Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 47

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  pacjenci
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Odpowiedzialność, edukacja, empatia i komunikacja
PL
Empatia specjalisty, wiedza i doświadczenie, medycyna oparta na dowodach, odpowiedzialność pacjenta za własne zdrowie, edukacja rodziców; potrzeba wzajemnej komunikacji – myśląc o tym, jak wiele jest tematów / zagadnień, które chciałabym poruszyć, pragnę zaprosić nas jako środowisko specjalistów ochrony wzroku do szerokiej akcji. Zmianę zacznijmy od siebie!
2
Content available remote Pomiar parametrów montażowych. Cz. 2
PL
Rozstaw źrenic i wysokość montażowa to niezbędne parametry wymagane do prawidłowego montażu soczewki okularowej. Jednak w celu zapewnienia optymalnego widzenia należy również uwzględnić ułożenie soczewki przed okiem pacjenta. W przypadku, gdy oś widzenia przechodzi przez środek optyczny soczewki pod pewnym kątem, pojawia się aberracja: astygmatyzm wiązki skośnej. Wartość tej aberracji dla soczewki sferycznej o mocy D i współczynniku załamania światła materiału n może zostać policzona ze wzorów Coddingtona [3].
3
Content available remote Widzenie obuoczne – analiza graficzna. Próba digitalizacji
PL
W celu diagnozy i prowadzenia pacjentów z problemami z widzeniem obuocznym wielu optometrystów stosuje analizę graficzną. Jest to wygodny sposób gromadzenia i przechowywania danych, jak również świetne narzędzie do analizy. Niniejsze opracowanie nie porusza kwestii procedur refrakcji, tj. pomiarów parametrów niezbędnych do przeprowadzenia analizy.
4
Content available remote Potęga teraźniejszości – edukacja
PL
Kolejny numer, kolejna jesień, kolejny początek roku szkolnego... kolejny Światowy Dzień Wzroku... A ja tu i teraz ze swoim laptopem zastanawiam się nad tym, jak rozpocząć ten felieton, o czym napisać i co z przeczytanych doniesień naukowych Państwu przybliżyć. Moim marzeniem na ten czas i na tę jesień jest edukacja, edukacja nas specjalistów, edukacja naszych pacjentów, edukacja ich rodzin, edukacja urzędników i decydentów.
5
Content available remote Nowe narzędzie dla osób pracujących z pacjentami po przebytych urazach mózgu
PL
Od 2018 roku prowadzę badania związane z urazowymi uszkodzeniami mózgu (ang. Traumatic Brain Injury, TBI) wśród żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych. Dzięki współpracy z fundacją „Sprzymierzeni Z GROM” dostałem możliwość bezpośredniego zapoznania się z wpływem urazów na funkcjonowanie poszkodowanych. Praca z fundacją dała możliwość zaprezentowania optometrii w hermetycznym środowisku służb mundurowych. W 2019 roku, podczas II Międzynarodowego Sympozjum TBI i PTSD, wraz z prof. Willisem C. Maplesem (OD, MS FAOO, FCOVD) i dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, po raz pierwszy w środowisku wojskowym przedstawiliśmy zakres pracy optometrystów oraz charakterystykę optometrycznej terapii widzenia. W 2021 roku w ramach III edycji Defence24Day & SOFEAST (wiodącej konferencji branży obronnej i sektora bezpieczeństwa) odbyło się III Międzynarodowe Sympozjum TBI&PTSD. Podczas sympozjum przedstawiłem zaktualizowane informacje odnośnie możliwości optometrycznej rehabilitacji pacjentów po przebytych urazach mózgu. Wysłuchaliśmy również wciągających prezentacji zagranicznych specjalistów. Na panelu optometrycznym swoimi doświadczeniami podzielił się prof. Willis C. Maples oraz prof. Hannu Laukkanen (OD, MEd FAAO, FCOVD-A).
