających organizacji jest ogromna i chyba nikomu dokładnie nie znana. Przedsiębiorcy niejednokrotnie trudno jest dokonać spośród nich wyboru.
PL
Krajowy rynek odpadów opakowaniowych jest rynkiem dynamicznym, o stosunkowo dużym potencjale rozwojowym. Łączną masę opakowań wprowadzonych na rynek z wyrobami w 2002 r. można szacować na poziomie 3,44 mln ton, z tej liczby ok. 3 mln ton odpadów opakowaniowych winno być objęte ustawą o obowiązkach przedsiębiorców.
PL
Polska ma zaledwie 3 lata na zbudowanie systemu odzysku i recyklingu zużytych opakowań, który zapewni pełne wprowadzenie w życie dyrektyw unijnych oraz przepisów prawa polskiego w tym obszarze.
PL
Opakowania wykonane z metalu stanowią zaledwie 4% masy strumienia odpadów opakowaniowych wytwarzanych rocznie przez statystycznego mieszkańca Polski. Pośród opakowań metalowych mamy do czynienia ze stalą i aluminium. Dla obu materiałów można zastosować podobne procesy odzysku. Jednak to aluminium jest liderem, dla którego najważniejszym sposobem odzysku jest "gotówka za puszki". Materiał ten odzyskiwany jest w oparciu o swoją wartość. W punkcie skupu można uzyskać ok. 3 zł za kilogram (60 puszek aluminiowych po napojach).
PL
Do grupy opakowań wielomateriałowych można zaliczyć zróżnicowaną grupę materiałów opakowaniowych. W przemyśle mleczarskim i przy produkcji soków powszechnie wykorzystuje się kartony do płynnej żywności, w przemyśle spożywczym laminaty z folii, papieru i aluminium (zupki z torebki, opakowania do chipsów), a w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym również materiały zespolone (reklamówki kremów, worki aseptyczne).
PL
Celem programu jest opracowanie i wdrożenie kompleksowego systemu zbiórki, odzysku i unieszkodliwiania opakowań po środkach niebezpiecznych. Przez środki niebezpieczne rozumie się zdefiniowane w ustawie o opakowaniach i odpadach opakowaniowych substancje i preparaty chemiczne. Program dotyczy opakowań poużytkowych po środkach niebezpiecznych objętych kaucją, stanowiących w wielu przypadkach odpady niebezpieczne.
PL
Jednym z elementów dostosowywania polskiej gospodarki do wymogów Unii Europejskiej stało się wdrożenie nowego systemu zagospodarowywania odpadów opakowaniowych. Głównym celem podjętych w 2002 r. działań było nie tylko spełnienie wymogów akcesyjnych, ale także, a może nawet przede wszystkim, zmniejszenie obciążenia środowiska ciągle rosnącym strumieniem odpadów opakowaniowych. Przyjęte przez Polskę i uzgodnione z Brukselą wyzwania są bardzo ambitne i zakładają znaczący postęp w odzysku i recyklingu tego strumienia odpadów. Określone ustawowo i w pełni kwantyfikowane cele mają być osiągnięte w 2007 r., podobnie jak w wielu innych krajach kandydackich.
PL
W latach poprzedzających implementację prawa UE do prawa polskiego nie było obowiązku sprawozdawczego w zakresie odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych. Małe i średnie firmy po okresie transformacji widziały możliwość rozwoju w nowej dziedzinie działalności, jaką była selektywna zbiórka. Stworzyły one system odzysku, bazując na producentach posiadających odpady opakowaniowe. Producenci wyrobów w opakowaniu nie mieli obowiązku sprawozdawczego w zakresie masy opakowań wprowadzonych do sprzedaży. Firmy zajmujące się odzyskiem i recyklingiem nie posiadały obowiązku sprawozdawczego dotyczącego masy odpadów opakowaniowych przekazanych do recyklingu.
PL
Już po raz trzeci w czasie targów Taropak 2004 w Poznaniu, na organizowanym przez wydawcę miesięcznika "Recykling" - Abrys sp. z o. o. oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie Seminarium "Opakowania a ekologia", spotkali się wszyscy zainteresowani problemami odzysku i recyklingu opakowań. Współorganizatorami seminarium byli: Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku, Stowarzyszenie Forum Opakowań Szklanych oraz Stowarzyszenie Papierników Polskich. Tegorocznym tematem spotkania był Narodowy Program Zapewnienia Odzysku Opakowań.
PL
Dwuletni okres funkcjonowania ustawy o obowiązkach przedsiębiorców oraz ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych upoważnia do przeprowadzania ocen efektywności tworzonego systemu odzysku i recyklingu oraz poprawności przyjętych uregulowań prawnych. Płaszczyznami oceny mogą być: sposób realizacji bieżących obowiązków w zakresie odzysku i recyklingu, możliwości wywiązania się z bieżących i docelowych wymogów, co do poziomu odzysku i recyklingu, a także wydajność oraz dostępność źródeł finansowania budowy i funkcjonowania systemu.
PL
Kartony do płynnej żywności od kilku lat w naszym kraju są w powszechnym użyciu. Służąc do przechowywania szybko psujących się produktów, takich jak mleko i soki, bez konieczności zachowania warunków chłodniczych są również idealne do transportu i magazynowania. Niestety, z punktu widzenia środowiska sprawiają nam sporo kłopotów. Jak postępować z opakowaniami, które składają się z warstw wykonanych z kilku różnych materiałów, na domiar złego bardzo mocno ze sobą scalonych? Przykład naszych północnych sąsiadów - Szwedów pokazuje, że kartony do płynnej żywności nie muszą być obciążeniem dla środowiska. O tym i kilku innych faktach redakcja "Recyklingu" miała okazję przekonać się podczas wyjazdu studyjnego do Szwecji.
PL
W nawiązaniu do wcześniejszych artykułów, przedstawiających różne prawne wdrożenia Dyr. 94/62/EC w krajach członkowskich Unii, przedstawiamy jak bardzo szczegółowe mogą być przepisy w kraju, który nie był członkiem Unii, ale jednak zadbał swoimi prawnymi rozwiązaniami o ochronę środowiska w dziedzinie gospodarki odpadami.
PL
Troska o ochronę środowiska była główną przyczyną powołania do życia Duales System Deutschland (DSD). Działania DSD doprowadziły do wzrostu odpowiedzialności producentów za produkowane wyroby, przy zapewnieniu odpowiedniej wydajności i jakości oferowanych usług. Zapobiegły również powszechniejszemu składowaniu na wysypiskach opakowań, m.in. po napojach, detergentach i proszkach do prania, które mogą być poddane recyklingowi.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.