Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  packages collection
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Mijają kolejne miesiące zastoju w gospodarce odpadami, a przedtem nie były dostrzegane zgłaszane uwagi o możliwości zaistnienia obecnej sytuacji. Wiele zakładów z branży gospodarki odpadami, które ograniczają masę składowanych odpadów, a tym samym wypełniają zobowiązania Polski, zostało pozostawionych bez pomocy państwa.
PL
Krajowy rynek odpadów opakowaniowych jest rynkiem dynamicznym, o stosunkowo dużym potencjale rozwojowym. Łączną masę opakowań wprowadzonych na rynek z wyrobami w 2002 r. można szacować na poziomie 3,44 mln ton, z tej liczby ok. 3 mln ton odpadów opakowaniowych winno być objęte ustawą o obowiązkach przedsiębiorców.
PL
Zebrane w systemach selektywnej zbiórki opakowania szklane można przetworzyć na nowe praktycznie w 100%. Jednak, aby było to możliwe, konieczne jest oddzielne zbieranie szkła bezbarwnego i kolorowego. Wynika to z faktu, iż przetapianie na nowe opakowania lub inne wyroby jest dziś praktycznie jedynym sposobem recyklingu szkła. Stłuczki ze zmieszanych bezbarwnych i kolorowych opakowań szklanych nie da się zastosować do produkcji opakowań bezbarwnych, co jest istotne, bo ok. 80% zamawianych w polskich hutach szkła opakowaniowego butelek i słoików to produkty ze szkła bezbarwnego.
PL
Opakowania wykonane z metalu stanowią zaledwie 4% masy strumienia odpadów opakowaniowych wytwarzanych rocznie przez statystycznego mieszkańca Polski. Pośród opakowań metalowych mamy do czynienia ze stalą i aluminium. Dla obu materiałów można zastosować podobne procesy odzysku. Jednak to aluminium jest liderem, dla którego najważniejszym sposobem odzysku jest "gotówka za puszki". Materiał ten odzyskiwany jest w oparciu o swoją wartość. W punkcie skupu można uzyskać ok. 3 zł za kilogram (60 puszek aluminiowych po napojach).
PL
Celem programu jest opracowanie i wdrożenie kompleksowego systemu zbiórki, odzysku i unieszkodliwiania opakowań po środkach niebezpiecznych. Przez środki niebezpieczne rozumie się zdefiniowane w ustawie o opakowaniach i odpadach opakowaniowych substancje i preparaty chemiczne. Program dotyczy opakowań poużytkowych po środkach niebezpiecznych objętych kaucją, stanowiących w wielu przypadkach odpady niebezpieczne.
PL
Minął drugi rok funkcjonowania nowych rozwiązań strukturalnych, prawnych i finansowych w zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi. To dobry moment na podsumowanie tego krystalizującego się sektora oraz na analizę wydarzeń, do jakich doszło na przestrzeni ostatnich miesięcy.
PL
Tegoroczna akcja "Sprzątamy Mazury" odbywać się będzie w ramach ogólnopolskiej kampanii prowadzonej przez Fundację Szansa "Dbaj o świat". Przesłanie jest bardzo proste i można zamknąć je w prostym haśle, które towarzyszy naszym działaniom: "Nie śmieć człowieku, bądź w porządku ...". To przecież od kultury osobistej każdego z nas zależy, w jakim stanie pozostawimy leśną polanę, biwak, pole namiotowe czy brzeg jeziora po spędzonym tam urlopie.
PL
1 stycznia 2002 roku weszła w życie Ustawa z 11 maja 2001 roku o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (DzU z 22 czerwca 2001 r.) która w rozdziale 4 traktuje o obowiązkach sprzedawcy i użytkownika produktów opakowaniowych. Ustawa nakłada na jednostki handlu detalicznego obowiązek m.in. przekazania swoim klientom informacji o dostępnych systemach zwrotu, zbiórki i recyklingu opakowań, co najmniej przez wywieszenie odpowiedniej informacji w miejscu sprzedaży.
PL
Republika Czeska przyjęła Wytyczną EC94/62 o opakowaniach i odpadach opakowaniowych w przygotowywanej ustawie. Dotyczy ona odpadów z opakowań i pod presją przepisów prawnych zmusza do ograniczania ich objętości i masy oraz zawartości w nich szkodliwych substancji. Projekt ustawy (w czerwcu odbyło się w Parlamencie RC pierwsze czytanie) będzie dotyczył całego obiegu zużytych opakowań w przyrodzie, włącznie z ich dystrybucją. Będzie on również oparty na normach CEN dot. opakowań. Przedstawimy w skrócie powyższą ustawę, która będzie wprowadzona w życie z dniem 01.01.2002.
PL
Na terenie Polski jedynie 5% odpadów komunalnych poddawanych jest procesowi powtórnego przerobu. Pozostałe odpady składowane są na lepiej lub gorzej urządzonych wysypiskach.
PL
Podobnie jak w innych krajach problem odpadów opakowaniowych wystąpił również w Austrii a pierwsze próby rozwiązania problemu podjęte były już w roku 1993. W rozporządzeniu z 01.10.1993 roku odpowiedzialnym za gospodarkę odpadami opakowaniowymi ustawodawca uczynił producenta i importera. Generalnym celem rozporządzenia było przejęcie odpowiedzialności za materiał opakowaniowy, przez oszczędne stosowanie opakowań, budowę systemu zbiórki na terenie całego kraju oraz ponowne zastosowanie lub wykorzystanie opakowań.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.