6
Content available remote Korekcja pryzmatyczna w praktyce optyka, cz. 2
PL
W pierwszej części artykułu [6] opisana została metoda decentracji pryzmatycznej przy użyciu podziałki kątowej [9]. Ta technika jest bardzo dobra do zrozumienia działania decentracji. W codziennej praktyce może okazać się zbyt czasochłonna i mało dokładna. Lepiej skorzystać z gotowych rozwiązań, jakie oferuje nawet najprostszy dioptromierz lunetowy bez kompensatora pryzmatycznego.
7
Content available remote Etyka w zawodzie optometrysty – skrócony kodeks
PL
Definicja zawodu zaufania publicznego to „profesja o wysokim znaczeniu społecznym, wymagająca odpowiednich kwalifikacji zawodowych i zdrowotnych oraz wysokich standardów moralnych i etycznych”. I chociaż zawód optometrysty prawnie nie jest zaliczany do tej grupy zawodów (w przeciwieństwie do zawodu fizjoterapeuty czy diagnosty laboratoryjnego), to jednak specjalistyczne kwalifikacje wymagane od absolwenta optometrii i specyfika pracy z pacjentem wymagają od niego również właściwej postawy moralnej i etycznej. Wychodząc z takiego założenia Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki już w 2016 roku wprowadziło kodeks etyki optometrii, przygotowany na wzór kodeksów etyki innych zawodów medycznych.
8
Content available remote Ciekawe przypadki w gabinecie optometrycznym
PL
Tym razem: siła skiaskopu. Czy autorefraktometr wysłał skiaskop do lamusa? Większość odpowie, że tak. Część autorefraktometrów działa nawet na podobnej zasadzie. Poza metodą różnica między tymi badaniami polega na tym, kto podejmuje decyzje: Ty czy urządzenia? Autorefraktometr jest pięknym przyrządem przyspieszającym pracę, jednak ograniczając się do niego rezygnujesz z podjęcia decyzji, nie obserwujesz, jak działają oczy w stanie aktywnym. Czy ma to tak duże znaczenie? Czasem średnie, ale bywa, że jest decydujące w akceptacji korekcji. Tym razem omówię przypadek niedowidzącego oka. Jeśli widzenie jest słabe, to odpada metoda subiektywna – pacjent widzi na tyle niewyraźnie, że nie potrafi Ci pomóc w określeniu wady. Bardzo często w takich przypadkach usiłujesz zrzucić decyzję na autorefraktometr. Nie jest to takie dziwne – jedyny pomiar, który Ci zostaje, to pomiar obiektywny. Jednak autorefraktometr stosuje pomiar jednooczny i ignoruje działanie peryferii. Może to jednak wystarczy przy słabej ostrość jednego oka. W końcu w takim przypadku jego wpływ na dwuoczne widzenie powinien być mały. Ale "mały" to kwestia względna.
PL
Praca badawcza poświęcona świadomości osób miopijnych w dziedzinie krótkowzroczności oraz analizie roli specjalistów w budowaniu wiedzy pacjentów. Przedstawiono w niej epidemiologię oraz czynniki ryzyka rozwoju i progresji miopii, ze szczególnym uwzględnieniem zmian spowodowanych przez pandemię COVID-19. Przybliżono schemat postępowania, zaproponowany przez The International Myopia Institute (IMI), który obejmuje regularne wizyty optometryczne i okulistyczne, a także szereg badań diagnostycznych. W ramach pracy dokonano analizy świadomości pacjentów krótkowzrocznych na temat miopii. W tym celu przeprowadzono ankietę, zawierającą pytania dotyczące częstości konsultacji optometrycznych i okulistycznych, znajomości różnych metod korekcji wady wzroku oraz świadomości konieczności podejmowania działań profilaktycznych.
