Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  package recovery
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Ministerstwo Środowiska na swoich stronach internetowych opublikowało projekt Ustawy z 27 maja 2011 r. o gospodarowaniu opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. W pierwszej części artykułu przedstawiony zostanie krótki opis ustawy, jak i definicja „opakowania”. Zgodnie z uzasadnieniem opublikowanym na stronach internetowych Ministerstwa Środowiska1, projekt ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, został przygotowany na podstawie przyjętych przez Radę Ministrów 16 listopada 2010 r. założeń projektu ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Stanowi on wdrożenie postanowień dyrektywy 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 20 grudnia 1994 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych („dyrektywa opakowaniowa”).
PL
Bieżąca analiza systemu recyklingu w Polsce wskazuje, że występuje w nim wiele "obszarów dziewiczych" do zagospodarowania. Brak świadomości i wiedzy na temat recyklingu powoduje, że jego potencjał jest niewykorzystany. Istotnym mankamentem systemu recyklingu jest również brak autorytetów i stosunkowo niewielkie wsparcie ze strony nauki w zakresie ekologistyki.
PL
W UE zagadnienia związane z odpadami opakowaniowymi reguluje dyrektywa 94/62 o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Najważniejszym, wynikającym z niej obowiązkiem jest zapewnienie odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu odpadów. W trakcie negocjacji Polska zobowiązała się do przyjęcia unijnego porządku prawnego, co oznacza, że od 1 maja 2004 r. w kraju obowiązują przepisy analogiczne do innych krajów UE.
PL
Nowelizacja ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej, a także regulacje prawne w aspekcie obowiązków przedsiębiorców były głównym tematem spotkania szkoleniowego "Opakowania a środowisko", organizowanego przez Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań.
PL
Ustawowo określone poziomy odzysku i recyklingu opakowań szklanych zobowiązują producentów, operatorów oraz recyklerów do wspólnych działań na rzecz ochrony środowiska. Najpopularniejszą metodą odzysku odpadów opakowaniowych ze szkła jest selektywna zbiórka, którą organizują zarządy gminne i miejskie.
PL
Obecnie prawie 40% gmin prowadzi selektywną zbiórkę odpadów opakowaniowych z papieru, szkła i plastiku. Niestety, jakość i efektywność tego procesu jest na ogół niska. Działania te często nie są spójne z ogólnym modelem usuwania odpadów komunalnych, a czasami wręcz wzajemnie się wykluczają.
PL
Ostatnie zmiany w przepisach dotyczących zagospodarowania odpadów istotnie wpłynęły na tworzenie i funkcjonowanie systemów logistycznych, wykorzystywanych w gospodarce odpadami opakowaniowymi. Zmieniły też podejście do odzysku i recyklingu tych odpadów, podnosząc znaczenie ich energetycznego wykorzystania.
PL
Po czterech latach, w wyniku realizacji upoważnienia ustawowego wynikającego z ustawy o odpadach, pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami opakowaniowymi. Określa on zasady zbierania i magazynowania oraz sposoby odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych z papieru, szkła, tworzyw sztucznych i metali (aluminium, stali), wielomateriałowych oraz z drewna.
PL
Ustawa o obowiązkach przedsiębiorców zobowiązuje przedsiębiorców wprowadzających na terytorium kraju produkty w opakowaniach do osiągnięcia w 2007 r. 50-procentowego poziomu odzysku. Jednocześnie w Traktacie Akcesyjnym o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej pojawiło się zobowiązanie do osiągnięcia przejściowych poziomów odzysku w latach 2004-2006. Pozostaje jednak pytanie, na ile realne są szanse osiągnięcia przez Polskę wymaganych poziomów odzysku?
PL
Ostatnio w fachowym czasopiśmie branży opakowaniowej ukazał się artykuł na temat recyklingu PET-u, w którym opisano najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie. Wśród wymienianych metod zastosowania materiału z odzysku przedstawiono formowanie folii wielowarstwowych. Nie zwrócono uwagi na fakt, że stosowne przepisy regulują możliwość stosowania tworzyw z recyklingu do materiałów opakowaniowych i opakowań mających kontakt z żywnością.
PL
Ideą przewodnią budowanego systemu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych jest oparcie go na mechaniźmie rynkowym i kształtowanie - poprzez bodźce o charakterze ekonomiczno-finansowym - pożądanych postaw podmiotów zobowiązanych. Mają one charakter motywacyjno-sankcyjny, a instrumenty prawne zostały ograniczone do podmiotu i przedmiotu obowiązków.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.