PL
Korekcja okularowa pacjentów prezbiopijnych wymaga dokładnego określenia należnej mocy sferycznej i cylindrycznej do dali oraz odpowiedniego dodatku do bliży. Obecnie badanie refrakcji jest wykonywane przez okulistów, optometrystów, a także przez tych optyków, którzy opanowali procedury tego badania.
PL
Jednym z narzędzi diagnostycznych będących w dyspozycji optometrysty jest ocena sprawności czytania przez pacjenta. Ocena ta przydatna jest nie tylko przy stawianiu wstępnej diagnozy czy monitorowaniu terapii wzrokowej, lecz także przy doborze pomocy wzrokowych dla pacjentów słabowidzących.
12
Content available remote Wieloogniskowe soczewki kontaktowe do kontroli progresji krótkowzroczności
PL
Szacuje się, że obecnie blisko 34% populacji świata ma krótkowzroczność, a do 2030 roku ta liczba może wzrosnąć do 40%, co daje ogromną liczbę 3,361 mld ludzi [1]. Wśród tych pacjentów niestety będą także osoby z wysoką krótkowzrocznością, obarczone wyższym ryzykiem chorób takich jak odwarstwienie siatkówki, krótkowzroczna degeneracja plamki żółtej czy jaskra. W związku z tym należy wdrażać różnorodne działania mające na celu walkę z krótkowzrocznością. Pomocne mogą okazać się w tym m.in. soczewki wieloogniskowe, czyli produkty często łatwo dostępne i niedrogie, w porównaniu choćby do soczewek ortokorekcyjnych. Podobnie dla specjalistów, do ich aplikacji nie potrzeba drogiego sprzętu, a ryzyko komplikacji nie jest większe w porównaniu do klasycznych soczewek miękkich. Im prostszy sposób walki z krótkowzrocznością, tym większa szansa, że będzie szerzej stosowany, dzięki czemu większa liczba pacjentów otrzyma pomoc. Z drugiej strony metoda z użyciem soczewek wieloogniskowych jest ciągle w Polsce mało popularna, często uważana za zupełnie nieskuteczną. W artykule przybliżony zostanie sposób działania soczewek multifokalnych w krótkowzroczności. Oprócz tego przyjrzymy się ich skuteczności. Omówione zostaną także konkretne produkty, dostępne na polskim rynku, które można w tym celu stosować.
13
Content available remote Stożek przedni soczewki obustronny. Opis przypadku pacjenta z zespołem Alporta
PL
Artykuł ma na celu przedstawienie opisu badania pacjenta ze stożkiem przednim soczewki OP i OL z perspektywy optometrysty. Dzięki dokładnemu wywiadowi i analizie pomiarów optometrysta jest w stanie rozpoznać stożek soczewki i skierować pacjenta na dalszą diagnozę do okulisty.
EN
The main point of this article is to present an examination of a patient with lenticonus anterior, from the optometrist’s view. Thanks to a precise medical interview and analysis of each measurement, an optometrist is able to discern a lenticonus anterior and direct a patient for further diagnostics.
PL
Neurooptometria jest stosunkowo nową w Polsce specjalizacją w dziedzinie optometrii, która powstała w odpowiedzi na schorzenia neurologiczne starzejącego się społeczeństwa, takie jak choroby demielinizacyjne. W obszarze zainteresowań specjalistów są również osoby młode zmagające się ze schorzeniami wynikającymi z nabytych urazów mózgu (ang. Acquired Brain Injury, ABI), takimi jak wstrząśnienia mózgu w stopniu lekkim (ang. mild Traumatic Brain Injury, mTBI) lub udary mózgowo-naczyniowe (ang. Cerebrovascular Accidents, CVA). Jak wykazują badania, nawet do 90% pacjentów z mTBI doświadcza problemów wzrokowych (problemy motoryki gałek ocznych, problemy z akomodacją, dwojenie i zaniki pola widzenia). Z tego względu pacjenci ci doświadczają pogorszenia jakości życia spowodowanej problemami z czytaniem, koncentracją lub dwojeniem obrazu. Celem pracy dyplomowej było przedstawienie elementów badania neurookulistycznego w codziennej praktyce z użyciem standardowego wyposażenia gabinetu optometrycznego.
EN
Neurooptometry is a relatively new specialization in the field of optometry in Poland, which was created in response to neurological diseases of an aging society, such as demyelinating diseases. An additional area of interest for eye care specialists are young people struggling with diseases resulting from Acquired Brain Injury (ABI), such as mild Traumatic Brain Injury (mTBI) or Cerebrovascular Accidents (CVA). As research shows, up to 90% of mTBI patients experience visual problems (oculomotor problems, accommodation disorders, diplopia and loss of the visual field). For this reason, these patients experience deterioration in quality of life due to problems with reading, concentration or diplopia. The aim of the diploma thesis is to present the elements of neuro-ophthalmic examination in everyday practice with the use of standard optometric equipment.
15
Content available remote Soczewki relaksacyjne
PL
Na rynku optycznym obecnych jest bardzo wiele marek tzw. soczewek relaksacyjnych. Jeśli do tego dołożymy specjalne materiały blokujące część promieniowania niebieskiego oraz powłoki antyrefleksyjne np. typu Blue, których zadaniem jest odbijanie części tego promieniowania, wyjdzie nam kombinacja kilkudziesięciu, a może i nawet kilkuset produktów (nie wspominając już o różnych indeksach czy wersjach fotochromowych). Jak zatem odnaleźć się w tych konstrukcjach, które najlepiej sprawdzą się dla naszego pacjenta? Czy soczewki relaksacyjne możemy proponować każdemu pacjentowi, jakie wartości wsparcia akomodacji powinniśmy wybrać – o tym dowiedzą się Państwo z niniejszego artykułu.
16
Content available remote Prezbiopia – metody korekcji
PL
Prezbiopia zwana również starczowzrocznością nie jest ani chorobą, ani wadą refrakcji, a jedynie naturalnym procesem fizjologicznym związanym ze starzeniem się gałki ocznej i spadkiem zdolności akomodacji oka. Jak mówi literatura fachowa, o prezbiopii mówimy wówczas, „(..) gdy punkt bliski akomodacji cofa się do miejsca, w którym akomodacja niezbędna do czytania lub innej pracy z bliska staje się trudna lub wręcz niemożliwa. W przypadku większości ludzi praca z bliska staje się uciążliwa, kiedy amplituda akomodacji spada poniżej 5,00D (...)” [1]. Przy czym pamiętajmy, że jeżeli pacjent nie wykorzystuje więcej niż połowy amplitudy akomodacji podczas wykonywania czynności z bliska (zakładając odległość 40 cm, na którą potrzebujemy 2,50D, osoba z akomodacją 5,00D nie zauważy znacznego problemu), jego praca wciąż będzie komfortowa.
17
Content available remote Pacjent autystyczny w gabinecie optometrycznym
PL
Autyzm (Autism Spectrum Disorders, ASDs) to neurologiczne zaburzenie rozwojowe, które obejmuje wiele sfer funkcjonowania człowieka. Występujące nieprawidłowości dotyczą przede wszystkim trudności w nawiązywaniu relacji i interakcji społecznych oraz komunikacji werbalnej i niewerbalnej. W diagnozie autyzmu jednym z istotnych symptomów jest opóźnienie w rozwoju mowy u dziecka. Pomimo faktu, że przyczyny autyzmu u dzieci nie są do końca znane, można je podzielić na zaburzenia genetyczne oraz środowiskowe. Autyzm występuje częściej u bliźniąt jednojajowych niż dwujajowych oraz czterokrotnie częściej u chłopców niż u dziewczynek. Występowanie u dzieci zaburzeń genetycznych, takich jak zespół łamliwego chromosomu X, także zwiększa prawdopodobieństwo autyzmu [1]. Do czynników środowiskowych zalicza się m.in.: zanieczyszczenie środowiska, dietę i styl życia.
18
Content available remote Odległość źrenic – metody pomiaru i znaczenie praktyczne
PL
Narząd wzroku jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. Jego poszczególne składowe umożliwiają m.in. odbieranie bodźców zewnętrznych, rozpoznawanie kształtów, rozróżnianie kolorów czy określenie dystansu między obserwowanymi przedmiotami. Spośród struktur tworzących ten precyzyjny układ szczególną uwagę należy skupić na źrenicy. Jest to czarny otwór w środkowej części tęczówki, który warunkuje ilość wpadającego światła do wnętrza gałki ocznej. Klienci często nie zdają sobie sprawy, jak istotne podczas wizyty w salonie optycznym są pomiary, takie jak: rozstaw źrenic, wysokość montażu, kąt pantoskopowy czy odległość wierzchołkowa (vertex distance, VD), czyli odległość między tylną powierzchnią soczewki korekcyjnej (okularowej) a przednią powierzchnią rogówki. Zdenerwowanie lub pośpiech źle wpływają na precyzyjne wykonanie pomiarów, które stanowią ważny aspekt w układzie optycznym: soczewka okularowa – oko. Okulary spełnią swoją funkcję w momencie, kiedy będą prawidłowo wykonane. Na to wpływa nie tylko znajomość wady refrakcji pacjenta, ale również prawidłowy montaż soczewki okularowej w oprawie korekcyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem odległości między źrenicami i ich wysokości względem oprawy. Poznanie różnorakich metod pomiaru odległości źrenic ułatwia pracę w salonie optycznym i umożliwia wybór najbardziej precyzyjnej i praktycznej metody. Profesjonalna obsługa i wykonanie wszystkich pomiarów zapewniają komfortowe widzenie i poprawiają jego jakość w okularach. Niezależnie od sposobu mierzenia ważny jest jednak efekt końcowy, czyli wykonanie pracy okularowej uwzględniającej indywidualne parametry pacjenta i umożliwiającej zadowalające widzenie.
19
Content available remote Oczopląs – jak możemy pomóc?
PL
W czerwcu odbył się organizowany przez PTOO webinar na temat oczopląsu w kontekście współpracy między specjalistami. Po wysłuchaniu prezentacji uznałem, że uczestnicy mogą odczuwać niedosyt praktycznego powiązania przedstawionych wiadomości z codzienną praktyką optometrysty. Z wykładów nie wynikało, że mamy możliwość samodzielnej pomocy takim pacjentom. Dlatego zdecydowałem się opublikować ten tekst na łamach OPTYKI, który jest fragmentem przygotowywanej przeze mnie publikacji. Przedstawione w niej poglądy mogą być uznane jako kontrowersyjne przez część środowiska. Może dzięki temu publikacja będzie nawet bardziej interesująca. Poniższy tekst nie powinien jednak wzbudzać kontrowersji. Jest to fragment z części, która opisuje postępowanie w konkretnych badaniach. Teoria łączy się z omówieniem przypadków z mojej praktyki. Starałem się zachować styl jak najbardziej zwięzły, co może być odbierane jako pewnego rodzaju „chropowatość”. Będę wdzięczny za słowa komentarza, choć zdaję sobie sprawę, że każdy autor jest związany z napisanym tekstem i niechętnie wnosi do niego zmiany w późniejszym czasie. Życzę przyjemnej lektury!
PL
Ważnym elementem prawidłowo przeprowadzonego badania okulistycznego jest ocena przedniego odcinka gałki ocznej. Ma ono również duże znaczenie w diagnostyce jaskry. Przeprowadza się je, aby stwierdzić lub wykluczyć objawy, które są charakterystyczne dla jaskry pierwotnej lub schorzeń, które są przyczyną jaskry wtórnej.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.